Czy elektronika w sypialni jest niezbędna?

W dzisiejszych czasach ciężko jest rozstać się z urządzeniami elektronicznymi. To właśnie one są naszym źródłem informacji i rozrywki, a także umożliwiają szybkie komunikowanie się z rodziną czy znajomymi. Z uwagi na to, chodzimy z nimi wszędzie, a nawet kładziemy się z nimi do snu. Jednak, czy ich obecność wpływa na jakość naszego wypoczynku?

Jak urządzenia elektroniczne wpływają na jakość snu?

Możliwości, jakie dają nam urządzenia elektroniczne oraz internet sprawiają, że łatwo jest stracić kontrolę w cyfrowym świecie. Narażone są na to głównie osoby młode – dzieci i nastolatkowie. Filmy, muzyka, zdjęcia czy interesujące aplikacje – wszystko to sprawia, że minuty zamieniają się w godziny. Korzystanie z takich urządzeń, jak laptop, telefon czy tablet w łóżku, tuż przed snem nie jest wskazane z wielu kwestii. Jak się okazuje, ciągle przychodzące do nas bodźce mogą przyczynić się do:

  • obniżenia efektywności snu,
  • trudności z zasypianiem,
  • znaczącego skrócenia czasu wypoczynku.

W jaki sposób światło niebieskie wpływa na sen?

Chyba każdy z nas słyszał o tym, że urządzenia elektroniczne emitują niebieskie światło. Jednak, co to dokładnie oznacza? Otóż niebieskie światło to inaczej światło widzialne, które charakteryzuje się wysoką energią. Emituje je słońce, energooszczędne oświetlenie czy właśnie urządzenia cyfrowe. Nocna ekspozycja przyczynia się do oszukania mózgu człowieka, przez co myli dzień z nocą. Przekłada się to na ciągłą aktywność i zaburzenie wydzielania melatoniny, czyli choroby ułatwiającego zasypianie i regenerację. Nieprawidłowe wysypianie się lub niedobory snu mogą zwiększać ryzyko takich chorób, jak:

  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • nowotwory,
  • zaburzenia psychiczne.

Jak zapobiec niedoborom snu?

Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się pełni energii i wypoczęci można osiągnąć na kilka sposobów. Jednym z nich jest przestrzeganie zasad higieny snu. Są to normy oraz zachowania, które regularnie powtarzane, przyczyniają się do znaczącej poprawy jakości wypoczynku. Dzięki temu każdy z nas jest w stanie zapobiec niedoborom snu. Sprowadza się to przede wszystkim do zmiany stylu życia, czyli wstawanie rano zawsze o tej samej porze, unikanie drzemek w ciągu dnia czy spożywanie lekkostrawnej kolacji. Oprócz tego warto zainwestować w komfortowe podłoże do spania, takie jak materac. Pozwoli on na idealne wsparcie sylwetki użytkownika, przez co możemy się lepiej wysypiać. Wspomaga również regenerację oraz gwarantuje stabilizację kręgosłupa.

Szacuje się, że aż 63% naszego społeczeństwa nie wysypia się w ciągu tygodnia. Wówczas zmagamy się nie tylko z gorszym samopoczuciem, ale także powoli przyczyniają się do osłabienia zdrowia, a tym samym – rozwoju chorób cywilizacyjnych.