Porady dla osób starszych dotyczące spania: dlaczego ważny jest odpowiedni materac?

Sen odgrywa kluczową rolę w życiu każdego z nas. Jednakże szczególnie istotny jest w przypadku osób starszych, które często stawiają zdrowie na pierwszym miejscu. Odpowiednio długi i jakościowy sen jest niestety często dla nich trudno osiągalny. Choć organizm czuje się naprawdę wyczerpany i potrzebuje sporej dawki odpoczynku, osoby starsze nadal zmagają się z problemem bezsenności. Zaczyna się więc pojawiać mnóstwo wątpliwości, na które trudno znaleźć odpowiedź. Okazuje się jednak, że ważną pozycję zajmuje tutaj dobór odpowiedniego materaca dla seniora, a także wiele innych czynników, które wpływają na jakość snu starszych ludzi. Na szczęście z pomocą przychodzi ten artykuł, w którym poznasz kilka cennych porad!

Dlaczego sen seniora jest tak ważny?

Wraz z upływem lat, nasz organizm przechodzi szereg zmian fizjologicznych, które wpływają na jakość snu. Dlatego też osoby starsze w szczególności powinny zatroszczyć się o swój wypoczynek. Niestety sen w wieku starszym nie zawsze cieszy się dobrą jakością, a przyczyn tego problemu może być naprawdę wiele. Mimo to warto szukać skutecznych sposobów, aby wypoczynek mógł być prawdziwie regenerujący. Regularny sen wpływa między innymi na poprawę pamięci, koncentracji, pomaga obniżyć poziom stresu oraz poprawia nastrój. Są to więc bardzo kluczowe aspekty w starszym wieku. Seniorzy często borykają się z problemami pamięci, stresują się, a tym samym nie cieszą się zbyt dobrym samopoczuciem. Dlatego też zdrowy sen stanowi tutaj ważną kwestię, której zdecydowanie nie należy zaniedbywać. Aby starsi ludzie mogli cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem psychicznym, powinni oni bardziej zainteresować się treściwym wypoczynkiem. Ponadto jego brak może mieć wpływ na występowanie innych dolegliwości, a prawda jest taka, że rzadko szukamy źródła problemu w tym obszarze. Sen odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie niemalże wszystkich układów w organizmie i odgrywa on główną rolę nie tylko w przypadku seniorów, ale też młodych osób. 

Dobór materaca odgrywa kluczową rolę

Osoby starsze rzadko zwracają uwagę na taką kwestię jak dobry materac. Jeśli już starają troszczyć się o swój zdrowy i treściwy sen, nie uwzględniają tutaj takiego czynnika jak odpowiednie podłoże czy właściwe wyposażenie łóżka. Może wynika to z braku świadomości, ale także z wcześniejszych przyzwyczajeń nabytych w młodości. Dzisiaj jednak wszyscy wiemy, że dobór odpowiedniego materaca może znacząco zmienić jakość naszego snu. Dlaczego? Dlatego, że w czasie wypoczynku powinno być nam wygodnie oraz komfortowo, aby sen cechował się właściwą głębokością i długością. A co odpowiada natomiast za komfort? Oczywiście, że to, na jakim podłożu odpoczywamy. Tym podłożem jest materac, którego odpowiedni dobór może zaowocować zdrowym snem, a tym samym lepszą kondycją i samopoczuciem. Seniorzy powinni więc zrezygnować z niewygodnych wersalek czy łóżek wyposażonych w proste materace wykonane po taniości, które wcale nie zapewniają jakościowego wypoczynku. 

