Jak prawidłowo dbać o kręgosłup?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Każdy, kto zmaga się z dolegliwościami związanymi z kręgosłupem, zdaje sobie sprawę, jak nieprzyjemna jest to rzecz. Ból związany z tą częścią ciała może znacząco obniżyć nasz komfort. Jeśli możemy, koniecznie powinniśmy temu zapobiegać. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o kręgosłup, aby cieszyć się dobrym zdrowiem! 

Dlaczego należy dbać o zdrowy kręgosłup?

Mimo że mogłoby się wydawać, że zdrowy kręgosłup to coś bardzo ważnego, wiele osób wciąż bagatelizuje tę kwestię. Takie podejście może wiązać się z licznymi negatywnymi skutkami. Kręgosłup odgrywa bowiem niezwykle istotną rolę w naszym życiu. To on podtrzymuje nasze ciało, chroni ważny rdzeń kręgowy, a także odpowiada za prawidłową postawę. Powinniśmy mieć na uwadze również to, że wiele osób zmaga się ze schorzeniami kręgosłupa, których nawet nie jest świadomych. Różne wady postawy mogą wystąpić już w dzieciństwie. Jeśli nie poświęcimy im należytej uwagi, mogą one przekształcić się w coś znacznie poważniejszego. Najpowszechniejsze wady postawy, z jakimi możemy się zetknąć, to skolioza, która polega na skrzywieniu kręgosłupa, kifoza, przez którą nasz kręgosłup wygina się w stronę grzbietu, a także lordoza, w której wygięcie następuje w kierunku brzucha. Warto już w wieku dziecięcym kontrolować, czy nie wytwarzają się u nas te dolegliwości. Inaczej mogą przyczynić się do tego, że trudniej będzie nam funkcjonować w codziennym życiu. 

Dbając o nasz kręgosłup, dbamy o nasze zdrowie i samopoczucie. Zdrowy kręgosłup to wielka wartość. Nie musimy bowiem obawiać się dyskomfortu oraz nagłych bólów, które mogłyby przeszkodzić nam w wykonywaniu czynności czy uprawianiu aktywności fizycznej. Zadbany kręgosłup wpływa na to, że utrzymujemy prawidłową postawę. To z kolei przekłada się na nasze poczucie pewności siebie. Garbienie się czy skrzywienie kręgosłupa może wyglądać nieestetycznie za to, jeśli ktoś utrzymuje proste plecy, prezentuje się niezwykle korzystnie. 

Aktywność fizyczna a kręgosłup

Nie ma wątpliwości, że jeden z najistotniejszych aspektów, który oddziałuje na stan naszego kręgosłupa, to fakt, czy w naszym życiu obecny jest ruch. Aktywność fizyczna jest kluczowa w zachowaniu dobrego samopoczucia. Dzięki niej możemy zapobiec wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, w tym tych związanych z kręgosłupem. Ruch powoduje, że poprawia się nasza kondycja, wzmacniają się nasze mięśnie, a także zwiększa się ruchomość stawów. Dzięki niej możemy też poprawić naszą wydolność i odporność. 

Jak wysiłek fizyczny ma się do kręgosłupa? Okazuje się, że ćwiczenia zmniejszają nagromadzone w naszych mięśniach napięcie, a do tego wspierają prawidłową postawę. W ten sposób możemy zlikwidować ból i zmniejszyć skutki niewłaściwego siedzenia czy przeciążenia kręgosłupa. O aktywność fizyczną powinniśmy dbać zwłaszcza wtedy, gdy w ciągu dnia dużo siedzimy i mało się ruszamy. Taki styl życia jest bowiem szczególnie dla nas niebezpieczny. Cierpi tu zwłaszcza nasz kręgosłup, który jest zmuszony do pozostawania w niekorzystnej pozycji przez długi czas. Jeśli nie mamy możliwości do tego, aby na przykład podczas pracy krótko się rozciągnąć i rozruszać, koniecznie musimy uwzględnić to w naszym wolnym czasie. Jakie dyscypliny okażą się najlepsze dla naszego kręgosłupa? Na pewno nikogo nie zdziwi, że jedną z nich jest pływanie. To wspaniały sport, w którym nasze ciało naprawdę wiele zyskuje. Przebywając w wodzie, odciążamy nasz kręgosłup i mięśnie, dzięki czemu dyskomfort czy nieprzyjemne uczucia znikają. Jeśli dodatkowo pływamy właściwą techniką, poprawi się nasza postawa. Pływanie może być też świetnym sposobem na zrelaksowanie się i odcięcie się od męczących nas myśli. 

