Jak dbać o pokrowiec na materac?

Jak dbać o higienę w naszym łóżku? Bardzo ważną rolę pełni tutaj pokrowiec, w którym umieszcza się materac. Dlatego właśnie dzisiaj skupimy się nad tym, jak dobrać najlepszy, a także podamy kilka skutecznych metod na pozbywanie się plam z jego powierzchni!

 Pokrowiec na materac – jaką funkcję pełni?

Wybierając swój idealny materac bardzo istotne jest, abyśmy również zwracali uwagę na to, w jakim pokrowcu się on znajduje. Odpowiednia powłoka może wpłynąć zarówno na nasz komfort, lecz również kondycję zdrowotną! Czym powinien cechować się porządny pokrowiec? Według nas, między innymi musi:

  • być ściągany i dawać nam możliwość prania go w warunkach domowych,
  • zostać stworzonym z wysokiej jakości materiałów, które zostały sprawdzone pod różnymi kontami,
  • wykazywać właściwości antyalergiczne i zapewniać świetną wentylację.

Pokrowiec oczywiście pełni bardzo ważną funkcję estetyczną – po prostu powinien odpowiednio się prezentować, lecz podkreślamy, że jest to kwestia drugorzędna. Znacznie ważniejszy jest aspekt praktyczny. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczenie naszego materaca przed różnego rodzaju zabrudzeniami, pomaga nam  też zachować higienę na wysokim poziomie. Dodatkowo chroni wypełnienie przed różnymi uszkodzeniami  mechanicznymi.

Pokrowiec, a alergia

Pokrowiec pełni bardzo istotną rolę. Dużą uwagę do jego wyboru powinni przykładać alergicy i osoby mierzące się z nadwrażliwością na grzyby czy różnego rodzaju bakterie. Jak zostało wspomniane, ważne jest, abyśmy mogli naszą powłokę prać w możliwie wysokiej temperaturze. Da nam to możliwość pozbycia się z łóżka wszelkich szkodliwych drobnoustrojów. Do tego nie zapominajmy o wentylacji, która gwarantuje przepływ powietrza. Każdy alergik powinien zwracać uwagę chociażby na dodatki, o jakie wzbogaca się pokrowiec, w którym umieszczono ich idealny materac, jak np. związki srebra czy też olejki eteryczne. Pamiętajmy, że brudny pokrowiec zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia takich reakcji jak katar, kaszel, wysypka, łzawienie oczu czy świszczący oddech, nawet wśród osób zdrowych. 

Skuteczne czyszczenie pokrowca

Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj regularne pranie. Nie możemy zapomnieć również o jego wietrzeniu i odkurzaniu (zwłaszcza, jeśli należymy do osób, które lubią czasem coś zjeść w łóżku). Co jednak, jeśli pojawią się miejscowe plamy? Wśród naturalnych domowych sposobów możemy zaproponować użycie soku z cytryny. Należy go rozcieńczyć z wodą, a następnie ściereczką mieszaninę aplikujemy na powierzchnię pokrowca. Świetnie sprawdza się również soda oczyszczona, która nada się do odświeżenia materaca. Wystarczy sitkiem rozprowadzić ją na materacy, zostawić na kilka godzin i następnie całość odkurzyć. W przypadku trudniejszych zabrudzeń warto jest postawić na specjalne środki chemiczne, jednak wcześniej koniecznie należy zapoznać się z informacjami na metce pokrowca, aby upewnić się, że nie uszkodzimy materiału.

Pamiętajmy, że dbałość o higienę w naszym łóżku jest bardzo istotna! Tutaj koniecznie należy przywiązywać dużą wagę do pokrowca oraz regularnego czyszczenia go.