Jakie są najczęstsze problemy ze snem u dzieci i jak sobie z nimi poradzić?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Sen jest podstawową potrzebą każdego człowieka. Szczególne znaczenie ma dla dzieci i młodzieży – w istotnym stopniu wpływa bowiem na ich rozwój. Specyfika dzisiejszego stylu życia sprawia, że problemy ze snem w najmłodszych grupach wiekowych pojawiają się coraz częściej. Jak zapobiegać bezsenności u dzieci i jak ją leczyć?

Problemy ze spaniem u dzieci – z czego wynikają?

Problemy ze spaniem u dzieci mogą być wywołane różnorodnymi czynnikami. Należą do nich m.in. wszelkiego rodzaju lęki – w tym, powszechny w wieku dziecięcym strach przed ciemnością. Czasem problem leży w oporach przed pójściem do łóżka, które wynikają na przykład z chęci dłuższego przebywania w towarzystwie rodziców. Dla niektórych dzieci trudnym okresem, w którym mogą wykształcić się zaburzenia snu, jest czas, w którym pociechy rozpoczynają korzystanie z własnego pokoju i przebywają w nim bez wsparcia rodziców lub rodzeństwa. Istnieją też sytuacje, w których problemy ze snem u dzieci w wieku szkolnym mają podłoże czysto somatyczne. Doskonałym przykładem są na przykład zaburzenia oddychania związane z przerostem migdałków. Czasem przyczyną bezsenności u dzieci jest też źle wyposażona sypialnia. Idealny materac dla dziecka może rozwiązać wszelkie problemy. W szczególności, jeżeli wraz z nim w sypialni pociechy znajdą się zrównoważone meble, które będą podobały się młodemu członkowi rodziny. 

Jak zapobiegać bezsenności u dzieci i jak ją leczyć?

Spanie dzieci to ważny czynnik wpływający na ich rozwój. Ewentualnemu powstaniu problemu warto zapobiegać już od najmłodszych lat. Co prawda istnieją schorzenia – np. parasomnie – uwarunkowane genetycznie, których nie można przewidzieć z wyprzedzeniem. Jednak świadomi rodzice mogą wprowadzić w domu zwyczaje, które będą kształtowały prawidłowe nawyki związane ze snem. Przede wszystkim przez cały okres rozwoju dziecka należy kontrolować wyposażenie sypialni. Zarówno materace młodzieżowe – na przykład Hilding Rock&Roll, jak i te dla niemowląt – między innymi Hilding Kołysanka, powinny wspierać cały układ ruchu w taki sposób, aby mógł się on prawidłowo rozwijać. 

A co zrobić, kiedy zaburzenia snu już się pojawią? Wtedy warto zwrócić się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu, który następnie skieruje rodziców wraz z pociechą do odpowiedniego specjalisty. Najpowszechniej stosowane metody , które sprawdzają się w leczeniu bezsenności dzieci to psychoterapia, fototerapia, chronoterapia, a w ostateczności – leczenie środkami farmakologicznymi. Lekarze i terapeuci z reguły zalecają też, aby w sypialni znalazł się idealny materac, wskazują rodzicom na konieczność zadbania o stałe godziny usypiania i wybudzania dziecka, a także podkreślają to, jak ważne są pozostałe elementy składające się na zdrowy tryb życia. 

Wyposażenie sypialni, a problemy ze snem u dzieci w wieku szkolnym

Dzieci w wieku szkolnym narażone są na powstawanie wad postawy, co wiąże się głównie z noszeniem ciężkiego plecaka i wielogodzinnego siedzenia w szkolnych, niewygodnych ławkach. Jest to wiek, w którym w szczególności warto dbać o plecy pociechy. Dziecko spędzające w sypialni aż ⅓ każdej doby powinno spać na wygodnym materacu i ergonomicznej poduszce. Są to podstawowe akcesoria, bez których niemożliwe jest zapewnienie dziecku prawidłowego wzrostu. 

Sen jest ważny w życiu każdego człowieka. Problemy wynikające z jego niedoborów dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Warto znać zasady zapobiegania bezsenności dzieci i od najmłodszych lat życia pociechy zapobiegać potencjalnym zaburzeniom w tej sferze.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.