Jaką lampę do czytania wybrać?

Salon stanowi centrum niemal każdego domu lub mieszkania. Jako pomieszczenie o charakterze wielofunkcyjnym powinno posiadać kilka różnych źródeł światła. Ułatwia to dobranie oświetlenia do danej sytuacji. W takim pomieszczeniu na pewno przyda się lampa do czytania. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu takiego oświetlenia? Odpowiedź znajdziesz w tym poradniku.

Lampy podłogowe – idealne do czytania

Do czytania najlepiej sprawdzają się lampy wolnostojące, nazywane też podłogowymi. Tego rodzaju produkty przeważnie spotyka się w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to lampy z abażurem, które jednak pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną i budują nastrój. Dzieje się tak, ponieważ abażur rozprasza i tłumi światło. Do czytania lepiej sprawdzą się lampy z wysięgnikiem, czyli w uproszczeniu ruchomym kloszem, który pozwala skierować światło w konkretny punkt, np. na strony otwartej książki. Półotwarta konstrukcja klosza sprawia, że nic nie przysłania światła, więc efektywność takiej lampy zależy wyłącznie od mocy oraz barwy żarówki. Jeżeli interesuje Cię podłogowa lampa do salonu nowoczesna lub klasyczna, koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu.

Inne rodzaje lamp do czytania

Z różnych powodów możemy jednak nie chcieć lampy podłogowej, poczynając od kwestii indywidualnych preferencji, a kończąc na względach praktycznych – np. braku miejsca lub obecności małych dzieci, dla których taka konstrukcja stwarza zagrożenie. Na szczęście istnieją różne alternatywne rodzaje oświetlenia do czytania, jak np. mniejsze lampki do postawienia na biurku, szafce lub stoliku. Jeszcze innym rozwiązaniem okazują się kinkiety, czyli lampy przymocowane na stałe do ściany. Ich częstą wadą jest brak możliwości skierowania światła w konkretnym kierunku. W ofercie naszego sklepu nie brakuje jednak modeli wyposażonych w ruchomy wysięgnik, co daje pewne możliwości regulacji. Stanowią najlepszy wybór w pomieszczeniach o mniejszej powierzchni. Tego rodzaju lampa sprawdza się doskonale także jako dekoracja salonu.

Artykuł sponsorowany