jaki-kupic-materac-dla-niemowlaka

Okazuje się, że materac do łóżeczka często jest bardzo niedocenianym elementem wyprawki dla noworodka. Jednak warto zauważyć, że dziecko spędza  większość swojego dnia, leżąc, a materac jest odpowiedzialny za podtrzymanie delikatnego kręgosłupa. Na co zatem zwrócić uwagę podczas zakupu?

Materac dla niemowlaka

Pierwszym aspektem, na jaki powinno zwrócić się uwagę podczas zakupy materaca dla niemowlaka jest jego twardość i rozmiar. Obecnie doradza się, aby podłoże dla tak małego dziecka było średnio twarde, co pozwala na odpowiednie podparcie stale kształtującego się kręgosłupa. Najbardziej powszechnymi rozmiarami materacy są te o wymiarach 120×60 cm i 140×70 cm. Niewskazane jest także używanie zużytych po poprzednich dzieciach materaców, ponieważ twardość dobierana jest indywidualnie do niemowlaka, powstałe wcześniej wgniecenia mogą powodować nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa i wady postawy, przyczyniające się do dyskomfortu snu. Dobrze, aby materac posiadał również pokrowiec, z rozpinanym zamkiem, który można prać w 60 stopniach ponieważ istnieje ryzyko, iż zostanie zabrudzony. Dzięki takiej temperaturze wszystkie plamy zejdą, a my zapewnimy naszej pociesze zadbaną i higieniczną przestrzeń do spania.

Rodzaje materaców dla dziecka

Materac piankowy jest w całości zbudowany z pianki, z których najczęściej używane to wysokoelastyczna i poliuretanowa. Pierwszy rodzaj natomiast posiada stosowną wentylację oraz charakteryzuje się większą trwałością niż zwykła pianka. Poza tym, wypełnienie wysokoelastyczne jest sprężyste, elastyczne, a dodatkowo lekkie. Dodatkowo powłoka antyalergiczna czyni taki materac idealnym wyborem dla nowo narodzonego członka rodziny. Przykładem takiego materaca jest Hilding Safety Smyk, posiadający także właściwości antybakteryjne, a jego dwustronny charakter pozwala na dłuższą jego eksploatację. Jego właściwości hamują także rozwój alergenów, dzięki czemu niemowlę ma zapewnioną najwyższą jakość snu. Natomiast niezaprzeczalnymi atutami drugiego rodzaju pianki jest przewiewność oraz niska cena, tak jak jest to w przypadku produktu firmy Matersasso o nazwie Driemco Eco. Materac wykonany z syntetycznego lateksu także charakteryzuje się antybakteryjnymi oraz antyalergicznymi cechami, a do tego jest elastyczny oraz trwały. Co ważne, nie nagrzewa się od ciała, pozwalając jednocześnie na odpowiednie podparcie delikatnego kręgosłupa.

Interesującym przykładem są produkty wykonane z naturalnych wypełnień, jak na przykład materac kokosowo-gryczany, który ze względu na dwie warstwy posiada różne twardości. Strona wykonana z włókien ze skorupy kokosa jest nieco twardsza niż ta z gryki, która bardziej dostosowuje się do ciała. Ze względu na dwustronny charakter materaca, w pierwszych tygodniach noworodka możemy ułożyć na kokosowym podłożu, a następnie zmienić stronę na gryczaną, czyli pozwolić na swobodniejsze dopasowanie. Materac jest jednocześnie przewiewny, stąd dziecko nie będzie zmagało się z gorącem.

Atesty, czyli które produkty są bezpieczne

Atest ma za zadanie stwierdzić czy dany produkt został wyprodukowany zgodnie z określonymi normami. Taki dokument zostaje wystawiony przez odpowiednio upoważnioną do tego instytucję. Jedną z nich jest Państwowy Zakład Higieny, którego atest potwierdza zagwarantowanie przez materac bezpieczeństwa dla zdrowia malucha oraz brak toksycznych substancji w produkcie. Kolejnym ważnym odznaczeniem jest to nadane w formie znaczka “Pozytywnej Opinii Instytutu Matki i Dziecka”. Świadczy on o tym, że wszystkie materiały użyte podczas produkcji danego materaca nie stwarzają zagrożenia dla naszego niemowlaka. Potwierdzeniem spełnienia europejskich norm jakości i bezpieczeństwa jest natomiast europejski certyfikat Oeko-Tex Standard. Jeżeli chodzi o materace lateksowe ważnym atestem, gwarantującym wysoką jakość i bezpieczeństwo użytego materiału jest Euro LATEX Eco. Ważną cechą materaca jest niewątpliwie odpowiednia cyrkulacja, tym aspektem zajmuje się TLS AIR SYSTEM, zapewniając o tym, że materac nie dopuszcza rozwoju grzybów ani alergenów.

Zakup właściwego materaca dla noworodka jest niezwykle istotny ze względu na jego postępujący rozwój. Dopiero prawidłowe parametry podłoża przyczynią się do kształtowania odpowiedniej postawy, a także zapewnią komfort.