PORADNIK użytkownika materaca, czyli o czym musisz pamiętać

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Użytkowanie materaca może wydawać się proste, ale jeśli chcemy, aby podłoże służyło nam przez kilka lat, to warto dowiedzieć się, co robić w danych sytuacjach. Sen zajmuje nam około ⅓ doby, więc przez 8 godzin dziennie nasz materac jest przez nas wykorzystywany. Poniżej dowiesz się, jak uniknąć wgnieceń produktu. Podpowiemy również, w jaki sposób pielęgnować materac, jak dbać o to, aby był on bezpieczną i higieniczną strefą do odpoczynku. Więcej na ten temat dowiesz się poniżej! 

Jak dbać o materac?

Kupno materaca czasami wiążę się z zainwestowaniem dużej sumy pieniędzy, co nie dla każdego jest łatwe. Jednak plusy, które wiążą się ze spaniem na właściwym podłożu wynagradzają każdą wydaną złotówkę. Kiedy chcesz, aby ten produkt był w idealnym stanie przez wiele kolejnych lat, to koniecznie musisz zapoznać się z poniższymi radami! Nieważne, czy posiadasz materac piankowy, czy sprężynowy, ponieważ ich pielęgnacja niczym się nie różni! Te porady wskażą Ci, co jest najważniejsze w dbaniu o materac! 

 • wietrzenie materaca – ten proces powinien odbywać się jak najczęściej, aby zachować odpowiednią wentylację produktu. Powinieneś regularnie zdejmować pokrowiec (możesz go w tym czasie wyprać) i pozwolić, aby materac oddychał przez kilka godzin. To sprawi, że dłużej będzie zachowywać swoje właściwości, czego bardzo chcemy. Kiedy śpisz, z Twojego ciała wydobywa się pot, który jest wchłaniany przez pokrowiec i częściowo przez materac, dlatego warto wietrzyć ten produkt, aby pozwolić mu odparować wilgoć. Najlepszym czasem, kiedy wietrzenie materaca nie będzie uciążliwe, jest wtedy, kiedy wyjedziesz na kilka dni. Nie będziesz musiał się martwić, że konieczne będzie spanie na kanapie, a Twój materac porządnie się przewietrzy. 
 • używanie stelaża – jak wspomnieliśmy wcześniej, wietrzenie materaca jest bardzo ważne, a nie odbędzie się ono bez stelaża. Nie należy kłaść produktu bezpośrednio na podłodze, ponieważ wtedy proces oddychania nie może zostać zrealizowany. Materac bez stelaża będzie wchłaniać więcej wilgoci, a to zaburzy higienę snu. Dodatkowo stelaż jest świetnym podparciem dla całego materaca, a tym samym dba o wnętrze materaca. 
 • odkurzanie materaca – każdy materac powinien mieć oczywiście pokrowiec, który chroni go przed mocniejszymi zabrudzeniami. Kiedy chcesz się pozbyć mniejszych zanieczyszczeń na pokrowcu, to możesz go odkurzyć. Spokojnie, nie musisz kupować specjalnego sprzętu do odkurzania materaca, ponieważ zwykły odkurzacz również się świetnie do tego nada! 
 • używanie i pranie pokrowcapokrowiec jest bardzo ważnym elementem każdego materaca i uważamy, że każdy produkt, na którym śpimy, powinien go mieć. Zapewni Ci on odpowiednią higienę i wygodę, a dodatkowo może mieć inne funkcje, np. sprawiać, że latem będzie Ci chłodniej. Pokrowiec powinien być regularnie prany, najlepiej w wysokiej temperaturze, abyś miał pewność, że pozbyłeś się wszystkich zanieczyszczeń i bakterii. Musisz jednak pamiętać, aby podczas prania nie używać płynu zmiękczającego, ponieważ może on zatkać pory tkaniny i materiał przestanie dobrze oddychać. 
 • odwracanie materaca – powinieneś odwracać swój materac 3-4 razy w roku o 180° w linii nogi-głowa, aby uniknąć niechcianych wgnieceń w miejscach największego nacisku ciała na produkt. Ta reguła dotyczy materaców jednostronnych. Kiedy jednak posiadasz produkt dwustronny, to możesz również przekładać materac na drugą stronę. Dzięki temu materac nie jest wgniatany w jednym miejscu, a dodatkowo pozwala to utrzymać prawidłową wentylację wkładu. 
 • nie zginać materaca – musisz pamiętać, że materac należy transportować na płasko, ponieważ jakiekolwiek go zgniatanie i zginanie sprawia, że wkład produktu jest uszkadzany. Szczególne znaczenie ma to dla materacy kieszeniowych i tych wykonanych z pianki. 

