Praktyczny poradnik urządzania małej sypialni

Urządzenie małej sypialni bywa sporym wyzwaniem, gdyż chcemy, aby na niewielkiej powierzchni znalazło się wszystko, co potrzebne. Funkcjonalność trzeba także pogodzić z estetyką, aby przestrzeń była zarówno przytulna, jak i praktyczna. Wielu osobom wydaje się to nie do przejścia – nie da się przecież połączyć tych wszystkich rzeczy naraz, zwłaszcza na tak małej przestrzeni. Nic bardziej mylnego! My udowadniamy, że się da! W tym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni i odpowiemy na pytanie, jak urządzić mały pokój.

Zadbaj o minimalizm

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w małej sypialni liczy się każdy centymetr. Przestrzeń należy więc wygospodarować w taki sposób, aby była ona praktyczna, ale jednocześnie minimalistyczna. Po pierwsze wybierz te meble, które są naprawdę niezbędne. Łóżko czy szafa będą zatem odgrywać tutaj kluczowe role. Zastanów się też, czy potrzebujesz dużej komody, czy może wystarczą wbudowane półki lub szuflady pod łóżkiem. Upewnij się także, że wszystko w sypialni ma swoje określone miejsce. To pomoże utrzymać porządek i unikać nagromadzenia niepotrzebnych przedmiotów. Poza tym staraj się eliminować bałagan. Regularnie przeglądaj swoje rzeczy i pozbywaj się tego, czego naprawdę nie potrzebujesz. Im mniej przedmiotów, tym łatwiej utrzymać minimalizm. Zdecyduj się również na minimalistyczne wzory oraz kolory. Jasne i neutralne barwy pomagają utrzymać spokojną przestrzeń. Za dużo skomplikowanych wzorów może z kolei przytłoczyć małe pomieszczenie.

Wykorzystaj wielofunkcyjne meble

Aby dodatkowo zadbać o minimalizm w małej sypialni, warto postawić na wielofunkcyjne meble. To doskonałe rozwiązanie, które pomaga maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Przede wszystkim warto zdecydować się na łóżko z wbudowanym pojemnikiem lub szufladami. Pozwalają one na przechowywanie pościeli, sezonowej odzieży lub innych rzeczy, które nie są codziennie używane. Nie zapomnij także o dobraniu odpowiedniego podłoża do snu do swojego łóżka. Idealny materac to z pewnością model Emma Original czy Hilding Pasodoble. Zamiast łóżka możesz jednak wybrać rozkładaną kanapę, która sprawdzi się idealnie w przypadku, gdy potrzebujemy dodatkowego miejsca do spania lub dzielimy pokój ze swoim partnerem/partnerką. Z kolei w ciągu dnia kanapa może pełnić funkcję wypoczynkową. Doskonałym wyborem będzie również rozkładany stół. Może on służyć zarówno jako miejsce do pracy, jak i do jedzenia. Warto także zdecydować się na składane krzesła. Można je łatwo schować, gdy nie są potrzebne, a rozłożyć, gdy przychodzą goście. W przypadku małych sypialni nierzadko stawia się również na meble kątowe. Wykorzystują one maksymalnie narożniki pokoju, zapewniając dodatkową przestrzeń do przechowywania czy miejsce do siedzenia. Świetnym rozwiązaniem są też pufy z funkcją przechowywania, gdyż mogą służyć zarówno jako miejsce do siedzenia, jak i do magazynowania drobiazgów.

Optycznie powiększ przestrzeń

Optyczne powiększenie przestrzeni w małej sypialni może znacząco wpłynąć na komfort i atmosferę pomieszczenia. Po pierwsze warto tutaj wykorzystać wcześniej wspomniane jasne i neutralne kolory. Biel, pastele czy odcienie szarości mogą sprawić, że pomieszczenie wyda się większe. Poza tym jasne kolory odbijają światło, dzięki czemu przestrzeń staje się jaśniejsza i bardziej przestronna. Popularnym sposobem na optyczne powiększenie pokoju jest także wykorzystanie luster. Poprzez odbicie i rozpraszanie światła są one w stanie sprawić, że przestrzeń wydaje się optycznie większa. Koniecznie więc rozważ umieszczenie dużego lustra na jednej ze ścian lub używanie mebli z lustrzanymi frontami. Ponadto warto także wykorzystać pionowe przestrzenie. Montując półki w górnej części ścian czy zawieszając dekoracje, optycznie podniesiesz sufit. Dobrym rozwiązaniem są również niższe meble. Wyższa przestrzeń nad meblami sprawia wrażenie, że pomieszczenie jest wyższe. Wybierz więc niskie łóżko, komodę czy stolik nocny. Ostatnimi czasy popularną opcją stały się także przezroczyste meble wykonane z plastiku lub szkła. Optycznie zajmują one mniej miejsca, co dodatkowo „powiększa” pokój. Wracając jednak do kolorów, warto również zdecydować się na jasną podłogę, która może pomóc w optycznym poszerzeniu sypialni. Unikaj z kolei ciemnych dywanów czy odcieni, które mogą pomniejszyć przestrzeń. Jeśli to możliwe, zrezygnuj także z dużych, masywnych mebli, gdyż blokują one widok. Wybieraj za to meble o otwartych konstrukcjach, które pozwalają na swobodny przepływ wzroku.

