ile-snu-potrzebujemy-w-danym-wieku

Zapotrzebowanie na sen zmniejsza się wraz z wiekiem. Często jesteśmy w stanie zauważyć, że nasi dziadkowie wstają znacznie wcześniej niż my, chociaż zazwyczaj są już na emeryturze. Jest to w dużej mierze związane ze zmianą rytmu okołodobowego, lecz winne są temu także hormony.  

Sen w okresie młodzieńczym

Sen jest bardzo istotny dla prawidłowego rozwoju dzieci, między innymi dlatego właśnie niemowlęta, przesypiają nawet 18 – 20 godzin w ciągu doby. Z wiekiem, liczba ta znacząco się zmniejsza, maluchy mające 3-5 lat wymagają ok. 10 – 13 godzin, a młodzież w okresie szkolnym ok. 9 – 11 godzin. Zbliżoną do dorosłych potrzebę posiadają nastolatkowie, u których czas plasuje się w okolicach 8 – 10 godzin. Młodzi ludzie, którzy regularnie nie dosypiają, często mierzą się ze spadkiem koncentracji, pogorszeniem samopoczucia, co przekłada się na wyniki w nauce, czy innych dziedzinach życiowych. Sen to czas, kiedy dochodzi do przetwarzania i zapamiętywania informacji. W nocy wytwarzany jest hormon wzrostu, co jest szczególnie istotne w przypadku najmłodszych dzieci, które rosną najszybciej. Podczas wypoczynku regeneruje się też organizm oraz układ odpornościowy, co za tym idzie nasi podopieczni będą rzadziej chorować, jeśli będą wypoczęci. 

Ile śpią dorośli?

Z wiekiem zapotrzebowanie na sen zmniejsza się, wielu dorosłym wystarczy siedem godzin, aby w pełni się zregenerować. Jest to w dużej mierze uwarunkowane genetycznie, jednak zależy także od naszego stanu zdrowia, aktywności fizycznej, stylu życia oraz sposobu odżywiania. Najmniejszą ilość snu zdecydowanie potrzebują seniorzy, często jesteśmy w stanie zauważyć, że nasi dziadkowie, czy rodzice, pomimo braku takiej konieczności wstają znacznie wcześniej, co zazwyczaj tłumaczą przyzwyczajeniem. Nie jest to do końca prawdą, między innymi, powodem tego jest fakt, że z wiekiem zmienia się cykl okołodobowy. 

Dlaczego zapotrzebowanie na sen spada?

Fakt, że zapotrzebowanie na odpoczynek spada z wiekiem, jest wynikiem tego, że u osób starszych krótsze są fazy snu, jednak nie ma tutaj konkretnej zasady jak mocnej ulegają one zmianie. Standardowo faza nREM, podczas której sen jest najgłębszy, trwa od 80 do 100 minut, a REM, czyli z szybkimi ruchami gałek ocznych, kiedy to występują marzenia senne, 15 minut. Seniorzy często mają problem z zapadnięciem w pierwszą ze wspomnianych, przez co częściej budzą się w nocy. Wtedy dochodzi również do różnego rodzaju zmian hormonalnych – wieczorem zazwyczaj podnosi się ilość kortyzolu w organizmie, odpowiadającego za wydzielanie się stresu, co utrudnia wypoczynek. Zmniejsza się z kolei poziom hormonu wzrostu. Nie zapominajmy również o najprostszych rozwiązaniach: zmniejszona potrzeba regeneracji, może się też wiązać z niskim stopniem aktywności fizycznej wśród starszych.

Nie jesteśmy w stanie wskazać jednego czynnika, odpowiadającego za to, że osoby w podeszłym wieku mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na sen. Wiąże się to ze zmianami, zachodzącymi w ich organizmie, lecz także jest uwarunkowane przez czynniki środowiskowe.