Materac dla dziecka: Jak dobrać odpowiedni model?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Każdy rodzic chce jak najlepiej zadbać o zdrowie swojej pociechy. Dlatego też często zastanawiamy się, jaki model materaca dla dziecka będzie najodpowiedniejszy. Warto zatem wiedzieć, że podłoże, na którym ono na co dzień wypoczywa, ma istotny wpływ na zdrowy sen dziecka. W tym artykule dowiesz się, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas wyboru materaca zarówno dla niemowlaka, dziecka jak i nastolatka.

Jaki materac dla niemowlaka?

Idealny materac dla dziecka to przede wszystkim taki, który jest dopasowany do wagi, wzrostu, wieku oraz stanu zdrowia. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę fakt, że niemowlęta przesypiają zdecydowaną większość dnia, dlatego też dobrze dopasowany materac zadba o ich prawidłowy rozwój. Po pierwsze, nie powinien być on zbyt miękki, ani zbyt twardy. Materac musi być wygodny, ale także stabilny, aby mógł stanowić właściwe podparcie dla ciała. Zbyt twardy może powodować drętwienie kończyn w wyniku utrudnionego przepływu krwi. Warto tutaj zwrócić także uwagę na rodzaj wypełnienia materaca – najlepszym rozwiązaniem będą produkty, które posiadają odpowiednie certyfikaty higieny i bezpieczeństwa. Ponadto materace dla niemowląt powinny być bezstrefowe i wykonane z pianki wysokoelastycznej lub z lateksu naturalnego. Świetnym wyborem będzie zatem materac Hilding Kołysanka, który zapewnia wygodny i higieniczny sen.

Jak wybrać materac dla dziecka?

Warto mieć tą świadomość, że idealny materac to pojęcie subiektywne ze względu na wiek dziecka, dla którego dobieramy odpowiedni produkt. Dla nieco starszych dzieci o wiele lepszym rozwiązaniem będą większe modele materaców o średniej twardości, w tym przypadku również wykonane z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Warto także pamiętać o tym, aby materac był przewiewny. Materace dziecięce to najczęściej modele piankowe oraz sprężynowe kieszeniowe, które zapewniają odpowiednia wentylację podczas snu, a przy tym zapobiegają rozwojowi pleśni oraz grzybów. Są one więc idealnym rozwiązaniem dla dzieci z alergią.

Jaki materac dla nastolatka?

Po pierwsze, należy pamiętać o tym, że materac dla nastolatka stanowi podstawę prawidłowego rozwoju. Powinien więc on przede wszystkim charakteryzować się stabilnym podparciem dla kręgosłupa oraz wpływać na regenerację organizmu. Młodzi ludzie potrzebują szczególnego wsparcia sylwetki podczas snu, gdyż ciągle się rozwijają i zmienia się ich waga oraz budowa ciała. Z tego względu materac młodzieżowy również musi cechować się odpowiednią twardością. Dobrym rozwiązaniem są materace dwustronne, które gwarantują doskonałe podparcie, a przy tym wysoki komfort wypoczynku. Poza tym najlepiej wybrać model o długości 200 cm, gdyż posłuży on o wiele dłużej. Warto więc postawić na zakup materaca Janpol Atena, który świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, a jego konstrukcja pozwala na swobodne poruszanie się podczas snu.

Zakup odpowiedniego materaca dla dziecka z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Należy mieć bowiem na uwadze wiele istotnych czynników, które mają wpływ na jakość snu. Jednakże najważniejsze jest to, aby dobrany materac był wygodny, bezpieczny dla kręgosłupa oraz wspierał prawidłowy rozwój naszej pociechy.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.