czym-jest-higiena-snu

Chcąc zadbać o nasze zdrowie nie możemy zapominać o odpoczynku, który reguluje pracę niemal całego organizmu. Tutaj za kluczowe, możemy uznać pojęcie “higiena snu”, odpowiadamy co się za nim kryje oraz jak zadbać o nasz komfort, aby rano wstać w pełni wypoczętym.

Jak dbać o sen?

Higienę snu, najprościej można uznać na zbiór zdrowych nawyków, dzięki którym komfortowo prześpimy całą noc, bez problemów z zasypianiem oraz przebudzaniem się w środku nocy. Podkreślmy, że oczywiście nie jest to żaden “złoty środek”, który całkowicie pomoże pozbyć się wszelkiego rodzaju kłopotów, ponieważ często ich źródło może być znacznie bardziej złożone, jednak dobrze jest zacząć od zastosowania tych najprostszych sposobów. Przede wszystkim, warto wyrobić sobie pewnego rodzaju rytuały: jak stosowanie różnego rodzaju technik oddechowych wieczorem, które pomagają nam się odprężyć, branie o stałej godzinie gorącej kąpieli czy czytanie książek – ważne jednak, żeby nie robić tego w łóżku. Dobrze jest również unikać przed położeniem się do łóżka napojów o wysokiej zawartości kofeiny, alkoholu, który chociaż wielu wydaje się, że pomaga zasnąć, spłyca sen, a także ciężkostrawnych i ostrych posiłków. Pomocna będzie też aktywność fizyczna w ciągu całego dnia, pamiętajmy jednak, żeby zrezygnować z bardziej wymagających treningów na 3 godziny przed snem.

Zadbajmy o warunki snu

Na jakość naszego snu będą miały także wpływ warunki, które panują w sypialni. Temperatura powinna oscylować w okolicach 20 stopni, szczególnie problematyczne jest to latem – pomóc wtedy mogą chociażby grube, zaciemniające zasłony czy rolety. Ważna jest wilgotność w pokoju, tutaj sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ wystarczy zadbać o nawilżacz powietrza – w ten sposób zapobiegniemy efektowi suchości w ustach. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby w pomieszczeniu, w którym odpoczywamy nie znajdowała się żadna elektronika, nawet smartfony, które z bardzo podobnym natężeniem jak telewizor, emitują niebieskie światło, pobudzające nasz mózg do ciągłej aktywności. Oczywiście ważne jest również łóżko – materac powinien być dopasowany do wagi i stanu zdrowia. Gorzej będzie nam się odpoczywać na sofie lub wersalce, która jest do tego zdecydowanie nieprzystosowana. Istotna jest też pościel, wybierzmy ją biorąc pod uwagę temperaturę w naszej sypialni. Szczególnie latem, gdy upał nie pozwala nam zasnąć, świetnie sprawdzą się satynowe poszwy.

Ile czasu powinniśmy spędzać w łóżku

Istotne jest również to, ile czasu spędzamy w łóżku. Powinno nam służyć ono przede wszystkim do snu. Nie jest to miejsce, w którym w ciągu dnia powinniśmy spędzać czas, wbrew pozorom może mieć to wpływ na nasze późniejsze samopoczucie i wieczorne problemy z zasypianiem – mózg powinien kojarzyć łóżko przede wszystkim z nocnym snem, dlatego szkodliwe mogą być też drzemki. Oczywiście niedozwolone jest jedzenie w nim, ponieważ wtedy wysyłamy do naszego organizmu sprzeczne komunikaty.

Zadbanie o odpowiednie warunki snu, jest bardzo istotną kwestią, która często może nam pomóc uporać się z wieloma, dotkliwymi problemami. Często właśnie najprostsze metody, będą tymi najbardziej skutecznymi.