zakup-stelaza-na-co-zwrocic-uwagr

Idealne łóżko to zapewnienie wysokiego komfortu wypoczynku i pełnowartościowego snu, który jest niezbędny przy zabieganym i aktywnym trybie życia. Konstruując wymarzone miejsce do spania warto pamiętać, że istotny jest nie tylko wybór odpowiednio dopasowanego do naszych potrzeb materaca, ale również trzeba przyjrzeć się właściwemu stelażowi łóżka. Jakie są ich rodzaje? Czym się kierować przy zakupie? Na co zwrócić uwagę? I dlaczego jest on tak istotny? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Dlaczego odpowiedni stelaż jest tak istotny?

Odpowiedni stelaż pełni bardzo ważną funkcję w miejscu snu. Przede wszystkim stanowi stabilną powierzchnię, na której umocowany jest materac oraz zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza, niwelując przy tym zbędne gromadzenie się wilgoci oraz rozwój mikroorganizmów. Dzięki temu pozwala przedłużyć żywotność materaca, przez co można zaoszczędzić na jego wymianie. Ponadto stelaże regulowane dają możliwość dopasowania ułożenia do własnych potrzeb, co daje uczucie wysokiego komfortu.

Rodzaje stelaży do łóżka

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów stelaży. Modele klasyczne – typu ruszt – są spotykane już coraz rzadziej. Ich listewki są zamocowane sztywno, jednak odległość między nimi zazwyczaj jest nieodpowiednia. Zdecydowanie główną zaletą jest niska cena. Nie jest właściwy do materacy lateksowych, piankowych oraz termoelastycznych, ponieważ same nie są elastyczne, czyli cały ciężar zamiast stelażu przyjmuje materac, co skutkuje tym, że się szybciej zużywa. Istnieją także stelaże skonstruowane z listewek, ale rolowane na taśmie – także są sztywne, ale ich głównym atutem jest możliwość zwinięcia, co ułatwia transport i przenoszenie. Są przeznaczone do nieco twardszych rodzajów materaca.  Z kolei stelaż z nogami to sztywna konstrukcja mocowana do nóżek. Stanowi tańszą alternatywę klasycznego łóżka, oraz świetnie nadaje się do niewielkich sypialni. Model typu flex to rozwiązanie elastyczne i przez to najbardziej popularne. Skonstruowane z ramy i listew, jednak są one mocowane przy pomocy kieszonek, które uginają się delikatnie, dzięki czemu przyjmują ciężar z materaca, co wydłuża się jego żywotność. Taki jest na przykład Hilding Family Expert, który posiada także regulację twardości w swojej środkowej części. Również modele regulowane ręcznie i elektrycznie cieszą się dużą popularnością, ponieważ można dopasować zagłówek, kąt nachylenia, oraz posiadają więcej opcji ułożenia jak na przykład w Materasso Triple Mobil. Będą one świetnie się sprawdzały u osób starszych, które dużo czasu spędzają w łóżku. Praktyczne są także stelaże z pojemnikiem na pościel – zazwyczaj są to modele typu flex, jednak posiadają wygodną skrzynię.

Jaki stelaż najlepiej wybrać?

Warto przyjrzeć się pewnym kwestiom przed wyborem właściwego stelaża. Przede wszystkim pod jakim materacem będzie się znajdował? Klasyczne i sztywne modele nadają się do sprężynowych, a te bardziej elastyczne do pozostałych. Warto wziąć to pod uwagę, aby materac zbyt szybko nie stracił swoich właściwości. Ponadto pod jakie łóżko szukamy stelaża – tutaj trzeba wziąć pod uwagę jego szerokość, długość i wysokość. Kolejnym pytaniem jest to, czy wybrać jeden czy dwa stelaże do podwójnego łóżka? Tutaj odpowiedź jest prosta: jeśli klasyczny stelaż to wystarczy tylko jeden, natomiast przy regulowanych warto zakupić dwa oddzielne. I najważniejsze – dla kogo ma być przeznaczony? Inny model warto wybrać dla dziecka, inny dla dorosłego, pary, osoby starszej, z urazami kręgosłupa, o różnej masie ciała.

Wybierając odpowiedni stelaż do łóżka trzeba pamiętać, aby był on dopasowany do rodzaju materaca, jaki ma się na nim znajdować. W sklepach nie tylko stacjonarnych, ale również internetowych można odnaleźć ekspertów, którzy pomogą nam wybrać odpowiedni do naszych potrzeb i oczekiwań model stelaża. Dzięki temu będziemy mogli stworzyć sobie wymarzone i niezwykle komfortowe miejsce do wypoczynku, w którym się zrelaksujemy i odprężymy.