Wpływ stresu na nasz sen

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Stres towarzyszy większości z nas codziennie. Może być związany z pracą, szkołą, uczelnią, życiem prywatnym czy rodzinnym i niestety, ale nie jest od nas zależny. Może wystąpić w naprawdę niespodziewanych sytuacjach i wywoływać wiele negatywnych objawów, takich jak szybsze bicie serca, biegunka czy nadmierna potliwość całego ciała. Czasami mogą pojawić się zawroty głowy oraz zasłabnięcia! Poznaj sprawdzone sposoby, które pomogą Ci uniknąć stresu!

Stres – jaki ma wpływ na zdrowie? 

Stres ma bardzo duży wpływ na zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, a jeśli utrzymuje się nieustannie przez jakiś okres, to może spowodować wiele negatywnych skutków, takich jak zwiększone ryzyko chorób serca i układu krążenia. Spowodowane jest to zwiększonym ciśnieniem krwi i zmniejszeniem elastyczności naczyń krwionośnych. Tym samym zwiększa się również wystąpienia zakrzepów krwi. Problemem, który może Cię także spotkać, są problemy trawienne. Z powodu dużego stresu mogą pojawić się liczne biegunki i inne problemy takie jak: wrzody, zespół jelita drażliwego, czy choroba Crohna. Zaburzenia snu również bardzo często towarzyszą dużemu stresowi, a tym samym mogą pojawiać się problemy z koncentracją i pogorszenie nastroju. Kolejnym negatywnym skutkiem nadmiernego stresu jest zwiększone ryzyko chorób psychicznych. Mogą wystąpić depresja lub lęki, zaburzenia afektywne dwubiegunowe oraz  choroba Alzheimera. Nadmiar stresu ma również wpływ na wagę. Sprawia on, że człowiek chce w jakiś sposób poprawić sobie humor i sięga po słodycze, napoje słodzone, słone przekąski czy fast foody. Takie jedzenie może zwiększyć ryzyko wystąpienia otyłości. Nadmiar negatywnych emocji ma ogólny negatywny wpływ na funkcjonowanie organów, takich jak nerki, wątroba czy trzustka. 

Stres a zdrowy sen 

Stres może mieć negatywny wpływ na jakość i ilość snu, dlatego tak ważne jest zadbanie o to, aby występował on w naszym życiu w jak najmniejszych ilościach. Jeśli chcesz, aby Twój sen był optymalny, trwał kilka godzin bez żadnego wybudzania się, to koniecznie zacznij stosować się do poniższych zasad. Po pierwsze nie korzystaj z telefonu co najmniej pół godziny przed snem. Dotyczy to również innych ekranów, np. telewizora, laptopa czy tabletu. Jasne światło sprawi, że Twój mózg przed zasypianiem będzie miał trudność w zrozumieniu, czy jest już noc, czy nadal panuje dzień. Ogranicz również spożywanie kofeiny oraz alkoholu, ponieważ może to zaburzyć Twój sen. Bardzo ważne jest także utrzymywanie regularnego harmonogramu dnia. Twój organizm będzie wiedział, kiedy nadszedł czas na sen, czyli długą regenerację. 

Stres – jak się pozbyć? Poznaj techniki, które Ci pomogą! 

Jeśli chcesz wykluczyć stres ze swojego życia albo chociaż go zminimalizować, to w każdej nieprzyjemnej sytuacji spróbuj znaleźć, choć odrobinę pozytywnych wibracji i zachowaj dobre nastawienie. Drugą ważną techniką jest zaakceptowanie tego, że istnieją sytuacje, nad którymi nie masz kontroli i one się muszą wydarzyć. Mniej stresu może zapewnić Ci również efektywniejsze zarządzanie swoim czasem, ponieważ bardzo często właśnie ten czynnik powoduje w nas dużo zdenerwowania. Świetnym sposobem na wyluzowanie i pozbycie się stresu jest słuchanie relaksującej muzyki lub wzięcie ciepłej kąpieli z dodatkiem olejków oraz kuli do kąpieli. Czasem może pomóc również rozluźniający masaż. 

Dobry sen zapewni idealny materac!

Materac ma bardzo duże znaczenie w zapewnieniu dobrego snu. Sprawia, że ciało się relaksuje, a organizm regeneruje i przygotowuje na kolejny dzień pełen wyzwań. Materac powinien być dostosowany do potrzeb i preferencji jego użytkownika. Obecnie w różnych sklepach można kupić rozmaite modele, które różnią się od siebie twardością czy materiałem, z jakiego są wykonane. Szczególnie polecamy Materac Hilding Salsa, czyli produkt wykonany z pianek. Takie wypełnienie zapewnia pełnię wygody i sprawia, że ciało jest doskonale podparte w każdym punkcie. Naszą drugą propozycją jest  Materac Hilding Flamenco. Ten produkt wykonany jest zarówno ze sprężyn, jak i różnych pianek, dlatego określany jest jako materac hybrydowy. Obie opcje są naprawdę warte uwagi! 

Sen jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka, ponieważ zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie i radzenie sobie ze stresem. Ważne jest, aby znaleźć balans w życiu i nie stresować się każdym wydarzeniem, ponieważ ma to bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Pamiętaj o różnych technikach relaksacyjnych, takich jak gorąca kąpiel czy słuchanie muzyki. Koniecznie zwróć również uwagę na podłoże, na którym śpisz, ponieważ powinien to być idealny materac! 

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.