Dobre wsparcie kręgosłupa

Jednym z kluczowych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla osoby starszej, jest odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Z biegiem lat, kręgosłup staje się bardziej podatny na urazy oraz zmiany związane z wiekiem, dlatego istotne jest, by materac dostarczał właściwe podparcie dla kręgosłupa w różnych jego częściach. Poza tym osoby starsze są nie tyle narażone, ile już zmagają się z różnymi schorzeniami kręgosłupa oraz postawy ciała. W takim przypadku dobór odpowiedniego materaca staje się szczególnie kluczowy, aby zapobiec dalszym komplikacjom. Idealny materac dla seniora to zatem taki, który cechuje się właściwą twardością. Niekoniecznie to, do czego osoba starsza jest przyzwyczajona, jest dla niej dobre. Często okazuje się, że takie osoby śpią na zbyt miękkim podłożu, które nie jest odpowiednie dla zdrowia kręgosłupa. Seniorzy nie są tego świadomi i nie odczuwają w sposób bezpośredni, że ich łóżko może być przyczyną bólu pleców. Nierzadko podłoże, na jakim śpią, cechuje się też słabą jakością. Przykładowo wersalki zazwyczaj posiadają wypełnienie sprężynowe, które szybko się niszczy. Sprężyny się wyginają i nie działają w prawidłowy sposób, co może być wręcz niebezpieczne dla użytkownika korzystającego z wersalki, a przede wszystkim niekorzystne dla jego kręgosłupa. Seniorzy powinni więc wyposażyć się w materac o odpowiedniej twardości, który będzie także służył przez długie lata. W pierwszej kolejności warto uwzględnić tutaj wagę osoby starszej – im większa waga, tym twardszy musi być wybrany model. Poza tym materace dzieli się na cztery rodzaje twardości: H1, H2, H3 i H4. Dwa ostatnie są rozwiązaniami twardymi, które powinny sprawdzić się w przypadku seniorów. Jeśli jednak osoba starsza nie przepada za twardym podłożem i całe życie spała na miękkim materacu, nie musi on być najgorszym wyjściem. Miękkie modele również mogą zapewniać dobre wsparcie dla kręgosłupa, ale pod pewnym warunkami. Takie materace powinny dopasowywać się do kształtu ciała użytkownika oraz równocześnie gwarantować stabilność. Modele wysokoelastycznę będą więc dobrym rozwiązaniem dla osób starszych. 

Technologie antyalergiczne

Wiek senioralny może być okresem, w którym alergie mogą nasilać się lub pojawić się na nowo. Dlatego też warto zainwestować w materac wykonany z materiałów antyalergicznych, które pomogą w ograniczeniu potencjalnych reakcji alergicznych, ale też w zachowaniu zdrowia ze względu na brak możliwości rozwoju roztoczy i innych zanieczyszczeń. Organizm osoby starszej jest też bowiem mniej odporny, dlatego warto szukać wszelkich sposobów na ochronę przed infekcjami i bakteriami. Materac antyalergiczny lub hipoalergiczny będzie więc pożądanym rozwiązaniem. Warto tutaj zdecydować się na model lateksowy czy z pianki elastycznej, gdyż te materiały są mniej podatne na gromadzenie kurzu, roztoczy i innych alergenów. Nie bez znaczenia pozostaje również pokrycie materaca. Warto wybrać pokrowiec z włókien, który także posiada właściwości antyalergiczne. Ponadto dobrze by było, aby można go było zdjąć i wyprać w pralce. Poza tym należy zwrócić też uwagę na takie aspekty jak higiena materaca – wybrany przez nas model powinien być łatwy w utrzymaniu czystości. Wskazuje na to między innymi wcześniej omówiony pokrowiec czy też odpowiednia wentylacja materaca. Jeśli cechuje się on dobrą przewiewnością, gromadzi się w nim mniej wilgoci i zanieczyszczeń, a tym samym łatwiej utrzymać go w czystości. Nie trzeba zaopatrywać się dodatkowo w specjalny odkurzacz piorący czy odpowiednie środki do pielęgnacji materaców. Niektóre sklepy oferują też testowanie materaca przed jego zakupem. Wtenczas osoby starsze mogą sprawdzić, czy dany model nie wywołuje potencjalnych reakcji alergicznych, a dzięki temu łatwiej jest wybrać idealny materac

