Jak dopasować materac do potrzeb obojga partnerów?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Sypialnia to serce każdego domu. Jest przestrzenią przeznaczoną do relaksu i wypoczynku, a jej najważniejszym elementem jest wygodny materac. Wpływa on zarówno na jakość snu, jak i na zdrowie użytkowników. Zakup idealnego materaca to nie lada wyzwanie dla każdej pary. W sypialni małżeńskiej musi się bowiem znaleźć egzemplarz, który spełni oczekiwania nie jednej osoby, a dwóch. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wybrać materac, który będzie komfortowy i funkcjonalny, przeczytaj poniższy poradnik!

Sypialnia dla dwojga – jak urządzić estetyczną i funkcjonalną przestrzeń?

Idealna sypialnia dla dwojga powinna spełniać dwie podstawowe funkcje: praktyczną i estetyczną. Jest to centralne pomieszczenie w każdym domu. Dlatego szczególnie ważne jest rozsądne przeanalizowanie potrzeb domowników i dopasowanie wyposażenia i designu pokoju do ich indywidualnych upodobań. Czym można kierować się podczas poszukiwań inspiracji? Kluczem do sukcesu jest spójność wszystkich wybranych elementów. Chaos kolorystyczny i stylistyczny zdecydowanie nie sprzyja atmosferze wypoczynku. Warto mieć na uwadze to, że estetyczne zaaranżowanie sypialni sprzyja dobremu samopoczucia. Dzięki ładnym dekoracjom, przyjemnym kolorom, przyjemnym w dotyku dywanom i lampom z ciepłym światłem, sypialnia małżeńska może stać się naprawdę przytulna. Jest to bardzo ważne! Sen jest bowiem jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka – podobnie jak jedzenie i picie. Właśnie dlatego warto zadbać o komfort i stworzyć przestrzeń sprzyjającą relaksowi. 

Jakie są najważniejsze elementy, których nie może zabraknąć w dobrze wyposażonej sypialni małżeńskiej?

 • Ergonomiczna poduszka – to od niej zależy zdrowie kręgosłupa szyjnego małżonków. Dzięki zakupowi wygodnych poduszek, można też zmniejszyć ryzyko występowania migren i bólów głowy. Bez tego elementu wyposażenia, nawet najlepszy materac dla dwojga nie zapewni użytkownikom pożądanego komfortu. 
 • Ciepła kołdra – komfort termiczny ma duży wpływ na ogólną jakość snu. Warto wybrać kołdrę wysokiej jakości, której grubość będzie dostosowana do temperatury panującej na ogół w pomieszczeniu. Zarówno zimno, jak i gorąco może wywoływać dyskomfort i sprawiać, że sen nie będzie efektywny.
 • Delikatna pościel – poszewki powinny być przyjemne w dotyku i wykonane z materiału niepodrażniającego skóry. Jest to czynnik, na który powinni zwrócić uwagę przede wszystkim alergicy. Jakość tkaniny wpływa nie tylko na stan skóry, ale również na kondycję włosów. 
 • Wygodny materac dla dwóch osób – najważniejszym elementem wyposażenia każdej sypialni jest materac. Warto wybrać model dostosowany do potrzeb dwóch osób – taki jak Hilding Flamenco. Ciężar partnerów powinien być bowiem optymalnie rozłożony, a ich ciała muszą mieć wsparcie na całej długości. 

Czym powinien się charakteryzować wygodny materac dla pary?

Pierwszą  rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, szukając idealnego materaca dla pary, jest jego rozmiar. Jakimi kryteriami warto się kierować? Znaczenie ma przede wszystkim metraż pomieszczenia i potrzeby partnerów – a w szczególności pozycje, w których śpią. Najpopularniejsze są modele o wymiarach 160×200 oraz 180×200. Jeśli sypialnia jest niewielka, konieczne będzie pójście na kompromis między funkcjonalnością całego pomieszczenia, a wygodą. W takiej sytuacji można zdecydować się na egzemplarz 140×200. Większość materacy z oferty renomowanych firm można znaleźć w tym wariancie rozmiarowym. Modelem wartym polecenia jest chociażby Hilding Electro.  Jednak wymiary to nie wszystko. Kluczowa jest również twardość. Jakie warianty można wyróżnić?

 • H1 – są to materace dedykowane osobom o niskiej wadze. Raczej nie będą odpowiednie dla małżeństwa. 
 • H2materac dwuosobowy H2 to wersja odpowiednia dla osób, których waga nie przekracza wartości 80 kg. 
 • H3 – to najbardziej uniwersalne materace dla małżeństwa. Średnia twardość często odpowiada zarówno lżejszemu, jak i cięższemu partnerowi. 
 • H4 i H5 – materaca o najwyższym stopniu twardości są produkowane z myślą o użytkownikach, których waga przekracza 100 kg. 

