jakie-sa-rodzaje-materacy-piankowych

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


W zależności od rodzaju zastosowanej w materacu pianki można uzyskać inne odczucia podczas odpoczynku. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zdefiniować swoje preferencje i dokonać możliwie najlepszego wyboru. Czym różnią się materace wysokoelastyczne, termoelastyczne i lateksowe?

Materace wysokoelastyczne

Do produkcji materacy wysokoelastycznych wykorzystywane są specjalistyczne materiały, przede wszystkim pianki HR lub Flexi Foam. Wymienione komponenty charakteryzują się wyraźnie zwiększoną sprężystością oraz dużą wytrzymałością na częstą eksploatację. Powierzchnia wkładu przystosowuje się bowiem do anatomicznego kształtu ciała, za pomocą miliona delikatnych pęcherzyków wypełniających przestrzenie pianki. Dzięki temu materac zmienia swój kształt pod wpływem ciężaru osoby śpiącej, a następnie powraca do swojej pierwotnej formy, co czyni go jeszcze bardziej statecznym. Spośród licznych zalet materacy wysokoelastycznych, należy również wskazać niezwykłą odporność na odkształcenia i trwałość zdecydowanie większą niż w przypadku tradycyjnych materacy piankowych. Flagowym przykładem podłoża wysokoelastycznego jest model Hilding Zumba. Wykorzystane podczas produkcji innowacyjne technologie zapewniają aż 7 stref twardości podłoża, w związku z czym perfekcyjnie podtrzymują wybrane punkty sylwetki. Jest do doskonałe rozwiązanie polecane szczególnie osobom, które które mają problemy ze stawami oraz często odczuwają bóle pleców. Dodatkowym atutem są właściwości wentylacyjne materaca – wypełnienie podłoża oraz innowacyjne taśmy 3D umieszczone na bokach pokrowca skutecznie przepuszczają powietrze, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci, sprzyjającej rozwojowi groźnych bakterii oraz grzybów.

Materace termoelastyczne

Materace termoelastyczne zawierają w swoim składzie głównie pianki typu Visco lub tak zwane pianki leniwe. Specyficzną cechą tego rodzaju wkładów jest zdolność do reagowania na ciepło wytwarzane przez ciało podczas snu, dzięki czemu dostosowują się swoim kształtem do użytkownika, a w konsekwencji gwarantują najlepszy komfort termiczny. Wszystkie materace, tak jak model Janpol Lotis, zmieniają swoje właściwości pod wpływem podwyższenia temperatury, ich powierzchnia pracuje dynamicznie, odpowiadając na dostarczaną ilość ciepła. Stworzone z pianki termoelastycznej materace idealnie otulają sylwetkę, dając poczucie równomiernego odprężenia, uzyskanego w wyniku połączenia wielu punktów podparcia. Materace termoelastyczne umożliwiają swobodny wybór pozycji w czasie snu, wywołując przyjemne wrażenie zapadanie się w powierzchnię produktu. Dodatkowo, wpływają również pozytywnie na szybkość przepływu krwi w organizmie, a co równie istotne, odciążają mięśnie pleców, barki oraz biodra i zapobiegają porannym problemom z drętwieniem kończyn. Z tego powodu polecane są szczególnie osobom starszym lub skarżącym się na problemy z kręgosłupem. Zapobiegają one powstawaniu odleżyn, a także pozwalają zminimalizować bóle mięśni.

Materace lateksowe

Za przykład nowoczesnego połączenia solidnego wykonania i wyjątkowej elastyczności mogą posłużyć materace lateksowe. Wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia materace lateksowe z pewnością spodobają się dzieciom i nastolatkom, bowiem przy intensywnej eksploatacji nie kruszą się i nie rozwarstwiają. Przykładowy materac Materasso Premier Biospring oprócz znakomitej wytrzymałości cechuje się również właściwościami antyalergicznymi. Ze względu na tworzywo, które zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów, materace lateksowe są idealne dla osób, które borykają się problemami i infekcjami górnych dróg oddechowych. Mogą być one wykonane w całości z naturalnego lateksu bądź też mieszanki lateksu naturalnego i syntetycznego.

Przed ostatecznym wyborem materaca warto zastanowić się, który wariant wypełnienia będzie dla nas najlepszy. Dobrze, gdyby przed jego zakupem lepiej zapoznać się ze specyfikacją produktu, a także sprawdzić, czy nasze oczekiwania względem podłoża będą pokrywać się z wybranym materacem.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.