Bezsenność a zdrowie: wpływa braku snu na organizm

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Problemy z zasypianiem, powszechnie nazywany bezsennością, to poważny problem ludzi żyjących w obecnych czasach. Zaburzenia snu najczęściej pojawiają się, kiedy człowiek ma problemy zdrowotne związane ze swoim ciałem lub psychiką, dlatego tak ważne jest codziennie obserwowanie swojego organizmu. Objawy tego schorzenia są inne u prawie każdej osoby, a sposoby na bezsenność różne. Jak szybko zasnąć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Jakie są objawy bezsenności? 

Bezsenność może mieć wiele różnych objawów i nie wszystkie z nich występują w każdym przypadku tego schorzenia. Najważniejszymi z nich są trudności w zasypianiu lub utrzymywanie ciągłości snu. Kolejnym, co można zauważyć, to zbyt wczesne budzenie się. Osoby, które cierpią na bezsenność, muszą również zmagać się z ciągłym zmęczeniem, ponieważ sen nie zapewnia im odpowiedniego wypoczynku. Brak snu sprawia również, że człowiek czuje się ciągle zmęczony i ma złe samopoczucie. Towarzyszą mu zaburzenia uwagi, koncentracji i pamięci, ma trudności w pracy i w szkole. Osoba cierpiąca na zaburzenia snu ma zazwyczaj słabe wyniki w nauce lub w pracy, a dodatkowo ciągle towarzyszą jej zaburzenia nastroju oraz drażliwość. Senność w ciągu dnia występuje prawie w każdym przypadku osób chorujących na bezsenność, co może skutecznie zmniejszyć ich motywację, energię oraz podejmowanie różnych inicjatyw. Mogą pojawić się również skłonności do popełniania różnych błędów, np. w pracy czy podczas prowadzenia samochodu. U osób cierpiących na bezsenność mogą pojawić się również bóle głowy lub problemy związane z przewodem pokarmowym. 

Brak snu – czym może grozić? 

Brak snu wpływa oczywiście negatywnie na organizm i może powodować wiele rozmaitych problemów. Jednym z nich są zaburzenia psychiczne, które mogą się zaostrzyć lub pojawić po raz pierwszy. Badania pokazują, że osoby, które na co dzień doświadczają epizodów bezsenności, mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na depresję. Kiedy sen nie jest wystarczająco długi i optymalny mogą wystąpić problemy w radzeniu sobie ze stresem i uczuciem lęku, a dodatkowo osoby, które mało śpią, mogą zacząć cierpieć na zaburzenia lękowe oraz doznać zespołu stresu pourazowego. Jeśli chodzi o organizm, to bezsenność może prowadzić do zaburzeń układu hormonalnego oraz metabolicznego, a dodatkowo może pojawić się otyłość i choroby sercowo-naczyniowe. Człowiek cierpiący na brak snu ma również słabszą odporność, co może sprawiać, że będzie bardziej podatny na różne infekcje i choroby. Istnieje jeszcze kilka różnych zaburzeń, które mogą pojawić się, kiedy bezsenność wkracza do naszego życia. Poniżej dowiesz się, jak szybko zasnąć! 

Jak szybko zasnąć?

Na przestrzeni wielu lat, stworzono pewne reguły, którymi człowiek powinien się kierować, aby móc szybciej zasnąć. Po pierwsze w sypialni powinna panować ciemność i nie powinny występować żadne głośniejsze dźwięki, które mogłyby rozpraszać osobę, która chce zasnąć. Drugą sprawą jest ograniczenie spożywania kofeiny i alkoholu przed snem oraz nieużywanie smartfona, tabletu czy nieoglądanie telewizji. Warto wprowadzić również różne metody relaksacyjne takie jak medytacja, czytanie książki czy gorąca kąpiel z olejkami eterycznymi. Kolejną sprawą jest zadbanie o odpowiedni materac, który będzie dostosowany do potrzeb i preferencji jego użytkownika. Szczególnie chcemy polecić stronę Idealny Materac, gdzie każdy z całą pewnością znajdzie idealne łóżko dla siebie. Naszą pierwszą propozycją jest Materac Hilding Pasodoble, który jest produktem kieszeniowym, co oznacza, że w swoim wnętrzu ma sprężyny, a każda z nich umieszczona jest w osobnej komorze. To sprawia, że jest to materac dla osób preferujących twardsze podłoża, dla seniorów, osób z problemami kręgosłupa oraz o większej masie ciała. Druga opcja to Materac Hilding Salsa, który jest produktem piankowym, a dokładniej termoelastycznym. Składa się z profilowanej pianki Flexifoam oraz pianki termoelastycznej Visco. Będzie to materac dla par, a szczególnie dla tych, których partnerzy mają bardzo dużą różnicę wzrostu oraz przede wszystkim wagi. 

Podobnie, jak innych schorzeń i chorób, bezsenności również nie można lekceważyć, ponieważ nieleczona może doprowadzić do wielu nieprawidłowości w organizmie człowieka. Na szczęście istnieją różne sposoby na poradzenie sobie z bezsennością, o których mogłeś przeczytać w tym artykule. Mamy nadzieję, że pomogliśmy! 

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.