Kolejna technika, nad którą warto się zastanowić, to pilates. Jest to dyscyplina, której popularność ciągle rośnie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pilates nazywany jest praktyką prawidłowej postawy. Właśnie tego efektu możemy spodziewać się po regularnym ćwiczeniu. Oprócz tego pilates wzmocni nasze ciało, a do tego zwiększy naszą elastyczność. Dla osób, które nie przepadają za sportem, ale wciąż chciałyby zadbać o codzienną dawkę ruchu, najlepszym rozwiązaniem będzie pójście na spacer. Jest to bardzo prosta rzecz, która jednak przynosi nam wiele korzyści. Przebywając na świeżym powietrzu, dotleniamy nasz organizm oraz poprawiamy naszą wydolność. Dla kręgosłupa to zaś wspaniała alternatywa dla wielu godzin spędzonych za biurkiem. Nawet taka czynność, wykonywana systematycznie, może zapewnić wspaniałe efekty dla naszego kręgosłupa. 

Utrzymanie prawidłowej postawy

O prawidłowej postawie i jej roli dla kręgosłupa zostało wspomniane już wcześniej. Co jednak należy zrobić, aby ją mieć? Niestety, nie jest to takie proste, jak byśmy chcieli. W pierwszej kolejności warto uświadomić sobie, jak tak właściwie wygląda prawidłowa postawa. Wielu z nas może sobie nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Pamiętajmy, że osoba wyróżniająca się dobrą postawą będzie mieć wyprostowane plecy i ściągnięte łopatki. Jej pierś powinna być wypchnięta do przodu, a brzuch lekko napięty. Dlaczego to takie ważne, aby właśnie w ten sposób utrzymywać nasz kręgosłup? Okazuje się, że dzięki temu możemy zapobiec urazom czy przeciążeniom. Wtedy też nasze organy wewnętrzne nie są ściśnięte i mogą prawidłowo funkcjonować. Wiemy już też, że prawidłowa postawa wpływa na naszą pewność siebie, a także to, jak postrzegają nas inni. Na szczęście są sposoby, dzięki którym możemy poprawić stan naszego kręgosłupa

Po pierwsze, powinniśmy pozbyć się szkodliwych nawykówgarbienie się, pochylanie głowy do przodu czy nienaturalne skrzywienie się to coś, co całkowicie należy wyeliminować z naszego życia. Jeśli pracujemy przy biurku, warto zadbać o to, aby nasze miejsce pracy było ergonomiczne. Oznacza to, że ma wspierać naszą prawidłową postawę. Krzesło powinno być dopasowane, z możliwością regulacji wysokości. Niezbędne są podłokietniki oraz wygodne oparcie na plecy i głowę. Stopy należy trzymać na podłodze lub na specjalnych podnóżkach. Trzeba zadbać o to, aby kąt między naszymi kolanami a podłogą wynosił około dziewięćdziesięciu stopni. Zwróćmy uwagę też na to, aby odpowiednio ustawić ekran. Powinien on znajdować się na wysokości naszych oczu, tak abyśmy nie musieli ani pochylać, ani zadzierać głowy. Ważne, aby odległość oczu od monitora wynosiła od czterdziestu pięciu do siedemdziesięciu centymetrów. W ten sposób możemy być pewni, że nie będzie nam doskwierał ból głowy. 