Maksymalizuj poziome przestrzenie

Maksymalizacja poziomych przestrzeni w małej sypialni to klucz do wykorzystania każdego dostępnego centymetra w celu uzyskania funkcjonalności i estetyki. Jak jednak prawidłowo to zrobić? Przede wszystkim warto zdecydować się na wcześniej wspomniane łóżko z pojemnikiem. Zresztą wszelkie rozwiązania z funkcją przechowywania są tutaj niezwykle praktyczne i pożądane. Warto także wykorzystać przestrzeń nad głową do montowania półek. Mogą one służyć do przechowywania książek, ram z fotografiami czy innych drobnych przedmiotów. Z kolei zamiast tradycyjnego stolika nocnego wybierz ten z szufladami lub półkami, dzięki czemu zyskasz dodatkową przestrzeń na składowanie rzeczy pierwszej potrzeby. Korzystaj również z miejsca pod łóżkiem, jeśli nie ma ono wbudowanych pojemników. Możesz rozważyć zakup pojemnika na kółkach, które łatwo wsuniesz pod stelaż łóżka. Dobrą i budżetową opcją będą także klasyczne pudła czy kosze. Ponadto zdecyduj się na wysokie komody czy regały, które sięgają sufitu. Pozwolą one na wykorzystanie całej dostępnej wysokości i oferują dużo miejsca do przechowywania. Doskonałym rozwiązaniem są również półki kątowe, które umożliwiają zagospodarowanie często niedocenianej przestrzeni. Wykorzystać możesz nawet front drzwi! Pomogą Ci w tym specjalne wiszące organizery czy hakówki. Natomiast dla bardziej odważnych i tych lubiących niebanalne rozwiązania ciekawym pomysłem może być łóżko na podwyższeniu. Przestrzeń pod nim będzie służyć Ci jako miejsce do pracy, relaksu czy przechowywania. Zastosowanie powyższych wskazówek z pewnością pomoże maksymalizować poziome przestrzenie w małej sypialni, czyniąc ją bardziej funkcjonalną i uporządkowaną.

Inwestuj w oświetlenie

Dobre oświetlenie małej przestrzeni zdecydowanie pozwala ją optycznie powiększyć. Warto tutaj zacząć od warstwowego oświetlenia, które polega na wprowadzeniu jego różnych poziomów. Zamiast polegać tylko na jednym centralnym źródle światła, powinniśmy postawić na główne, punktowe oraz dekoracyjne. Dzięki temu będziemy mieli większą kontrolę nad atmosferą w pokoju. Dobrym rozwiązaniem są kinkiety ścienne, które wręcz idealnie pasują do małych przestrzeni, ponieważ nie zajmują miejsca na podłodze ani stolikach. Poza tym mogą służyć zarówno jako źródło głównego światła, jak i przytulnego, punktowego oświetlenia. W tym przypadku świetnie sprawdzą się także taśmy LED czy małe reflektory. Mogą być one umieszczane w różnych miejscach, takich jak pod łóżkiem, za zagłówkiem czy wokół półek, co dodaje głębi i dramatu przestrzeni. Natomiast szczególnie popularnym rozwiązaniem są ostatnio lampki stołowe z regulacją natężenia. To idealny wybór do czytania przed snem i tworzenia przytulnej atmosfery. Z kolei wysokie lampy podłogowe mogą dostarczyć dodatkowego światła i stać się ciekawym elementem dekoracyjnym. Nie są one jednak najlepszą opcją, gdyż zabierają dostępną przestrzeń poziomą. A jeśli posiadasz niski sufit, zrezygnuj z wiszących lamp na rzecz plafonów lub oświetlenia wpuszczanego, które jest bardziej dyskretne i nie obniża optycznie sufitu. Zwróć także uwagę na barwę światła. Cieplejsze barwy (żółte, złote) nadają sypialni przytulność, podczas gdy chłodniejsze (białe, niebieskie) mogą sprawić, że będzie ona wydawać się bardziej nowoczesna i przestronna. 

Jakie dodatki wybrać?

