Jak łatwo usunąć plamy z materaca  –  kilka sposobów.

Materac to ważny element naszego życia, który zapewnia nam zdrowy sen i komfort w trakcie odpoczynku. Niestety, materace są również podatne na różnego rodzaju plamy, które mogą pojawiać się z powodu wypadków, potu, czy też przypadkowego wylania płynu. W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci przywrócić czystość Twojemu materacowi.

Jak wyczyścić materac sodą oczyszczoną?

Dość powszechnym rozwiązaniem na usuwanie plam na materacu jest soda oczyszczona, stosowana zarówno na sucho jak i na mokro. Jest to środek, który ma wiele zastosowań w gospodarstwie domowym, a jednym z nich jest właśnie możliwość skutecznego usuwania plam. Użycie sody na sucho pozwoli odświeżyć materac, natomiast na mokro poradzi sobie z trudniejszymi przypadkami. Przy pomocy pierwszego rozwiązania wystarczy równomiernie rozprowadzić sodę na materacu (najlepiej posługując się sitkiem kuchennym) i zostawić go na kilka godzin. Po upływie tego czasu dokładnie odkurzamy materac. Z kolei użycie sody na mokro wymaga wykonania mieszanki z dwóch łyżeczek sody i odrobiny wody, którą następnie nakładamy na plamę i pozostawiamy na około 30 minut. Taką pastę ścieramy wilgotną ściereczką, a idealny materac znów jest w naszym posiadaniu!

Jak wyczyścić materac wodą i cytryną?

Cytryna to kolejny skuteczny środek do usuwania plam z materaca. Mieszankę wody z cytryną przygotowujemy w proporcji 2:1, nakładamy na plamę, a po kilku minutach wycieramy wilgotną ściereczką lub gąbką. Nierzadko zamiast wody stosuje się także ocet, jednakże jest on bardziej ryzykowny, nie tylko ze względu na nieprzyjemny zapach. Przed zastosowaniem tego rozwiązania należy najpierw przetestować go na mało widocznym obszarze materaca, aby upewnić się, że ocet nie spowoduje żadnych uszkodzeń. Mieszankę octu i wody warto sporządzić w butelce ze spryskiwaczem i spryskać samą plamę, aby nie przemoczyć materaca. Na koniec plamę również przecieramy wilgotną ściereczką.

Pranie materaca

Aby nasz idealny materac mógł się cieszyć faktyczną czystością i świeżością, nie powinniśmy zapominać także o jego regularnym praniu. Warto jednak wiedzieć, jak należy robić to poprawnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj odkurzacz piorący, który nie moczy nadmiernie czyszczonych powierzchni, a usuwa mocno utrwalone zabrudzenia. Na początku warto odkurzyć materac na sucho, by pozbyć się okruchów i kurzu. Następnie przygotowujemy odkurzacz z wodą o temperaturze około 40-50 stopni z dodatkiem wybranego i odpowiedniego specyfiku piorącego. Ostatni krok to płukanie materaca przy pomocy czystej wody, którą nanosi się identycznie jak środek piorący i która jest również odsysana odkurzaczem. Nie wszystkie materace można jednak prać i czyścić. Jeśli jednak posiadasz model Hilding Step bądź Janpol Jan nie musisz się niczym martwić. 

Warto wiedzieć, że pozbycie się plam na materacu wcale nie musi być skomplikowane! Choć z początku czyszczenie materaca może wydawać się wyzwaniem, to znajomość i zastosowanie kilku sprawdzonych sposobów z pewnością rozwiąże każdy „brudny” problem. Pamiętaj jednak, że przed użyciem któregokolwiek z wymienionych środków, zawsze warto przetestować go na mało widocznym obszarze, aby upewnić się, że nie spowoduje to uszkodzeń.