Materac dla osoby cięższej — na co zwrócić uwagę?

Materac ma kluczowy wpływ na jakość naszego snu, dlatego powinniśmy go dobierać do naszych indywidualnych potrzeb. Jednym z kryteriów, na które należy zwrócić uwagę, jest przystosowanie materaca do naszej wagi. Jak wybrać odpowiedni materac dla siebie, jeśli jesteś osobą otyłą? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł!

Twardość powierzchni spania 

Osoby cięższe zazwyczaj potrzebują twardszego materaca, który zapewni im odpowiednie podparcie ciała oraz zapobiegnie odkształceniom. Zbyt miękki materac może bowiem doprowadzić do zapadnięcia się w nim osoby otyłej, a także do wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości, m.in. bólu pleców, nadmiernego przeciążenia kręgosłupa oraz problemy z zasypianiem. Idealna twardość materaca dla większych osób (ważących od 100 kg do 130 kg) to twardość H4. Przykładem takiego materaca jest Materac Koło Venus Talalay Natural H4. Jest to szczególnie twardy, piankowy materac kieszeniowy dostępny w aż ośmiu rozmiarach. Istnieje jednak możliwość wykonania materaca w innym rozmiarze specjalnie na życzenie klienta. Jego wysokość jest równa 22 cm, co zapewnia wystarczającą wytrzymałość. Jeżeli jednak nie możemy sobie pozwolić na wydatek, jakim jest zakup nowego, wystarczająco twardego,  materaca, możemy utwardzić ten, który mamy, kupując specjalną matę. Ma ona grubość około 1 cm i wkłada się ją pod pokrowiec. Można ją znaleźć między innymi w sklepach internetowych.      

Wysokość

Materac dla osoby otyłej powinien być wystarczająco wysoki, aby zapewnić odpowiednią amortyzację i równowagę w czasie snu. Zazwyczaj powinien być on grubszy niż dla osób o standardowej wadze. Stosunkowo duża wysokość materaca pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru ciała i zapewnia odpowiednie wsparcie dla pleców i stawów. Zaleca się, więc wybieranie materacy o grubości co najmniej 20 cm — podobnych do Materaca Koło Medivis Talalay H4, który ma wysokość równą 21 cm. Materac jest lateksowy i piankowy, a więc przyjazny dla alergików. Ważne jest, aby wybrać materiał o odpowiedniej wysokości, który zapewni podparcie dla ciała. Materace wyższe są zazwyczaj bardziej wytrzymałe, a ich gramatura również powinna być wysoka. 

Materiał, rozmiar i wypełnienie 

Materac dla osób otyłych powinien być wykonany z materiałów, które będą w stanie wytrzymać ich wagę i zapewnić im komfort. Dobrze, kiedy materiał jest także przewiewny, gdyż pomaga to zapobiec przegrzaniu ciała w czasie snu. Idealny materac dla osób puszystych powinien być również dostosowany do rozmiaru ich ciała. Ludziom otyłym zaleca się zatem szukać materaca o większych wymiarach, aby zapewnili sobie w ten sposób wystarczającą przestrzeń i wygodę podczas snu. Jeżeli natomiast mowa o wypełnieniu, najlepiej sprawdzą się materace z kieszeniami sprężynowymi oraz materace piankowe, a także lateksowe. Materace z kieszeniami sprężynowymi są szczególnie odporne na odkształcenia oraz wytrzymałe. Lubiany jest także dzięki swojej przystępnej cenie. Materac piankowy natomiast, tak samo jako materac lateksowy, jest antyalergiczny, ponieważ nie pozwala na rozwój grzybów, bakterii czy roztoczy.

Idealny materac dla większych osób powinien zapewnić odpowiednie wsparcie, amortyzację, wytrzymałość i przewiewność, a także być dostosowany do rozmiaru ciała. Warto zakup materaca skonsultować również z lekarzem lub inną osobą posiadającą wystarczającą wiedzę na temat materacy. Zadbajcie o swój zdrowy sen!