Wybór odpowiedniego materiału

Nie bez znaczenia pozostaje także materiał, z którego wykonany jest materac. Na rynku mamy dostępne modele kieszeniowe, piankowe oraz sprężynowe. Które jednak wypełnienie sprawdzi się najlepiej w przypadku osoby starszej? Każde rozwiązanie ma swoje zalety, które przekonują do wyboru konkretnego typu materaca. Przykładowo materace z pianki termoelastycznej są świetnym wyborem przy problemach z krążeniem. Doskonale też absorbują ruch, co oznacza minimalny transfer ruchu pomiędzy partnerami dzielącymi jedno łóżko. Z kolei materace sprężynowe charakteryzują się dobrym wsparciem i sprężystością. To, co je wyróżnia, to także dobra wentylacja i dostępność różnych twardości. Natomiast modele kieszeniowe zapewniają indywidualne wsparcie dla różnych obszarów ciała, a tym samym lepiej dostosowują się do jego kształtu. Nie należy też zapominać o materacach wykonanych z kokosa czy lateksu oraz o modelach nawierzchniowych, które można wykorzystać np. na wersalce czy kanapie. Osoby starsze mogą również rozważyć inwestycję w materac ortopedyczny, który posiada unikalne właściwości. 

Materac dostosowany do potrzeb i stanu zdrowia

Wszystkie powyższe kwestie są niezwykle ważne podczas wyboru odpowiedniego materaca. Należy jednak pamiętać, że najlepszy materac to po prostu taki, który jest dostosowany do naszych potrzeb i naszego stanu zdrowia. Nie powinniśmy też zapominać o tym w przypadku osób starszych. Warto zatem uwzględnić ich upodobania i problemy zdrowotne, aby móc wybrać możliwie najkorzystniejsze rozwiązanie. Jeżeli materac będzie faktycznie dostosowany do stanu zdrowia osoby starszej, będzie ona mogła cieszyć się prawdziwie relaksującym snem, który z pewnością złagodzi pewne dolegliwości bólowe oraz upora się z innym schorzeniami. Warto tutaj uwzględnić takie problemy jak: ból kręgosłupa, nieprawidłowa postawa, problemy z układem krążenia, stawami czy przewlekłe choroby. Istotna jest także wcześniej wspomniana alergia. Dostosowanie materaca do potrzeb oczywiście nie jest łatwe, ale finalnie gwarantuje doskonały efekt, jakim jest wysokiej jakości sen.

Inne porady snu osób starszych

Właściwy materac dla osób starszych jest oczywiście ważny, lecz nie powinniśmy pomijać innych aspektów, które mogą mieć wpływ na jakość snu seniora. Przede wszystkim warto zadbać o relaksację oraz stały harmonogram snu. Osoby starsze powinni kłaść się i wstawać o stałych porach, nawet w weekendy. Warto tutaj zadbać także o komfortowe otoczenie – w sypialni powinno być ciemno, cicho i też nie za ciepło. W tej kwestii dużą rolę odgrywa wyposażenie łóżka, a w tym materac i kołdra, które powinny zapewnić optymalną temperaturę ciała podczas snu. Istotna może być także dieta, a w szczególności to, czy osoby starsze przed snem spożywają ciężkostrawne posiłki oraz kofeinę. Nie stanowią one dobrego rozwiązania i mogą w dużym stopniu zaburzać zdrowy sen. Nikotyna również jest substancją, która utrudnia zasypianie. Osoby starsze w ciągu dnia powinny także unikać drzemek. W celu pobudzenia warto zdecydować się na aktywność fizyczną, która dodatkowo świetnie wpływa na kondycję i zdrowie. Ruchu nie powinno zabraknąć także na stare lata, nawet jeśli możliwości seniorów są nieco ograniczone. Aktywny tryb życia pozwala cieszyć się lepszym snem, jednakże unikajmy intensywnego wysiłku tuż przed porą spania. Osoby starsze powinny również ograniczyć ekspozycje na ekran. Jest to niestety dość powszechny problem w obecnych czasach, a seniorzy nie zdają sobie sprawy z tego, że duża ilość czasu spędzonego przed telewizorem może niekorzystnie wpływać na jakość snu. W celu wieczornej relaksacji warto spróbować innych zajęć np. medytacji, jogi czy techniki głębokiego oddychania, które dodatkowo pozwolą wyciszyć umysł i przygotować organizm do wypoczynku. 

Odpowiedni materac dla seniora to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim zdrowia. Dzięki właściwemu wyborowi, osoba starsza będzie mogła cieszyć się lepszym snem, co przekłada się na poprawę ogólnego samopoczucia i jakości życia. Pamiętajmy więc, że troska o sen w wieku starszym to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie naszych bliskich.