jak-walczyc-z-bezsennoscia

Bezsenność to choroba cywilizacyjna, która niewątpliwie dotyka coraz więcej osób. Brak skupienia, drażliwość to tylko niektóre z wielu konsekwencji, jakie wywołuje brak odpowiedniego odpoczynku. Problemy ze snem można jednak zwalczyć, gdyż obecnie istnieje na to szereg sposobów, także naturalnych.

Przyczyny bezsenności

Najczęstszymi przyczynami zaburzeń snu są te, związane ze zmianami sytuacji życiowej, pojawieniem się długotrwałego stresu, zmartwieniami, ale także nadmiarem wykonywanej pracy. Taki sam skutek wywołują również zaburzenia depresyjne lub lękowe oraz inne choroby, takie jak nadczynność tarczycy, cukrzyca, reumatyzm bądź nowotwór. W takich przypadkach warto skonsultować się ze specjalistą, gdyż często wdrożenie leczenia na dane schorzenie eliminuje problemy ze snem. Równie negatywnie na nasz wieczorny wypoczynek wpływa ciężkostrawne jedzenie, zmuszające nasz organizm do intensywnej pracy, ale także spożywanie używek, picie alkoholu i kawy. Poza tym, istotne w kwestii bezsenności okazują się przyczyny zewnątrzpochodne, jak wysoka temperatura w pokoju, hałas, niewygodne łóżko lub mocne światło.

Higiena snu

Rytm dobowy powinien odpowiednio wskazywać organizmowi, że przyszła pora na sen. Warto zatem zadbać o stworzenie wieczornych rytuałów, które przygotują nas do wypoczynku oraz głęboko zrelaksują. Należy wieczorem odłożyć wszelkie urządzenia elektroniczne, gdyż ich światło może nas nadmiernie pobudzać. Zamiast aktywności tego typu, dobrze wyciszyć się czytając książkę lub medytując. Wywietrzenie pomieszczenia, w którym śpimy jest równie istotne, gdyż świeże powietrze sprzyja dobremu snu, a optymalna temperatura powinna wynosić 18 stopni Celsjusza. Materac to równie ważny czynnik, na którym warto się skupić w profilaktyce bądź leczeniu bezsenności, gdyż niewłaściwie dobrana twardość i wypełnienie nie zapewnią pożądanej wygody, tym samym przyczyniając się do problemów ze snem. Sama sypialnia powinna mieć neutralne kolory, ponieważ ściany pomalowane na intensywne barwy mogą nas zbytnio pobudzać.

Sposoby na dobry sen

Dieta to także aspekt ściśle decydujący o jakości naszego snu. Należy przede wszystkim zadbać o to, aby ostatni posiłek w ciągu dnia był lekkostrawny i zjedzony maksymalnie 2 godziny przed docelowym czasem, w którym mamy udać się na wypoczynek. Efektowne może być również picie czystego soku z wiśni, rozcieńczonego z wodą, gdyż ma działanie usypiające. Innymi napojami skutecznymi w walce z bezsennością są ekstrakty z waleriany i chmielu, które zarówno uspokajają, jak również rozluźniają. Melatonina to hormon, odpowiedzialny w naszym organizmie za regulację godzin snu. Problemy ze snem możemy zlikwidować zażywając ją w syntetycznej formie lub urozmaicając wieczorną dietę o produkty, zawierające tryptofan, stymulujący wytwarzanie melatoniny oraz serotoniny. Znajdziemy go w bananach, drobiu, rybach, produktach sojowych czy pestkach dyni. Na koniec, dbajmy o aktywność fizyczną, gdyż okazuje się, że większość osób cierpiących na zaburzenia snu to jednostki, prowadzące siedzący tryb życia. Trzydziestominutowy spacer wystarczy, aby zadbać o swoje zdrowie. Równie skuteczna przed snem okaże się joga, która nie tylko jest formą ćwiczeń, ale także pomaga się zrelaksować i poprawia samopoczucie.

Chociaż bezsenność to niezwykle groźne zaburzenie, jej skutki nie są nieuniknione. Odpowiednia dieta, higiena snu oraz dbanie o siebie z pewnością pozwoli na cieszenie się wysokiej jakości odpoczynkiem i optymalną regeneracją.