materaz

“Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” – że tak oryginalnie zaczniemy. Jednak warto przypominać to mądre przysłowie. W końcu łóżko jest jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za wartościowy nocny wypoczynek i regenerujący sen. A nawet nie tyle łóżko, co materac.

Bądźmy szczerzy, mając dobrej jakości, dopasowany do naszych potrzeb materac, wyśpimy się nawet jeśli położymy go na gołej podłodze – oczywiście nie jest to rozwiązanie zalecane na dłuższą metę, ponieważ nie jest korzystne ani dla nas, ani dla samego materaca, jednak wyraźnie pokazuje, jak istotny jest wybór właściwego modelu.

Zwróć uwagę na twardość materaca

Przede wszystkim ważna jest twardość materaca. Jakie czynniki musisz uwzględnić w ramach tego kryterium? Przede wszystkim są to Twoja masa ciała, wiek, ewentualne problemy zdrowotne oraz oczywiście preferencje osoby, która będzie korzystać z materaca. Zasadniczo przyjmuje się, że osoby ważące 80 i więcej kilogramów zdecydowanie skorzystają, decydując na twardszy materac, podczas gdy użytkownicy o niższej masie ciała powinni wybierać modele bardziej miękkie.

Poza tym z twardszych materacy skorzystają osoby śpiące na plecach oraz cierpiące na niektóre problemy ortopedyczne, jak na przykład bóle kręgosłupa. W niektórych przypadkach twardszy materac może być też dobrym wyborem dla osób śpiących na brzuchu – ale tutaj warto dopasować materace do swojej sylwetki?

A co z miękkimi materacami, zapewniającymi lepsze dopasowanie do kształtu ciała? Takie modele, oprócz osób o drobniejszej budowie, zaleca się fanom spania na boku czy ludziom cierpiącym na różne problemy ze stawami. Przy okazji warto dodać, że – według międzynarodowego przewodnika ortopedycznego – warto się kierować zasadą “Im jesteśmy młodsi, tym twardszy materac powinniśmy wybrać, a im jesteśmy starsi, tym wygodniejszy i lepiej dopasowany”. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – w praktyce wszystko sprowadza się do osobistych preferencji.

Przy okazji tematu twardości materacy warto również przyjrzeć się bliżej sposobowi oznaczania tego parametru. W większość sklepów stosuje się symbole od H1 do H4 gdzie:

  • H1 to materac super miękki. Jeśli lubisz “zapaść” się w łóżko, z pewnością przypadnie Ci do gustu.
  • H2 – modele średnio-miękkie. Zaleca się je osobom ważącym od -80 do maksymalnie 90 kg.
  • H3 – materace średnio-twarde, odpowiednie dla osób o masie ciała od 85 do 120 kg.
  • H4 – materace twarde, dla ważących ponad 120 kg (oraz każdego, kto lubi ;)).

Więcej o twardości materacy: https://bromarkt.pl/pl/blog/twardosc-materaca-co-oznaczaja-symbole

Jakie typy materacy są najpopularniejsze?

W sklepach można znaleźć szeroki wybór materacy o różnym stopniu twardości oraz dostosowanych do często specyficznych potrzeb – do tych ostatnich zaliczają się na przykład materace ortopedyczne. Jednak najpopularniejsze typy materacy to bez wątpienia sprężynowe oraz piankowe.

Oprócz nich w ofercie producentów, jak na przykład BroMARKT, znajdziesz też materace kokosowe czy hybrydowe, a także dwustronne.

Materace sprężynowe – kieszeniowe i bonellowe

Materace sprężynowe to materace, które można określić mianem “tradycyjnych”. Zwłaszcza modele ze sprężynami typu bonell są na rynku już od dobrych kilkudziesięciu lat i wygląda na to, że ich popularność nie słabnie. Czym różnią się materace bonellowe od kieszeniowych? W materacach bonellowych sprężyny są ze sobą połączone, co sprawia, że działają równocześnie. Taka konstrukcja pozwala uzyskać dobre wsparcie – materace bonellowe zaliczają się na ogół do tych twardszych – a przy tym koszt ich produkcji jest stosunkowo niski.

Bonell może niestety nie być dobrym wyborem do podwójnego łóżka. Jest jednak ekonomiczną i trwałą opcją, jeśli lubisz twardszą powierzchnię spania i szukasz materaca do łóżka pojedynczego lub dziecięcego. Materace kieszeniowe dostępne są w różnych stopniach twardości, a przy tym, pomimo zastosowania sprężyn, ich powierzchnia reaguje na nacisk tylko w miejscu aplikacji siły. To dlatego, że znajdujące się w nich sprężyny umieszczone są w specjalnych kieszonkach, dzięki czemu mogą pracować niezależnie od siebie.

Materace kieszeniowe będą więc dobrym wyborem dla par, a dzięki możliwości zastosowania dodatkowych warstw, jak kokos czy pianka, bez problemu znajdziesz model odpowiadający Ci pod względem właściwości.

Materace piankowe

Materace piankowe to bardzo szeroka grupa. Mogą być wypełnione poliuretanem (opcja budżetowa), lateksem, w tym również naturalnym, a także termoelastyczną pianką Visco. Oferują zazwyczaj dobre dopasowanie o różnych stopniach twardości. Są dobrym wyborem dla alergików, ponieważ użyte pianki mają właściwości antyalergiczne, a także dostępne są w bardzo różnych cenach.

W przypadku materacy piankowych warto zwrócić uwagę na cienkie materace nawierzchniowe, które mogą poprawić właściwości wysłużonego łóżka czy sofy.

Dobierz materac do rozmiaru łóżka

Na koniec wybierając materac, koniecznie dopasuj go do ramy łóżka! Za duży lub zbyt mały materac nie spełni swojego zadania. Szybciej może też ulec odkształceniu.

A jeśli planujesz zakup nowego materaca, sprawdź ofertę BroMARKT. W sklepie producenta znajdziesz szeroki wybór materacy o różnych rodzajach wypełnienia oraz w wielu rozmiarach, od 80×200 do 220×200. Dzięki czemu bez problemu dopasujesz wybrany model do swoich potrzeb!

Artykuł sponsorowany.