Jakie znaczenie mają strefy twardości w materacu?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Od komfortowego snu zależy nasze ogólne samopoczucie i w znacznej mierze wpływa on na nasze codzienne funkcjonowanie. Ważnym czynnikiem, który determinuje jakość snu są strefy twardości w materacu. Czym one są i jak wybrać idealny materac?

Strefy twardości w materacu – jakie mają znaczenie?

Strefy twardości często nazywane są też strefami komfortu. Najprościej można scharakteryzować je jako fragmenty materaca wyróżniające się różnym stopniem twardości. Ich zadaniem jest dopasowanie się do anatomii ludzkiej sylwetki i równomierne rozłożenie ciężaru ciała podczas snu. Choć w sklepach można znaleźć różnorodne egzemplarze, najczęściej dostępne są modele siedmiostrefowe, takie jak Hilding Flamenco. Pierwszą z wyróżnionych jest strefa głowy, następnie strefa barków, lędźwiowa, miednicy, ud, łydek oraz na samym końcu – strefa stóp. Największą rolę odgrywa strefa miednicy, która bezpośrednio wpływa na ułożenie kręgosłupa. Idealny materac powinien charakteryzować się jak największą ilością stref, które umożliwią doskonałe dopasowanie do sylwetki użytkownika i zagwarantują plecom podparcie w każdym miejscu. 

Jak wybrać idealny materac?

Rozważając zakup materaca strefowego, warto pamiętać o tym,  że nie będzie on odpowiedni dla dzieci i młodzieży. Przyczyną jest to, że zbyt niski wzrost uniemożliwi odpowiedni rozkład ciała i będzie wywoływał dyskomfort podczas snu. Ten sam problem będzie dotyczył również osób dorosłych, które nie są wysokie. Czynnikiem, który również należy wziąć pod uwagę podczas zakupu materaca strefowego, jest waga. Minimalna ilość kilogramów, która umożliwi prawidłowe funkcjonowanie materaca tego typu to 50. Jeśli nacisk ciała będzie zbyt mały – strefy twardości w materacu po prostu nie zadziałają prawidłowo. A jak dobrać twardość materaca do wagi? Zależność jest dość prosta – im mniejsza waga, tym mniejsza twardość. Przykładowo materac średni – taki jak Janpol Wenus – będzie odpowiedni dla użytkowników o wadze pomiędzy 50, a 80 kg.

Twardość materaca, a komfort snu

Twardość materaca w dużym stopniu determinuje komfort snu. Dzięki strefom twardości możliwe jest łatwe rozluźnienie ciała. Sprawia to, że łatwiejsze staje się zapadnięcie w głęboki sen. Komfort i odprężenie to podstawa efektywnego wypoczynku. Brak snu dobrej jakości sprzyja tworzeniu się napięć i nie pozwala na zniwelowanie stresu gromadzącego się w ciągu dnia. Materace strefowe bardzo często są odporne na nacisk. Dzięki temu rozkład ciężaru jest odpowiedni przez wiele lat. Jednak największą zaletą jest pozytywny wpływ na zdrowie kręgosłupa. Wynika to z zagwarantowania plecom nieustannego podparcia. Większość osób spędza aż 8 godzin na dobę w swoim łóżku. Źle dobrany materac może wywołać wiele negatywnych skutków zdrowotnych – w szczególności dotyczących układu ruchu.

Materace strefowe pozytywnie wpłyną na jakość snu większości osób. Dzięki nim można uniknąć zbędnego bólu kręgosłupa, napięcia mięśniowego czy wybudzania się w ciągu nocy. Jednak, aby efekt spełnił oczekiwania, należy dobrać twardość wybranego egzemplarza odpowiednio do wagi użytkownika. Tylko wtedy materac faktycznie spełni swoje zadania. 

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.