Jak czyścić materac?

Pranie samego materaca nie jest możliwe ze względu na jego duże gabaryty, ale można dbać o czystość pokrowca. Pokrowiec najlepiej prać w temperaturze 60°, ale wcześniej koniecznie sprawdź, czy akurat Twoje etui nadaje się do czyszczenia w tak wysokiej temperaturze. Gorąca woda i detergenty sprawią, że pozbędziesz się bakterii oraz innych drobnoustrojów. Jeśli jednak zdarzyło Ci się poplamić sam materac, ponieważ, np. czekałeś, aż pokrowiec wyschnie, to musisz koniecznie pozbyć się tych plam. W jaki sposób to zrobić? Jednym z domowych sposobów na usunięcie niechcianej plamy, jest woda zmieszana z sokiem z cytryny i sodą. Taką miksturę należy nałożyć na plamę i porządnie wyszorować gąbką. Następnie musisz poczekać, aż wszystko wyschnie. Pamiętaj, aby podczas tego procesu niczym nie przykrywać materaca! Drugim sposobem jest użycie wody utlenionej w miejscu plamy. Polewamy zabrudzone miejsce i po chwili wycieramy ściereczką. Plama powinna z łatwością zniknąć. 

Jak dbać o to, aby materac się nie odkształcał?

Nowy materac może sprawiać wiele radości, a Twoje ciało nareszcie nie będzie odczuwało dolegliwości bólowych. Musisz koniecznie pamiętać o kilku zasadach, aby produkt się nie odkształcał i służył Ci przez wiele kolejnych lat. Czego należy unikać, aby materac nie stracił swojej wygody?

 • nie możesz kłaść się na materacu przez 72 godziny od jego rozpakowania – ten czas pozwoli na odzyskanie pierwotnego stanu produktu. Po otrzymaniu materaca należy go rozpakować i położyć na płaskiej oraz równej powierzchni. Po 3 dniach możesz włożyć produkt do stelaża. 
 • wybierz odpowiedni stelaż – rama powinna być elastyczna, ponieważ pomoże to zachować najlepszą elastyczność podłoża, na którym będziemy odpoczywać. Jak już wspominaliśmy wcześniej – pod żadnym pozorem nie można kłaść materaca bezpośrednio na podłodze, ponieważ zaburzy to jego wentylację. 
 • nie siadaj na brzegu łóżka – siadanie na brzegu łóżka sprawia, że to miejsce się deformuje i może uszkodzić środek materaca, np. sprężyny, jeśli wybraliśmy materac o takim wnętrzu. 
 • źle dobrana twardość materaca – może ona wpłynąć na odkształcenia materaca, ponieważ kiedy podłoże jest zbyt miękkie, to użytkownik wpada w jego środek, a to może spowodować trwałe odkształcenia. 
 • nie pozwalaj dzieciom skakać na materacu – z całą pewnością kojarzysz te pełne szczęścia i radości sceny z filmów, kiedy pociechy głównych bohaterów skaczą po łóżku rodziców i świetnie się bawią? Na szczęście to tylko film, a w rzeczywistości musisz koniecznie zadbać o to, aby takie sceny nie miały miejsca. Pod wpływem ciężaru ciała dziecka lub dzieci, materac może się mocno i trwale odkształcić. Dotyczy to w szczególności materacy sprężynowych, których każda sprężyna otoczona jest pianką, a pod dużym naciskiem pianki są wciskane w sprężyny, a cały materac się po prostu psuje. Materace piankowe również nie są miejscem do skakania, ponieważ pianka również może się trwale odkształcić i zmniejszyć komfort snu. Najlepszym miejsce do skakania dla dziecka jest oczywiście trampolina! 
 • narzuta na łóżko nie jest dobra! – czy wiedziałeś, że nie należy od razu po wstaniu z łóżka go ścielić? Bezpośrednio po przebudzeniu się, powinieneś zostawić łóżko tylko z poduszkami i kołdrą, aby materac mógł odparować wilgoć. Narzuty na łóżko często są wykonane z ciężkich i nieprzewiewnych materiałów, które utrudniają pozbycie się nadmiaru wilgoci z wnętrza materaca. 

