Jak wieczorna kawa wpływa na jakość snu?

Wielu z nas uwielbia kawę. Jedni czerpią satysfakcję z jej smaku, a inni – z jej cudownych właściwości. Już filiżanka małej czarnej, cappuccino czy latte daje nam zastrzyk energii i umożliwia efektywne działanie. Jednak, czy znajdziemy sobie sprawę z tego, że kawa wpływa również na sen?

Jakie są skutki wypicia kawy przed snem?

Najważniejszym składnikiem kawy jest kofeina, czyli znany środek energetyzujący. Każdy z nas zna jej pobudzające organizm działanie, jednak czy zdajemy sobie sprawę ze sposobu, w jaki oddziałuje na sen? Otóż wieczorna kawa stanowi najczęstszą przyczynę:

  • trudności z zasypianiem,
  • budzenia się w nocy,
  • wypoczynku niskiej jakości,
  • skrócenia czasu snu.

O jakiej porze pić kawę?

Dobra kawa korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Zawiera wiele związków, w tym magnez, wapń czy potas. Odznacza się również ogromnymi ilościami antyoksydantów. Jednak to właśnie spora dawka kofeiny ma prozdrowotny wpływ, gdyż podnosi ona ciśnienie, przyspiesza pracę serca i poprawia krążenie krwi w mózgu. Przekłada się to na efektywną pracę. Z uwagi na to, coraz więcej osób jest uzależnionych od kawy, przez co piją ją o różnych godzinach. A kiedy jest najlepsza pora? Jej określenie wymaga czasu, gdyż każdy organizm jest inny. Jednak zgodnie z wynikami badań amerykańskich naukowców szacuje się, że kawa wypita sześć godzin przed snem może skrócić jego całkowity czas trwania nawet o godzinę! Oznacza to, że jeśli kładziemy się spać do łóżka o 22, to ostatnia filiżanka kawy powinna być wypita przed 16. Natomiast jeśli borykamy się z chroniczną bezsennością, to zaleca się wypicie jednej filiżanki kawy, najlepiej w godzinach porannych.

Jak dbać o zdrowy sen?

Szacuje się, że każdy z nas powinien przesypiać osiem godzin dziennie. Dla jednych nie jest to problem, dla innych – wręcz wyzwanie. Zdrowy sen charakteryzuje się przede wszystkim odpowiednią długością oraz wysoką jakością, a o te kwestie można zadbać na kilka sposobów. Do nich zalicza się:

  • ograniczenie drzemek w ciągu dnia,
  • stała pora wstawania i kładzenia się od łóżka,
  • lekkostrawna kolacja.

Oprócz tego możemy zainwestować w komfortowe łóżko. Powinno składać się ono przede wszystkim z dopasowanego do naszych potrzeb i preferencji podłoża do spania. Najlepszym wyborem będzie materac, który został wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu gwarantuje nam zdrowy wypoczynek w komfortowych warunkach.

Jeśli koniecznie chcemy wypić pyszny napar przed snem, to warto postawić na napoje bezkofeinowe. Sprawdzi się tutaj herbata rumiankowa czy ciepłe mleko z miodem, które dodatkowo zapewnią lepszy wypoczynek.