Pory roku a sen – jak na nas wpływają?

Sen to jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. W mediach coraz częściej można usłyszeć termin „higiena snu”. Jednak nie tylko idealny materac i stałe godziny kładzenia się do łóżka mają znaczenie. Również czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura, światło i wilgotność, wpływają na jakość nocnego wypoczynku.

Pory roku, a sen

Jedną z najważniejszych kwestii, które wpływają na jakość snu, jest rytm okołodobowy. Uregulowane funkcjonowanie zegara biologicznego to podstawa! Pewne wahania w tym zakresie mogą wynikać z różnych czynników zewnętrznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku. Duże znaczenie ma chociażby długość dnia. Gdy robi się ciemno, rozpoczyna się proces wydzielania melatoniny odpowiedzialnej za senność. W związku z tym, wiele osób doświadcza problemów z zasypianiem lub kłopotów ze wstawaniem w okolicach zmiany czasu z zimowego na letni i odwrotnie. Cechą charakterystyczną każdej z pór roku jest też inna temperatura. Jest to kolejny czynnik wpływający na jakość oraz głębokość snu. Na tę kwestię można jednak w łatwy sposób wpływać poprzez wybór odpowiednich akcesoriów sypialnianych. 

Jesień i zima

Jesień i zima to czas, w którym dzień jest krótki. Mała ilość słońca, nieustannie obecne chmury i częste opady deszczu sprawiają, że przez większą część tych pór roku, nastrój na dworze jest ponury. Ciało ludzkie nie otrzymuje wówczas należytej ilości witaminy D, co prowadzi do niedoborów. Główne objawy to m.in. obniżony nastrój i problemy ze snem. Niektóre osoby w przypadku braku stosowania suplementacji, nie są w stanie wysypiać się należycie nawet wówczas, gdy w ich sypialni znajduje się idealny materac. Dodatkowym problemem jesienią i zimą może być temperatura. Trudne jest bowiem takie ogrzewanie sypialni, aby nie było w niej ani za zimno, ani za gorąco. Te dwie pory roku wymagają szczególnej dbałości o higienę snu i przestrzegania codziennej rutyny. 

Lato i wiosna

Wiosna to neutralny czas, który z reguły nie charakteryzuje się szczególną specyfiką, mogącą wpływać negatywnie na jakość snu. Wyjątkiem są alergicy, którzy podczas tej pory roku często zmagają się z silnymi objawami. Wówczas powinni sumiennie dbać o spanie na czystej poduszce, w regularnie pranej pościeli. 

Z kolei latem, upały wielu osobom dają się mocno we znaki. Wówczas niezwykle ważne jest wyposażenie swojej sypialni w idealny materac, który będzie przewiewny. Wentylacja jest kluczowa w celu zapobiegania nadmiernemu poceniu się. Wilgoć w łóżku jest częstą przyczyną problemów ze snem. Charakterystyczną cechą lata jest to, że dni są długie, a wiele osób prowadzi wówczas intensywny tryb życia. Duża ilość wysiłku, mniejsza ilość czasu poświęconego na sen, a także późne jedzenie posiłków, to czynniki zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się problemów ze snem. 

Sen w różnych porach roku ma inną charakterystykę. Jednak bez względu na wszelkie czynniki zewnętrzne, przez 365 dni w roku można dbać o swój komfort snu poprzez przestrzeganie podstawowych zasad higieny sypialnianej.