Dbanie o kręgosłup poprzez dietę 

Osoby, które lubią próbować nowe przepisy i przyrządzać potrawy, z pewnością ucieszą się, gdy się dowiedzą, że to, co jemy, również może oddziaływać na nasz kręgosłup. Jeśli wprowadzimy zdrowe zmiany i dopełnimy nasz jadłospis, na pewno będziemy mogli zminimalizować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Podstawowym elementem w diecie osób, które zmagają się z bólem kręgosłupa, są witaminy. Odpowiadają one za prawidłową pracę wielu procesów, a także są niezbędną częścią naszego organizmu. 

Chcąc zadbać o nasz kręgosłup, powinniśmy wprowadzić takie składniki jak witamina A, witamina B, witamina D, witamina B12, wapń, chrom, krzem, cynk i magnez. Wiele z nich odnajdziemy w różnych warzywach i owocach. Świetnie sprawdzą się takie produkty jak szpinak, jabłka, morele czy porzeczki. Warto zwrócić uwagę szczególnie na witaminę B12. Jej niedobór jest niewskazany, ponieważ może prowadzić do nasilenia się bólu kręgosłupa. Oprócz tego towarzyszą mu też inne objawy, takie jak ból głowy czy problemy z układem pokarmowym. Witamina B12 jest jednak składnikiem, który występuje głównie w produktach odzwierzęcych, takich jak podroby, mleko, jaja czy mięso. Z tego względu dla osób będących na diecie wegetariańskiej bądź wegańskiej niedobór tej substancji jest poważnym zagrożeniem. Aby nie doprowadzić do pojawienia się niekorzystnych objawów, warto zainwestować w różne suplementy, które pomogą utrzymać prawidłowy poziom tej witaminy w organizmie. 

Odpowiedni wypoczynek

Badania mówią, że na sen przeznaczamy około ⅓ naszego życia. Nic dziwnego, że ten czas oddziałuje również na stan naszego kręgosłupa. To, jak śpimy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli nie dbamy o odpowiednią higienę snu, ryzykujemy tym, że wieczorem nie będziemy umieli zasnąć, a w nocy będziemy przewracać się z boku na bok, szukając wygodnej pozycji. Warto również pamiętać o tym, że jeśli śpimy na nieodpowiednim podłożu, ucierpi na tym nasz kręgosłup. Powinien on mieć idealne podparcie przez całą noc. Kiedy mu tego nie zapewnimy, rano będziemy budzić się niewyspani, a ból pleców czy karku będzie towarzyszył nam cały czas. Z tego względu tak istotne jest, aby dobrać odpowiednie artykuły sypialniane. Wybrany przez nas materac powinien być dobrany pod naszą wagę i potrzeby, tak abyśmy mogli cieszyć się najwyższym komfortem. Nasze ciało nie może się na nim zapadać, jak mogłoby się wydarzyć w przypadku zbyt miękkiego podłoża. Jeśli mamy to czynienia ze zbyt twardą powierzchnią, wtedy możemy mieć problem z odprężeniem ciała i mięśni. Kiedy już zadbamy o to, aby spać na odpowiednim materacu, trzeba dopilnować, abyśmy mieli czas na to, by wypocząć. Nie należy zapominać o tym, że każdy z nas potrzebuje chwili relaksu. Odpoczynek będzie dobry i dla naszego kręgosłupa. Jest to sposób, aby zachować zdrową równowagę — pozwolimy naszemu ciału, które przez cały dzień ciężko pracuje na moment się odprężyć. Z pewnością zauważymy, że jeśli zatroszczymy się o ten aspekt, nasze ogólne samopoczucie znacznie się poprawi. 

Jaki będzie idealny materac?