Wybierz swój idealny materac! 

Kiedy chcesz, aby materac, służył Ci jak najdłużej, to musisz koniecznie myśleć o jego użytkowaniu już przy zakupie, tzn. dobrać model idealny pod siebie. Doskonale dobrany produkt do Twoich preferencji i potrzeb sprawi, że Twój organizm będzie wypoczywać, a Ty będziesz gotowy na wyzwania nowego dnia! Nie wiesz jaki materac wybrać? Podpowiadamy! Naszą pierwszą propozycją jest Materac SleepMed Natura Plus, który jest doskonałą opcją dla osób, które chcą dbać o środowisko! Ten produkt wykonany jest z kilku warstw różnych pianek, które całością tworzą aż 24 centymetry miękkiej rozkoszy. Materac ten ma możliwość regulowania twardości poprzez odczepienie jednej z warstw lub przełożenie go na drugą stronę. SleepMed Natura Plus to idealny materac dla osób z wrażliwą skórą, ponieważ nasączony jest olejkiem rycynowym, który wykazuje właściwości hipoalergiczne. Drugą opcją jest Materac SleepMed Supreme Plus, który wykonany jest z dwóch warstw pianek: wysokoelastycznej i termoelastycznej. Dodatkowo odpinany top zapewnia możliwość wyregulowania twardości do swoich preferencji. Pokrowiec, który jest dedykowany temu produktowi, czyli pokrowiec wykonany z dzianiny Probiotex, zawiera w swojej budowie aktywne probiotyki, które redukują ilość alergenów o ponad 90%! Z tego powodu, jest to idealny materac dla alergików! Naszą trzecią propozycją jest Materac Janpol Jan, który jest produktem hybrydowym, czyli w swoim wnętrzu skrywa zarówno sprężyny, jak i różne pianki. Jest to bardzo uniwersalny produkt, który powinien być odpowiedni prawie dla każdego. Świetnie dopasowuje się do ciała, ponieważ sprężyny są bardzo dobrze rozmieszczone po całej powierzchni materaca. Doskonałą opcją jest to, że po przełożeniu materaca o 180° możesz zachwycać się chłodnym wkładem lateksowym, który idealnie sprawdzi się w gorące letnie noce. Zimą natomiast świetnie sprawdzi się druga strona materaca, która zrobiona jest z pianki termoelastycznej doskonale dopasowującej się do Twojej sylwetki. 

Zakup i dbanie o materac nie jest wcale łatwe. Warto pamiętać o tych kilku zasadach, które sprawią, że produkt będzie Ci służyć przez wiele lat. Cena materaca może być naprawdę wysoka, ale odpowiednio dobrany produkt pozbawi Cię bólów pleców, a rano będziesz wstawać wypoczęty i gotowy na nowy dzień! Nie czekaj i już dziś zacznij dbać o swoje podłoże do spania

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.