Problemy ze snem u dzieci

Zaburzenia snu są problemem, dotykającym nie tylko osoby dorosłe – często zmagać muszą się z nimi również najmłodsi, dla których nocny odpoczynek jest szczególnie istotny, ze względu na fakt, że ich organizm cały czas się rozwija. Jest to duże obciążenia zarówno dla samych dzieci, jak i rodziców, którzy często muszą spędzać przy łóżku swojej pociechy całe noce. Co robić, gdy nasza pociecha boryka się z zaburzeniami snu?

Rozpoznawanie zaburzeń snu wśród dzieci

Wachlarz zaburzeń snu jest bardzo szeroki, również w przypadku naszych pociech, dlatego ważne jest, aby dokładnie obserwować co się dzieje, gdy zauważamy pierwsze, niepokojące objawy. Za jeden z najczęściej występujących problemów uważa się bezsenność, którą łatwo jest stwierdzić, ponieważ wiąże się ona z niemożnością zaśnięcia, częstymi pobudkami w nocy, a także u najmłodszych ze strachem przed ciemnością, pozostaniem samym w pokoju czy położeniem się do łóżka. Innymi zaburzeniami są parasomnie, znacznie częściej diagnozowane u dzieci niż wśród dorosłych, do których zalicza się chociażby lunatykowanie, koszmary senne, przebudzanie się w nocy zdezorientowanym oraz moczenie w trakcie snu. Bezpośrednie zagrożenie życia mogą powodować problemy z oddychaniem, chociaż chrapanie pozornie wydaje się niegroźne, poważnym będzie już bezdech senny. Nie możemy również zapomnieć o narkolepsji, którą stwierdza się u dzieci obserwując u nich często senność w ciągu dnia, halucynacje czy porażenia przysenne.

Skąd biorą się zaburzenia snu u dzieci?

Zaburzenia snu u najmłodszych mogą mieć różne korzenie, zazwyczaj posiadają one jednak podłoże behawioralne, czyli prościej mówiąc, są spowodowane brakiem pewnej rutyny przed snem. Często problemem jest też strach, dorosłym wydający się nieracjonalny, jednak najmłodszym skutecznie utrudniający spokojne przespanie całej nocy. W skrajnych wypadkach nasza pociecha może zmagać się nawet z poważnymi zaburzeniami lękowymi. Pamiętajmy, że organizmy dzieci i nastolatków wciąż nie są w pełni wykształcone, przez co są oni bardziej czuli na kofeinę, dlatego warto jest zwrócić uwagę, na ilość spożywanych przez dorastających ludzi, napojów takich jak cola, kawa czy, tak zwane, “energetyki (których szczególnie nie powinni oni spożywać). Oczywiście nie możemy też całkowicie eliminować, w sytuacji pojawienia się problemów ze snem, prawdopodobieństwa występowania wszelkiego rodzaju chorób.

Zwalczanie zaburzeń snu

Przede wszystkim, gdy zauważymy u naszej pociechy problemy związane z nocnym odpoczynkiem, powinniśmy wziąć pod lupę kwestie dotyczące higieny snu. Warto ustalić godzinę, o której dziecko codziennie kładzie się do łóżka oraz wprowadzić pewne rutynowe czynności, jak chociażby kąpiel o stałej porze lub też na przykład, wspólne czytanie wieczorem. W sypialni nie powinny znajdować się sprzęty emitujące niebieskie światło, pobudzające mózg do działania, jak telefony, tablety, telewizory – utrudniać zaśnięcie będzie nawet migająca dioda od ładowarki. Jeśli to nie pomoże koniecznie trzeba skontaktować się ze specjalistą, może to być na początku lekarz rodzinny, który pomoże obrać nam dalszą prawidłową drogę leczenia, podpowie kiedy przydatny będzie kontakt z psychologiem lub terapeutą, a także zwróci uwagę na symptomy mogące wskazywać innego rodzaju choroby.

Zaburzenia snu u dziecka dotykają całą rodzinę. Niewyspany maluch ma znacznie większe wahania emocjonalne niż jego rówieśnicy, jest bardziej narażony na wszelkiego rodzaju choroby, a jego organizm nie ma wystarczająco dużo energii, aby prawidłowo się rozwijać.