Pary szukajace materaca, który spełni oczekiwania dwóch osób, powinny dobrze zastanowić się nad rodzajem wypełnienia. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup modelu ze sprężynami multipocket – takiego, jak Janpol Jan. Takie rozwiązanie charakteryzuje się wysokim stopniem elastyczności punktowej, a dzięki temu użytkownicy nie odczuwają swoich wzajemnych ruchów. Warto pamiętać, że wygoda to kwestia subiektywna. Idealny materac dla małżeństwa może mieć też wypełnienie piankowe lub hybrydowe – każde z tych rozwiązań ma nieco inną charakterystykę, dlatego ostateczny wybór należy podjąć z myślą o indywidualnych upodobaniach. Ciekawym rozwiązaniem, któremu warto się przyjrzeć, są strefy twardości. Dzięki nim całe ciało jest optymalnie podparte w każdym miejscu. Będzie to dobry wybór dla par, w których każda z osób ma podobny wzrost. 

Jak wybrać idealny materac do sypialni małżeńskiej, który spełni oczekiwania obojga partnerów?

Wygoda to subiektywna kwestia. W związku z tym, każdy z małżonków może mieć nieco inne wyobrażenia dotyczące idealnego materaca. Największe wyzwanie stoi przed osobami, których parametry ciała znacząco się różnią. Zastanawiając się jak wybrać materac, który spełni oczekiwania par, w których każda z osób ma zupełnie inną wagę, warto rozważyć zakup dwóch osobnych, pojedynczych materacy. Jednak jest to opcja, która generuje dość spory problem. Jest nim szpara powstająca na samym środku łóżka. Jest to bardzo irytujące i mimo wyboru odpowiedniej twardości dla każdej osoby sen może być bardzo niekomfortowy. Istnieje jednak dość skuteczne rozwiązanie, polegające na skorzystaniu z materaca nawierzchniowego. Należy mieć na uwadze to, że nieco zniweluje on różnice pomiędzy pojedynczymi materacami znajdującymi się pod nim. Jest to opcja, która wymaga większych nakładów finansowych – w końcu konieczne jest kupienie aż trzech produktów, a nie jednego. Właśnie z tego powodu zdecydowanie częstszym wyborem jest jeden materac do sypialni małżeńskiej. Jeśli waga partnerów znacznie od siebie odbiega należy pamiętać o tym, że wybrany model koniecznie musi wyróżniać się wysokim stopniem elastyczności punktowej i sprężystości. Jego podstawową funkcją jest bowiem nie tylko wspieranie sylwetki użytkownika, ale również zagwarantowanie braku odczuwania swoich wzajemnych ruchów. Jest to częsta przyczyna problemów ze snem – powoduje bowiem wybudzanie się w nocy, a to w znacznym stopniu zmniejsza komfort snu i jego efektywność. 

Idealny materac do sypialni małżeńskiej powinien być też dopasowany do pozycji, w której najczęściej śpią partnerzy. Jest to kryterium z reguły pomijane podczas urządzania sypialni – zdecydowanie niesłusznie! 

 • Spanie na plecach – jest to najzdrowsza pozycja, dzięki której kręgosłup jest precyzyjnie podpierany przez materac na całej długości. Cały ciężar ciała rozkłada się równomiernie, a dzięki temu – nie pojawiają się szczególne punkty nacisku. Pary śpiące w ten sposób powinny wybierać podstawowe materace, dopasowane do ich wagi – najczęściej będą to modele średnio-twarde lub twarde, takie jak Hilding Step.
 • Materac do spania na boku – ciało ułożone przez wiele godzin na boku jest narażone na nadmierny nacisk na ramiona i biodra. Idealny materac musi spełnić tutaj dwie funkcje – ograniczyć ryzyko zapadania się sylwetki użytkownika, a jednocześnie minimalizować punktowy nacisk. Dobrym wyborem będzie tu wypełnienie z pianki termoelastycznej, która pod wpływem temperatury ciała idealnie dostosowuje się do ciała. 
 • Sen na brzuchu – jest to najmniej bezpieczna pozycja snu. Wiąże się z wysokim naciskiem wywieranym na brzuch i nienaturalnym ułożeniem kręgosłupa – zarówno w odcinku szyjnym, jak i lędźwiowym. Dodatkowo, obciążone są biodra i miednica. Podobnie, jak w przypadku spania na boku – również tutaj warto wybrać model z pianki termoelastycznej. Należy mieć na uwadze dodatkowo to, że wypełnienie nie może być zbyt miękkie – jeśli ciało będzie się w tej pozycji zapadało, kręgi w końcu zaczną na siebie naciskać, i pojawi się uciążliwy ból kręgosłupa. 

