Jak wybrać odpowiednia twardość materaca dla siebie?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Jeśli planujesz zakup nowego materaca, to koniecznie zwróć uwagę na kilka jego cech. Pierwszą z nich jest materiał, z którego wykonane jest jego wnętrze, ponieważ różne pianki, sprężyny czy inne tworzywa nie nadają się dla każdego. Kolejnym elementem jest wielkość materaca.

 Powinien on być idealnie dopasowany do wymiarów łóżka! Ostatnią, ale równie ważną cechą jest twardość produktu, ponieważ jest ich kilka, a każda z nich dedykowana jest innej osobie! Jaka twardość materaca do spania będzie dla Ciebie najlepsza? Sprawdź to, czytając poniższy artykuł!

Jakie twardości materacy można wyróżnić? 

Twardość materaca powinna być uzależniona między innymi od masy ciała jego użytkownika. Materac do spania – twardy czy miękki?

  • twardość H1 – jest to miękki materac, który przeznaczony jest dla osób, które nie ważą więcej niż 60 kilogramów. To doskonały produkt dla nastolatków, dzieci oraz osób o szczupłej sylwetce. Jeśli na takim materacu będzie spała osoba cięższa, to może uszkodzić jego powierzchnię. 
  • twardość H2 – produkt ten charakteryzuje się średnią miękkością. Najlepiej sprawdzi się dla osób, które ważą od 50 do 80 kilogramów. Jest to idealny materac dla młodzieży oraz osób dorosłych. Jednym z nich jest Materac Hilding Rumba, który należy do produktów piankowych. W jego wnętrzu można znaleźć piankę termoelastyczną, która idealnie dopasowuje się do sylwetki za pomocą temperatury ciała. Druga propozycja to Materac Senna Massage wykonany z różnych pianek wysokoelastycznych, które razem tworzą doskonałą całość.  
  • twardość H3 – co to znaczy? Oznacza to, że jest to produkt średnio twardy, który świetnie nada się dla osób, których waga waha się między 80 a 100 kilogramów. Nie sprawdzi się u szczupłych ludzi, ponieważ może powodować duży dyskomfort podczas snu. Idealnym przykładem powierzchni do spania o tej twardości jest Materac Hilding Melody, który jest wykonany z pianek oraz lateksu. Takie połączenie sprawia, że jest bardzo wygodny. Druga propozycja to Materac Hilding Salsa, czyli produkt piankowy. Jedna z nich jest termoelastyczna i sprawia, że sylwetka idealnie dopasowuje się do powierzchni za pomocą ciepła ciała. 
  • twardość H4 i H5 – są to najtwardsze materace dostępne na rynku. Przeznaczone są dla osób, które ważą powyżej 100 kilogramów. Zazwyczaj są wybierane przez osoby, które preferują spanie na twardszej powierzchni. Świetnym przykładem produktu o twardości H4 jest Materac Hilding Pasodoble, który w swoim wnętrzu skrywa mnóstwo sprężyn, a każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni. To sprawia, że ciało jest doskonale podparte w każdym momencie odpoczynku. Drugą doskonałą opcją jest Materac Hilding Foxtrot – produkt piankowy, częściowo wykonany z pianki wysokoelastycznej, która doskonale dopasowuje się do ciała.  
  • z regulowaną twardością – w wielu sklepach dostępne są również materace, w których możesz regulować twardość, np. przekładając top na drugą stronę materaca. Przykładem tutaj może być Materac SleepMed Hybrid Premium Plus, który jest produktem hybrydowym. Drugą opcją jest Materac SleepMed Natura Hybrid Plus, który oprócz czterech poziomów twardości, które można regulować za pomocą odpinanego topu, jest również produktem ekologicznym, więc jeśli lubisz dbać o środowisko, to będzie idealny materac dla Ciebie!

Jak widzisz, materace o różnej twardości są przeznaczone naprawdę dla wielu osób. To, co wybierze dana osoba, zależy najbardziej od masy jej ciała, ale można wybrać również produkt o regulowanej twardości i wtedy mieć pewność, że materac na pewno będzie nam odpowiadał. 

Materace z dwoma twardościami 

Obecnie na rynku dostępne są również materace o dwóch twardościach, które doskonale sprawdzą się dla osób, które nie wiedzą, jaką twardość wolą. Naszą pierwszą propozycją jest Materac Fit.4.Sleep H2/H3, który jest produktem sprężynowym, ale w swoim wnętrzu skrywa również dwie pianki o różnych twardościach. Ten materac idealnie sprawdzi się dla pary. Drugą opcją jest Materac Hilding Flamenco, który jest produktem multipocket. To oznacza, że zbudowany jest z bardzo wielu sprężyn, a dodatkowo ma pianki: lateksową oraz HR. Różne twardości sprawiają, że ten materac będzie idealny dla pary

Jaka jest idealna twardość materaca dla dziecka?

Wybór materaca dla dziecka nie jest łatwy. Wszystko zależy od jego wieku oraz doboru twardość materaca do wagi. Dla noworodka najlepszy będzie materac wykonany z pianki, ale musisz uważać, żeby nie był zbyt miękki i zbyt twardy, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na kręgosłup maluszka. Dzieciom w wieku przedszkolnym również są dedykowane materace piankowe, a dla starszych pociech i nastolatków koniecznie wybierz, taki materac, który twardością będzie odpowiadał ich wadze. 

Twardość materaca jest bardzo ważną informacją przy jego wyborze. Osoby kupujące nowy produkt powinny kierować się swoją wagą oraz preferencjami, ponieważ czasami może być tak, że ktoś lepiej wysypia się na twardszej powierzchni, mimo że jest mu dedykowana inna. Koniecznie zwróć uwagę na odpowiednie podłoże do spania dla noworodka. A ty jaki materac wybierzesz? 

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.