Czy sen wpływa na naszą pamięć?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Sen jest bardzo istotnym elementem życia każdego człowieka, ponieważ jest kluczowy dla naszego zdrowia oraz dobrego funkcjonowania. Długi relaks to nie tylko czas odpoczynku, ale również kluczowy element w procesie przetwarzania informacji i utrwalania ich w naszej pamięci. Czy sen rzeczywiście wpływa na naszą pamięć? W poniższym artykule uzyskasz odpowiedź na to nurtujące Cię pytanie, więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim! 

Jakie są rodzaje pamięci?

Pamięć człowieka składa się z kilku systemów magazynowych, w których gromadzone są różne doświadczenia, wiedza czy wspomnienia. Magazyny te pozostają ze sobą w dynamicznych relacjach, ponieważ tylko tak mogą prawidłowo funkcjonować. Jakie rodzaje pamięci można wyróżnić? Pierwszą z nich jest pamięć sensoryczna. Jest to pamięć pochodząca przede wszystkim z naszych zmysłów. Może to być słuch, wzrok, dotyk, a nawet smak. Pamięć sensoryczna jest inaczej nazywana pamięcią ultrakrótką, a spowodowane jest to tym, że przechowywanie danego dźwięku trwa maksymalnie 2 sekundy, natomiast obrazu 0,5 sekundy. Drugi rodzaj pamięci to pamięć krótkotrwała – inaczej nazywana jest pamięcią roboczą. Charakteryzuje się tym, że przechowuje różne zdarzenia czy wspomnienia tymczasowo, a dokładniej przez kilkadziesiąt sekund. Jeśli człowiek chce przedłużyć ten czas, to musi powtarzać daną informację, co nie jest proste, ponieważ z każdej strony dochodzą do niego nowości. Dane zawarte w pamięci krótkotrwałej są w niej gromadzone i cały czas przetwarzane, a niewielka ich ilość przekazywana jest dalej. Pamięć długotrwała z kolei charakteryzuje się przede wszystkim tym, że magazynuje różne informacje już do końca życia człowieka. Można w niej znaleźć różne dane, informacje przyswojone w szkole czy wspomnienia z wycieczek i wakacji. 

Na czym polega proces zapamiętywania?

Zapamiętywanie różnych informacji polega przede wszystkim na trzech procesach: zapamiętywanie (zachowywanie), konsolidacja informacji (magazynowanie) oraz przypominanie (odtwarzanie i rozpoznawanie). Konsolidacja informacji zachodzi podczas snu człowieka, dlatego tak ważny jest kilkugodzinny odpoczynek w nocy. Podczas snu nasza pamięć magazynuje, układa oraz utrwala pewne informacje, np. po intensywnej nauce do egzaminu. 

Jak się wysypiać?

Jednym z najważniejszych elementów dobrego snu jest idealny materac. Musi on być koniecznie dobrany do potrzeb i preferencji użytkownika, aby w pełni spełniać swoją rolę. W tym miejscu chcielibyśmy wyróżnić Materac Hilding Fandango, który jest produktem kieszeniowym. To oznacza, że wewnątrz tego modelu znajdują się liczne sprężyny, a każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni, co sprawia, że ciało jest doskonale podtrzymywane w każdym miejscu przez całą noc. Produkt ten został stworzony z myślą o osobach z problemami kręgosłupa, z większą wagą oraz tych, które preferują spanie na twardszych powierzchniach. Nasza druga propozycja to Materac Hilding Flamenco, który jest produktem typu multipocket. W swoim wnętrzu ma zarówno sprężyny, jak i różne pianki. Ten rodzaj powierzchni to idealny materac dla par oraz dla par z dużą różnicą wagową. 

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, na co wpływa dobry sen. Jest to między innymi proces zapamiętywania, który jest nieodzownym elementem życia każdego człowieka. Problemy ze snem może mieć każdy, ale najważniejsze, aby jak najszybciej się ich pozbyć, ponieważ mogą mieć one bardzo negatywny wpływ na zdrowie oraz ogólne samopoczucie człowieka. Zadbaj o siebie oraz o swoją pamięć, kupując jeden z modeli materacy od Idealnego Materaca!