Czy sen wpływa na naszą wydajność w pracy?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Zaburzenia snu mogą wywierać destrukcyjny wpływ na różne sfery życia – w tym na funkcjonowanie zawodowe. Z roku na rok ilość osób, które cierpią na bezsenność staje się coraz większa. Jak dobrze się wysypiać, aby zmaksymalizować wydajność pracy i poprawić komfort codziennego życia?

Problemy ze snem i ich skutki

Dynamiczny tryb życia, kultura produktywności i bagatelizowanie potrzeby wypoczynku to czynniki, które istotnie wpływają na problemy ze snem. Całą sytuację pogarsza nadmierna częstotliwość korzystania z mediów społecznościowych i narażenie na ogrom obciążających bodźców. Wiele osób zaniedbuje higienę snu i rozregulowuje swój zegar biologiczny nie dostrzegając zależności między snem, a pracą. Z biegiem czasu problemy z zasypianiem prowadzą do przewlekłego zmęczenia, braku energii i obniżonego nastroju. Jeśli problem jest dość zaawansowany, organizm rekompensuje niedobory energii nieustanną ochotą na kaloryczne i słodkie przekąski, których częste spożywanie widocznie pogarsza samopoczucie. Poza tym, pogorszeniu ulegają zdolności poznawcze, a wydajność pracy znacznie się zmniejsza. Brak dbałości o rytm okołodobowy sprawi, że organizm będzie się nieustannie wybudzał – nawet jeżeli w sypialni znajduje się idealny materac, taki jak SleepMed Supreme Plus, oraz ergonomiczna poduszka ortopedyczna

Jak brak snu zmniejsza wydajność pracy?

Brak snu może stanowić istotne przeszkody w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Z czego to wynika? Przede wszystkim przemęczenie często prowadzi do zaniku motywacji do działania. Wtedy wszelkie wyzwania pojawiające się w godzinach pracy wydają się przytłaczające. Brak zasobów do wywiązywania się z obowiązków wiąże się z obniżeniem nastroju oraz z powstaniem problemów z funkcjonowaniem w zespole. Osoby, które często popełniają w pracy błędy, powinny jak najszybciej wprowadzić do swojego życia pewne zmiany. Kupienie wygodnego materaca Hilding Bass – lub innego modelu wysokiej jakości, zarówno piankowego, jak i sprężynowego – w połączeniu z zadbaniem o codzienną rutynę i higienę snu, z pewnością podniesie jakość wykonywanych zadań i zmniejszy ryzyko spowodowania wypadku podczas pracy.

Sen, a praca – jak dobrze się wyspać?

Jak zwiększyć efektywność w pracy? Wyposażenie sypialni w idealny materac Janpol Posłaniowy lub SleepMed Supreme Plus może stanowić pierwszy krok do osiągnięcia tego celu. Co jeszcze warto zrobić, aby dobrze się wysypiać i komfortowo realizować obowiązki zawodowe?

  • Stałe godziny snu – kładzenie się spać i wstawanie codziennie o tych samych godzinach może w ogromnym stopniu wpłynąć na jakość snu. 
  • Optymalna temperatura – gdy w sypialni będzie zbyt ciepło lub zbyt zimno, organizm nie będzie w stanie regenerować się w pełni, a spore pokłady energii będą zużywane na regulowanie temperatury ciała.
  • Dobre światło – w sypialni warto umieścić ciepłe światło i grube zasłony, które będą sprzyjały optymalnemu wydzielaniu melatoniny. 

Sen w dużym stopniu wpływa na wydajność w pracy. Warto zadbać o tę sferę funkcjonowania, aby cieszyć się zdrowiem, dużymi pokładami energii i efektywnością w wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.