Stelaż regulowany – czy warto?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Dobre wyposażenie sypialni to jeden z czynników, które w ogromnym stopniu wpływają na jakość snu. Istotnym, lecz często pomijanym elementem, jest stelaż do łóżka. Czym charakteryzuje się stelaż regulowany i kiedy warto go kupić? 

Jak dobrać go do potrzeb konkretnego użytkownika i jak dopasować do niego pasujący materac?

Czym charakteryzuje się stelaż regulowany?

Stelaż regulowany pozwala na podnoszenie oraz obniżanie podnóżka i podgłówka. Jego główne funkcje są dokładnie takie same, jak te charakteryzujące standardowe stelaże. Ma za zadanie zapewniać podparcie materacowi, a także poprawiać wentylację w łóżku. Jeśli zostanie dopasowany do niego idealny materac – taki, jak Hilding Salsa – stelaż tego typu będzie doskonałym rozwiązaniem m.in. dla osób, które potrzebują, aby warunki panujące w ich łóżku zapobiegały odleżynom. Możliwość regulacji stelaża z pewnością przyda się także pacjentom chorującym na astmę, schorzenia krążeniowo oddechowe, a także osobom, które głośno chrapią lub odczuwają nerwobóle. Dodatkowe korzyści, które mogą wynikać ze stosowania takiego stelaża, to zmniejszenie bólu pleców, zwiększenie komfortu oraz poprawienie stanu zdrowia osób posiadających żylaki. Alergicy również mogą skorzystać na zakupie stelaża regulowanego – w szczególności w połączeniu z materacem antyalergicznym, takim jak Hilding Melody.

Jaki materac do stelaża regulowanego będzie odpowiedni?

Stelaż regulowany to w wielu sytuacjach doskonały wybór. Jednak niezbędny jest idealny materac, odpowiadający potrzebom użytkownika – tylko wtedy możliwe będzie czerpanie z korzyści związanych z dostępnością do łatwej regulacji podgłówka i podnóżka. Do stelaża regulowanego należy dobrać materac miękki i elastyczny. Dobrym przykładem będzie Hilding Rumba, który jest wykonany z połączenia pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej. Alternatywą dla stosowanych pianek może być lateks. Należy jednak unikać materacy sprężynowych – podnoszenie i opuszczanie poszczególnych części stelaża może bardzo szybko doprowadzić do zniszczenia sprężyn. Warto mieć na uwadze to, że idealny materac piankowy – taki,  jak Hilding Boogie – powinien być dopasowany precyzyjnie pod kątem wagi użytkownika. 

Stelaż regulowany – elektrycznie czy mechanicznie?

Stelaże regulowane ręcznie funkcjonują w oparciu o obecność specjalnych zapadek, które pozwalają na podniesienie wezgłowia i podnóżka. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, na które może sobie pozwolić wiele osób. Dodatkową zaletą jest szeroka dostępność stelaży regulowanych mechanicznie w różnorodnych rozmiarach. Jednak sam proces regulacji może wymagać sporych nakładów sił. Dlatego nie wszystkie osoby będą w stanie korzystać z modelu regulowanego ręcznie. Właśnie dlatego coraz większą popularnością cieszą się egzemplarze elektryczne. Można regulować je nawet gdy użytkownik leży w łóżku. Ta opcja sprawdzi się w szczególności w sypialniach starszych osób – w tym tych korzystający z materacy przeciwodleżynowych. Należy jednak mieć na uwadze to, że stelaże regulowane elektrycznie są dość drogie. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie takiego produktu, warto dobrze rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw. 

Stelaże regulowane to ciekawe rozwiązanie, które może znacznie podnieść komfort snu. Na rynku dostępne są różne modele, które w połączeniu z odpowiednio dopasowanymi materacami mogą stanowić cenne uzupełnienie wyposażenia sypialni. 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.