Sprawdzone rozwiązania kluczem do sukcesu – dlaczego warto zainwestować w idealny materac dla małżeństwa?

W łóżku spędzamy aż ⅓ naszego życia. Jest to czas, w którym ciało się regeneruje, niwelowane są napięcia powstałe w ciągu dnia, a umysł ma szansę przetworzyć informacje zdobyte podczas ostatnich kilkunastu godzin. Właśnie dlatego nie warto oszczędzać na zakupie akcesoriów sypialnianych. Dobry materac dla pary to inwestycja na wiele lat. Wpływa nie tylko na zdrowie kręgosłupa i głębokość snu, ale również rzutuje na samopoczucie w ciągu dnia. Ciągłe wybudzanie się w nocy na dłuższą metę wpływa znacznie na obniżenie poziomu energii i pogorszenie nastroju. Z kolei dobry materac może okazać się pomocny nie tylko w podniesieniu jakości snu, ale również w pozbyciu się zaburzeń związanych m.in. z bezsennością. W sypialni dla dwojga materac pełni też inną funkcję – łóżko jest miejscem relaksu, w którym po długim dniu małżonkowie mogą wspólnie oglądać ulubione filmy, a podczas niedzielnych poranków jeść wspólne śniadania. Wygoda jest więc niezwykle istotna! Właśnie dlatego nie warto oszczędzać na zakupie materaca wysokiej jakości. Najlepszym sposobem będzie dokonanie wyboru spośród asortymentu renomowanych firm z ugruntowaną pozycją na rynku. Jest to swego rodzaju gwarancja zakupu produktu wysokiej jakości. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że taki wybór wiąże się z dużym wydatkiem, na dłuższą metę jest to często widoczna oszczędność! Materac dla pary wykonany z materiałów wysokiej jakości, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, wyprodukowany z dbałością o najmniejsze szczegóły, z pewnością nie zniszczy się zbyt szybko. Modele takie jak Hilding Pasodoble posiadają też często status wyrobu medycznego, który potwierdza ich pozytywny wpływ na kręgosłup. Na zakup dobrego materaca powinny zwrócić w szczególności osoby zmagające się z alergiami, wadami postawy, częstymi migrenami i bólami pleców.  Materac wpływa na zdrowie i samopoczucie. Warto zainwestować w niego nieco więcej – brak dyskomfortu i duże pokłady energii to bezcenne wartości!

Podsumowanie – najważniejsze kryteria podczas poszukiwań idealnego materaca dla dwojga

Ilość aspektów, które trzeba przeanalizować szukając idealnego materaca do sypialni małżeńskiej, może wydawać się przytłaczająca. Jednak nie jest to wcale aż tak duże wyzwanie! Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnorodnych produktów, spośród których każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie! Co koniecznie należy przeanalizować jeszcze przed udaniem się na zakupy?

 • Budżet – pierwszy krok to określenie możliwości finansowych. Należy ograniczyć górną granicę cenową i analizować specyfikację produktów, które mieszczą się w wyznaczonym budżecie. 
 • Metraż pomieszczenia – nie można pominąć kwestii związanej z wymiarami sypialni. Większość par będzie komfortowo spała nawet w łóżkach 140×200, a jeśli pokój jest mały – większy materac sprawi, że będzie niefunkcjonalny i nieestetyczny. 
 • Waga i wzrost – materac dla małżeństwa musi być przystosowany do wymiarów ciała każdego z partnerów. To do tych parametrów należy dopasować twardość wybranego materaca i ewentualnie przeanalizować czy warto kupić model ze strefami twardości. 
 • Indywidualne potrzeby – wszelkie ogólne kryteria powinny być dopasowane do upodobań konkretnych osób. Niemożliwe jest bowiem wskazanie jednego materaca, idealnego dla wszystkich. 
 • Ewentualne alergie – osoby zmagające się z alergiami powinny skrupulatnie przeanalizować tkaniny wykorzystane w procesie produkcji. Najlepszym wyborem będą materace zapewniające higieniczne środowisko snu, takie jak Sleepmed Supreme Plus.  
 • Dolegliwości bólowe – ból pleców, głowy i szyi można znacznie zminimalizować – a nawet kompletnie wyeliminować – dzięki zakupowi materaca wysokiej jakości. 

Jeśli chcesz kupić idealny materac do sypialni małżeńskiej, koniecznie określ najpierw indywidualne potrzeby i upodobania. Dostępność różnorodnych produktów dedykowanych parom sprawia, że wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie! Warto kierować się zarówno wygodą, jak i tym, aby wybrany model charakteryzował się korzystnym stosunkiem jakości do ceny. Przed wybraniem się do sklepu koniecznie zastanów się nad wskazanymi przez nas parametrami. Dzięki temu Twój zakup z pewnością okaże się udaną inwestycją!

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.