Jazda konna a zdrowy sen

Jazda konna, czyli jeździectwo w naszym społeczeństwie często kojarzona jest z rekreacyjnymi wycieczkami w lesie lub sportową rywalizacją. Stanowi nieodłączny element życia wielu osób – i to niezależnie od wieku! Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wpływa na nasze życie, w tym zdrowie i sen?

Dlaczego warto jeździć konno?

Jeździectwo to jedna z najzdrowszych dyscyplin sportowych. Ma zbawienny wpływ na nasz organizm, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Przede wszystkim pozwala na błyskawiczne ukojenie nerwów, poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem oraz dłuższym potem na świeżym powietrzu. Ponadto może być uprawiana przez każdego – niezależnie od płci czy wieku. Stanowi również sposób na:

  • kształtowanie charakteru,
  • wzmocnienie ciała,
  • rozrywkę i zabawę.

Jak jazda konna wpływa na nasze zdrowie?

Dla jednych jazda konna to sport, dla innych sposób na życie. Nie zmienia to jednak faktu, iż ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Nie da się zaprzeczyć, że wyróżnia się niezwykle pozytywnym działaniem na wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Przede wszystkim oddziałuje na:

  • układ krążenia,
  • układ oddechowy,
  • psychikę człowieka.

Nie można również zaprzeczyć, że pomaga zachować ciało w świetnej kondycji, przez co znacząco obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych. Oprócz tego duży wysyłek fizyczny pogłębia sen oraz przyczynia się do jego wydłużenia, co korzystnie oddziałuje na cały organizm.

Dlaczego jeździec powinien zadbać o zdrowy sen?

Jazda konna wymaga zaangażowania wielu partii ciała, przez co mięśnie pracują na maksymalnych obrotach. Po tym warto wrócić do domu i poświęcić wieczór na odprężenie się – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Pozwoli na pełne działanie terapeutyczne oraz wspomoże regenerację organizmu. Jednak najważniejszym aspektem jest tutaj zdrowy sen, dzięki któremu mamy pewność, że następnego dnia obudzimy się wypoczęci i pełni sił. Zadbanie o jakość i długość swojego wypoczynku owocuje większymi sukcesami w jeździectwie. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o komfortowe łóżko i wyposażyć je w komfortowy materac do spania. Umożliwia on prawidłowe wsparcie sylwetki oraz kręgosłupa w czasie snu. Dostępne na rynku modele różnią się między sobą licznymi parametrami, dlatego przy wyborze warto uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje.

Obcowanie z końmi, które wyróżniają się cierpliwością, i inteligencją wpływa na nasze samopoczucie, zwłaszcza pod kątem psychicznym. Warto jednak zaznaczyć, że jazda konna nie tylko daje nam zdrowie, ale także kształtuje charakter i uczy odpowiedzialności.