Jak dobra poduszka wpływa na jakość snu i zdrowie?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Sen przeciętnego człowieka trwa około ośmiu godzin w ciągu doby. Jest to bardzo długi czas spędzony na materacu i poduszce, dlatego koniecznie te elementy muszą być dopasowane do użytkownika łóżka. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać poduszkę oraz na co zwrócić uwagę przy jej zakupie. Serdecznie zapraszamy do dalszego czytania!

Jakie są rodzaje poduszek do spania? 

Poduszki dzielą się na trzy główne rodzaje ze względu na materiał je wypełniający: 

  • poduszki z wypełnieniem naturalnym – są one najczęściej wypełnione pierzem lub puchem. Poduszki z wypełnieniem naturalnych charakteryzują się tym, że są bardzo miękkie i łatwo je ułożyć, aby wygodnie się spało. Są również bardzo delikatne. Tego rodzaju wkład sprawia, że przemieszcza się on po całej poduszce i może sprawiać wrażenie, że czasami migruje tam, gdzie byśmy tego nie chcieli, co jest dużym minusem. Takie poduszki nie nadają się dla wrażliwych, ponieważ puch czy pierze mogą uczulić. 
  • poduszki z wypełnieniem syntetycznym poduszki, których wkład składa się z włókien syntetycznych, są bardzo bezpieczne dla alergików, ponieważ nie wywołują reakcji alergicznych. Dodatkowo są ergonomiczne i doskonale dopasowują się do kształtu głowy i szyi, ponieważ najczęściej są wykonywane z poliestru, który doskonale dopasuje się do kształtu głowy i szyi. 
  • poduszki z wypełnieniem specjalistycznym – ten rodzaj poduszek jest najlepszy dla każdego, ponieważ specjalistyczne wypełnienia charakteryzują się bardzo wysoką jakością. Wypełnienie specjalistyczne to najczęściej pianki termoelastyczne, które dostosowują się do kształtu głowy i szyi z pomocą ciepła ciała. Mogą być również wykonane z lateksu, co sprawia, że powierzchnia jest bardziej sprężysta. Oczywiście oba materiały są doskonałe dla alergików, którzy nie muszą się martwić kichaniem i kaszleniem. Specjalistyczne wypełnienia mają również poduszki ortopedyczne, które są dedykowane osobom z problemami związanymi z kręgosłupem, ale nie tylko. Ten rodzaj produktu do spania będzie tak naprawdę dobrym wyborem dla niemal każdego. 

Wybierając odpowiednią poduszkę, warto kierować się również innymi jej cechami, np. wielkością, twardością, wysokością czy kształtem, ponieważ mogą one zaważyć na komforcie podczas snu. Szczególnie polecamy poduszki piankowe oraz ortopedyczne, które sprawią, że Twój odpoczynek będzie dużo lepszy. 

Jakie korzyści daje dobrze dobrana poduszka? 

Dobrze dobrana poduszka, która spełnia oczekiwania i wymagania jej użytkownika to już połowa sukcesu optymalnego snu. Dzięki niej człowiek budzi się bardziej wypoczęty i ma więcej energii na nowy dzień. Dodatkowo plecy, szyja i barki nie odczuwają żadnych negatywnych skutków w postaci bólu czy zdrętwienia. Najlepsza poduszka sprawi, że człowiek będzie się mniej lub wcale budził w nocy, co jest tylko atutem. Co więcej, sen będzie dużo spokojniejszy. 

Pamiętaj również o materacu!

Oprócz dobrej jakości poduszki, do dobrego spania potrzebny jest również doskonale dobrany materac. Świetnym wyborem jest Materac Hilding Salsa, który wykonany został z pianki profilowanej Flexifoam oraz pianki termoelastycznej Visco, a jest to doskonałe połączenie. Jest to idealny materac dla osób, które preferują twarde powierzchnie do spania. Nasza druga propozycja to  Materac Hilding Pasodoble, który jest produktem hybrydowym, składającym się zarówno ze sprężyn kieszeniowych, jak i pianki Flexifoam. Dodatkowo po jednej stronie produktu znajduje się włókno kokosowe, które sprawia, że jest to idealny materac dla osób, które preferują bardzo twarde łóżka.  

Poduszka do spania powinna być doskonale dopasowana do swojego użytkownika, ponieważ tylko wtedy może spełniać ona swoje zadanie. Produkty do spania pod głowę mają różne wypełnienia, twardości, wysokości i kształty, a powinieneś ją dobrać według swoich własnych preferencji i potrzeb. Pamiętaj, że połączenie odpowiednio dobranego materaca oraz wysokiej jakości poduszki, sprawi, że Twój sen na pewno będzie dużo lepszy!

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.