Co zrobić, aby dziecko wysypiało się do szkoły – sprawdzone sposoby

Regularne wysypianie się jest dla dzieci niezwykle istotne. Niestety, nawet najmłodsi doświadczają problemów ze snem. To może niekorzystnie wpłynąć na ich poranne wstawanie do szkoły. Co zrobić w tym wypadku? Dowiedz się, jaki materac dla dziecka wybrać i jak zapewnić mu dobry sen! 

Jak zadbać o sen dziecka?

Wiemy, że zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Musimy jednak mieć na uwadze, że dla dzieci nie jest to równie oczywiste – często wolą poświęcić czas na dłuższą zabawę, zamiast iść wcześniej spać, aby obudzić się wyspanym. Właśnie dlatego rolą rodziców jest zatroszczenie się o odpowiednią higienę snu najmłodszych. Jest to jeszcze ważniejsze, gdy nasza pociecha chodzi już do szkoły. Brak wypoczynku może sprawić, że dziecko będzie doświadczało różnych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak zmęczenie, spadek odporności czy pogorszenie się koncentracji. Dopilnujmy, aby miało idealny materac i komfortowe warunki snu. 

Wieczorna rutyna

Nasze dziecko się nie wysypia, przez co w szkole ma problemy ze skupieniem się? Możemy to zmienić, wprowadzając wieczorną rutynę. Jest to zestaw czynności, które pomagają się zrelaksować i odprężyć jeszcze przed samym pójściem spać. Dzięki temu, gdy już będziemy chcieli zasnąć, będziemy mogli zrobić to szybko i bez kłopotu. Będzie to bardzo pomocne dla tych najmłodszych, którzy wieczorem wciąż są pełni energii. Zamiast pozwalać im bawić się czy oglądać telewizję do późna, postarajmy się zachęcić je do takich rzeczy, które ich wyciszą i uspokoją. Może być to na przykład czytanie. Wybierzmy takie historie, które ich zainteresują i wciągną, a następnie poświęćmy czas na to, aby poczytać na głos. Szybko przekonamy się, że to świetny sposób nie tylko na zrelaksowanie malucha, ale i pogłębienie wspólnej więzi. W wieczornej rutynie niezwykle istotne jest pilnowanie regularnych godzin. Wyznaczmy konkretny czas, kiedy maluch ma zacząć przygotowywać się do snu, i go przestrzegajmy. Dzięki temu organizm dziecka przyzwyczai się do systematycznego rytmu dobowego, a idealny materac umożliwi lepszy wypoczynek. Oprócz tego nie zapominajmy o tym, aby dać dziecku przestrzeń na odpoczynek przed szkołą. Obudźmy go wcześniej, ale zrezygnujmy z nadmiernego pospieszania, które może go dodatkowo zestresować. Pozwólmy, aby rano w swoim tempie zaczął dzień. Jeśli mimo licznych starań sytuacja nie poprawia się, dowiedz się więcej na temat zaburzeń snu u dzieci

Odpowiednie otoczenie snu

Kwestia tego, jak wybrać materac, może sprawiać trudności w przypadku samodzielnego doboru produktu. Kupując materac dla dziecka, musimy być jeszcze bardziej ostrożni. Postawmy na takie produkty, które cechują się wysoką jakością, a do tego posiadają cenne właściwości, takie jak antyalergiczność czy antybakteryjność. Dla dziecka w wieku szkolnym może sprawdzić się nawet materac młodzieżowy, jak na przykład model Hidling Rock&Roll, który będzie do niego pasować również wtedy, gdy trochę podrośnie. Zawiera on ponadto wspomniane wcześniej antyalergiczne cechy. Wygodne i przede wszystkim dopasowane podłoże snu sprawi, że kręgosłup dziecka będzie odpowiednio podparty, a mięśnie rozluźnione. Po nocy na takiej powierzchni będzie budziło się wypoczęte i pełne energii.   

Sen dziecka powinien być priorytetem rodzica. To w końcu od niego zależy koncentracja i prawidłowy rozwój. Jeśli zapewnimy mu odpowiedni materac, a do tego będziemy dbać o wieczorną rutynę, możemy być pewni, że dziecko będzie wyspane i nie będzie miało kłopotów ze wstawaniem do szkoły.