Dlaczego warto czytać książki przed snem?

Od dawna wiadomo, że czytanie to wspaniałe hobby, które przynosi nam wiele korzyści. Czy wiedzieliśmy jednak o tym, że sięganie po książki wieczorem, przed zaśnięciem, może mieć dodatkowe pozytywne działanie? Sprawdź, czy warto czytać przed spaniem i dowiedz się, jakie książki wtedy wybierać!

Korzyści z czytania przed snem

Czytanie przed snem to nawyk, który zdecydowanie warto w sobie wyrobić. Dzięki niemu będziemy mogli skorzystać nie tylko z pozytywnych efektów, jakie zapewnia samo czytanie, ale też korzystnie wpłynąć na nasz sen. Okazuje się bowiem, że jeśli przed zaśnięciem skupiamy naszą uwagę na lekturze, lepiej śpimy. Nasz sen się wydłuża i poprawia, a sam proces zasypiania przebiega niezwykle szybko. Wynika to z tego, że czytając, możemy skutecznie wyciszyć umysł. Pozbywamy się gonitwy myśli, która towarzyszyła nam przez cały dzień. Dzięki temu stajemy się znacznie spokojniejsi. Łatwiej jest nam się zrelaksować i rozluźnić. To przyczynia się do tego, iż szybciej zasypiamy. Czujemy się odprężeni, dlatego nie mamy żadnych kłopotów z tym, aby zamknąć oczy i odpłynąć. Powinny wypróbować to zwłaszcza te osoby, które dotychczas doświadczały problemów ze snem. Wieczorne czytanie, tak jak idealny materac, może być odpowiedzią na ich dolegliwość. Co więcej, jeśli czytamy coś przyjemnego, automatycznie poprawia nam się nastrój. Zasypiamy z dobrym samopoczuciem, a to zwiększa szanse na to, że rano obudzimy się w podobnym humorze. 

Oprócz tego czytanie przed snem to wspaniała okazja, aby wzmocnić swoją pamięć i poprawić zdolność koncentracji. Motywujemy się, aby na moment się zatrzymać i skupić na konkretnej rzeczy. To bardzo ważne w czasach, w których zewsząd jesteśmy atakowani przez tysiące bodźców. Książka to świetna alternatywa dla telefonu, który, niestety, jest przez nas często wykorzystywany przed snem. Czytając, pozwalamy naszym oczom odpocząć od niebieskiego światła, na które narażone były przez cały dzień. Powinniśmy wiedzieć, że światło to negatywnie wpływa na wydzielanie melatoniny, przez co zaburza nasz rytm dobowy. Jeśli zależy nam na regularnym wysypianiu się i regeneracji organizmu, ciekawa lektura będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Nie zapominajmy też o tym, że czytanie rozwija wyobraźnię i kreatywność, a do tego uczy empatii. 

Jakie wybierać książki przed spaniem? 

Pamiętajmy, że aby cieszyć się wspomnianymi korzyściami z wieczornego czytania, musimy dobrać odpowiednie książki. Miejmy na uwadze, że w tym czasie naszym głównym celem jest zrelaksowanie się i wyciszenie. Z tego względu zrezygnujmy z wszelkich książek, które mogłyby wzbudzić w nas negatywne emocje, jak na przykład niepokój czy strach. Zamiast tego postawmy na takie utwory, przy których będziemy mogli się łatwo odprężyć i które wywołają w nas pozytywne odczucia. Dobrze, aby wybrać takie lektury, które będą w dodatku wciągające. W ten sposób łatwiej będzie nam się na nich skupić i zapomnieć o wszystkim innym. Podobną ostrożność należy zachować przy wyborze artykułów sypialnianych. Wtedy będziemy mieć pewność, że model, który zakupiliśmy, to właśnie idealny materac. 

Nawet jeśli wcześniej nie należeliśmy do miłośników czytania, jeśli zaczniemy sięgać po lekturę wieczorem, tuż przed zaśnięciem, na pewno docenimy wyciszające i relaksujące działanie, jakie zapewnia ta czynność. Czytając, zapomnimy o wszelkich męczących nas sprawach i będziemy mogli się w pełni odprężyć. Dzięki temu na pewno łatwiej będzie nam zasnąć!