Jak wybrać materac, który w pełni nas usatysfakcjonuje? Nie jest to proste zadanie. Dobrze jednak poświęcić mu trochę czasu i uwagi, ponieważ idealny materac z pewnością okaże się tego wart. Zanim dokonamy zakupu, zastanówmy się nad tym, jakie są nasze potrzeby oraz  preferencje. Lubimy spać na miękkim czy może twardym podłożu? Wolimy wypełnienie sprężynowe czy też piankowe? W doborze odpowiedniego produktu wszystkie aspekty są istotne. Jeśli chodzi o nasze potrzeby, tutaj powinniśmy pomyśleć o tym, co wpłynie korzystnie na nasz sen i zniweluje nieprzyjemne dolegliwości. W przypadku poważnych problemów z kręgosłupem warto postawić na materac medyczny lub materac ortopedyczny. Co ciekawe, mogą one odpowiadać również osobom, które jeszcze nie odczuwają takich nieprzyjemności. Będzie to forma profilaktyki, dzięki której ich kręgosłup na długo pozostanie w dobrej formie. 

Takie materace mają potwierdzone właściwości prozdrowotne, które gwarantują pozytywne działanie na nasze zdrowie. Wspierają prawidłową postawę ciała, a także oferują idealne podparcie, dzięki któremu nie będzie doskwierać nam dyskomfort. Kiedy wybierzemy odpowiedni model, możemy być pewni, że nasze problemy ze snem znikną, ponieważ każda pozycja snu będzie dla nas komfortowa. Co więcej, dobry produkt może zredukować nie tylko ból kręgosłupa, ale i ból stawów. Leżąc na powierzchni materaca, możemy w końcu odciążyć tę część ciała. Pozbędziemy się też bólu karku, ponieważ prawidłowe podłoże snu spowoduje, że i odcinek szyjny naszego kręgosłupa będzie odpowiednio podparty. Możemy wybrać spośród sprawdzonych modeli takich jak: 

  • Hilding Fandango – to materac, który zadowoli każdego użytkownika. Odpoczną na nim zarówno pary, jak i osoby o większej wadze. Dopasowuje się on do anatomicznej budowy ciała i wspiera zdrowy wypoczynek. 
  • Janpol Andromeda – w tym wypadku mamy do czynienia z ciekawym połączeniem sprężyny kieszeniowej oraz lateksu. Jego powierzchnia wyróżnia się wysoką sprężystością i elastycznością. 
  • SleepMed Hybrid Premium Plus – łączy w sobie właściwości wyjątkowej sprężyny Multipocket i dwóch rodzajów pianek termoelastycznych, gwarantując idealne podparcie i indywidualne dopasowanie się do ciała. 
  • SleepMed Premium Plus – to wspaniały przykład na to, jak świetnie działają pianki wysokoelastyczne. Możemy tu liczyć zarówno na wygodne podłoże dla kręgosłupa, jak i wysoką higienę snu ze względu na dobrą cyrkulację powietrza w materacu. 
  • Perdormire RinFresco – model ten zawiera piankę, która dopasuje się do naszych naturalnych krzywizn i zapamięta kształt naszego ciała, gwarantując idealne dopasowanie. 
  • SleepMed Supreme Plus – obecne w materacu 7-strefowe sprężyny Multi zapewnią solidne punkty podparcia, co pozytywnie wpłynie na nasz komfort. 

Decydując się na prozdrowotny model, możemy znacząco wpłynąć na stan naszego kręgosłupa. To prosta, ale niezwykle skuteczna technika na to, aby dać mięśniom się odprężyć i zminimalizować jakikolwiek dyskomfort. 

Istnieje dużo sposobów na to, aby poprawić stan naszego kręgosłupa. Nie bagatelizujmy bólu i podejmijmy starania, dzięki którym nasze zdrowie wiele zyska. Dbając o aktywność fizyczną, prawidłową postawę czy odpowiedni wypoczynek nie dość, że zatroszczymy się o nasz kręgosłup, to jeszcze poprawimy nasze samopoczucie! 

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.