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić sypialnię, często myślimy także o dodatkach i dekoracjach. Pojawia się jednak pytanie, czy dodatki w małym pokoju nie zaburzą minimalizmu i porządku? Wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy. W pierwszej kolejności warto rozważyć lustra, które nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale także stanowią miły dla oka dodatek. Jeśli chodzi natomiast o tekstylia, wybieraj lekkie zasłony, które przepuszczają światło. Z kolei miękkie poduszki i koce w jednolitych kolorach lub delikatnych wzorach dodadzą przytulności. Wykorzystuj także stylowe pojemniki, kosze czy organizery do przechowywania drobiazgów, które mogą pełnić również funkcję dekoracyjną. A co z roślinami? Oczywiście nie warto z nich rezygnować! Niewielkie doniczki z roślinami, takimi jak sukulenty czy paprocie, wprowadzą do wnętrza świeżość i życie. Możesz także wybrać kilka wyrazistych dzieł sztuki – może to być grafika, obraz lub fotografie. W małych przestrzeniach lepiej stawiać na kilka konkretnych akcentów niż mnóstwo małych dekoracji. Ciekawym dodatkiem może być nawet samo oświetlenie. Lampki nocne z ciekawymi abażurami lub świeczniki to coraz popularniejsze rozwiązania nie tylko w małych przestrzeniach. Nie zapomnij również o poduszkach czy narzutach. Wymieniając je regularnie, możesz odświeżyć wygląd sypialni bez konieczności przemeblowania. Ważnym elementem jest tutaj także podłoże do snu. Idealny materac powinien cechować się jednak nie tylko wygodą, ale też dopasowaniem do potrzeb użytkownika. Model Hilding Salsa może być więc idealnym wyborem.

W kwestii dekoracji warto również zdecydować się na ciekawe uchwyty i gałki. Jeśli masz standardowe meble, zastąpienie standardowych uchwytów bardziej ozdobnymi może całkowicie odmienić ich charakter. Świetnym elementem dekoracyjnym są także zegary. Stylowy zegar ścienny czy budzik na stoliku nocnym to nie tylko praktyczny element, ale i dekoracja.

Przemyśl rozmieszczenie mebli

Na sam koniec aranżacji małej sypialni warto również przemyśleć rozmieszczenie mebli. Każdy ruch ma tutaj bowiem tak naprawdę duże znaczenie. Złe rozmieszczenie może sprawić, że pokój będzie wyglądał na jeszcze mniejszy i łatwiej będzie w nim o bałagan. Na początek warto naszkicować wstępny układ sypialni, aby nie musieć przenosić przedwcześnie mebli do pomieszczenia. Pozwoli to na wykluczenie ewentualnych błędów w dopasowaniu i zarysowaniu podłogi lub ścian podczas przesuwania mebli. Warto również zmierzyć łóżko czy inne większe wyposażenie, aby móc zadecydować o optymalnym rozłożeniu umeblowania. Należy także pamiętać o zasadzie –  od największego do najmniejszego. Zawsze zaczynamy aranżację sypialni od łóżka i szafy, które zabierają zdecydowanie najwięcej dostępnej przestrzeni. Szafa powinna być usytuowana przed frontem łóżka lub przy ścianie, najlepiej tej, na której znajduje się wejście do pokoju. Na uwadze trzeba mieć także to, w jaki sposób otwiera się szafa oraz jej szerokość i głębokość. Natomiast łóżko powinno mieć miejsce przy przeciwległej ścianie do drzwi. Niestety jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli to ustawienie łóżka po prostu nie pasuje do kształtu i wielkości sypialni, drugim najlepszym wyborem jest zwykle najdłuższa ściana bez okien. Gdy uda ci się w końcu ustawić najważniejsze meble, będziesz mógł zająć się pozostałą częścią wyposażenia. Będziesz mógł także dowiedzieć się, czy jest miejsce na dodatkowe meble, takie jak toaletka czy komoda. Upewnij się też, że w sypialni znajduje się dość swobodnej przestrzeni do poruszania się. Jeśli przemieszczanie się jest utrudnione, warto wypróbować inną kombinację. Dopiero w przypadku idealnego układu, będziesz mógł wybrać ewentualne dekoracje i dodatkowe umeblowanie. Nie staraj się też wciskać wszystkiego na siłę. Twoja sypialnia ma być miejscem komfortu, a żeby to uzyskać, trzeba zadbać o przestronność oraz minimalizm.

Aranżacja małej sypialni wcale nie musi być taka trudna! Wystarczy znać kilka przydatny wskazówek, aby móc stworzyć prawdziwie komfortową i funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku. Powyższe sugestie z pewnością pozwolą Ci wyczarować niebanalny pomysł na małą sypialnię.