zasady-feng-shui-w-sypialni

Urządzanie sypialni z pewnością nie należy do prostych zadań. Szczególnie, jeśli partnerzy mają zróżnicowane wyobrażenia na temat jej wystroju. Aby żyć zgodnie i utrzymywać harmonię w życiu, warto wybrać urządzenie sypialni zgodnie z zasadami Feng Shui. Na czym dokładnie polega ta filozofia?

Czym jest feng shui?

Feng shui z języka chińskiego oznacza wiatr i wodę. Jest to filozofia, która mówi o harmonii i zgodności ze środowiskiem naturalnym oraz otoczeniem. Tradycyjnie zasady feng shui obejmowały ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarczych, jednak w dzisiejszych czasach przenosi się je także na układ i wystrój mieszkania.

Zasady feng shui

Wyróżnia się kilka podstawowych zasad, które wspólnie tworzą filozofię feng shui. Zasada Yin i Yang – w tradycyjnym rozumienia sformułowania te oznaczają zacienioną i nasłonecznioną część wzgórza. Aby zachować harmonię i równowagę, Yin dąży do Yang, i odwrotnie. Zasada ta mówi o ładzie na świecie oraz wzajemnym uzupełnianiu się energii. Jest to kluczowa reguła jeżeli chodzi o sypialnię – powinien panować w niej porządek i ład, w przeciwnym razie dochodzi do zaburzenia harmonii siły przyrody. Kolejnym ważnym elementem feng shui jest Siatka Bauga – oktagon podzielony na osiem równych części, gdzie każda z nich przedstawia inną dziedzinę życia: karierę, władzę, rodzinę/zdrowie, bogactwo, sławę, małżeństwo, dzieci i pomocnych ludzi. Ważne, aby drzwi wejściowe do sypialni znajdowały się w odpowiedniej części siatki. Poprawne zachowanie tej struktury potrafi poprawić sytuację życiową, skumulować szczęście oraz polepszyć zdrowie.  Zasada pięciu żywiołów mówi o zachowaniu balansu oraz zgodnym życiu pomiędzy siłami natury. Żywiołami w chińskim rozumieniu są: drzewo, ogień, ziemia, metal, woda. W uniwersalnym użyciu są to: woda, wiatr, ziemia, ogień i powietrze. Wprowadzenie tej zasady do życia polega m.in. na odpowiednim doborze surowców, z których będą wykonane meble, na sprzyjającym, zgaszonym oświetleniu oraz równoległym rozłożeniu przedmiotów znajdujących się w sypialni.

Jak urządzić sypialnie?

Wykorzystanie zasad feng shui w praktyce nie jest niczym skomplikowanym. Po pierwsze, meble nie powinny stawać na drodze energii Ziemi i Kosmosu, dlatego łóżko w sypialnie nie powinno znajdować się pomiędzy oknem, a drzwiami. Dostęp do niego powinien być z dwóch stron, w przeciwnym razie dochodzi do zachwiania równowagi Yin i Yang. Dodatkowo łóżko powinno przylegać do ściany – jeżeli od niej odstaje, brakuje mu oparcia, co w chińskiej filozofii nazywa się dryfującym łóżkiem. Skutkiem takiego ułożenia może być spadek samopoczucia oraz odczuwalny brak celu w życiu.

Kierując się zasadą pięciu żywiołów najlepiej by było, gdyby rama łóżka była wykonana z drewna, co symbolizowało by zgodne życie z innymi żywiołami. To samo dotyczy koloru ścian –  te intensywne z pewnością nie pomogą w zaśnięciu, a wręcz przeciwnie – pobudzą do działania. Aby móc cieszyć się spokojnym i głębokim snem, do malowania sypialni zalecane są stonowane odcienie, najlepiej te, które odzwierciedlają barwy ziemi. Warto również pamiętać o równowadze w ułożeniu mebli. Według zasad feng shui wszystkie przedmioty powinny posiadać swój drugi odpowiednik – dwa stoliki nocne, dwie lampki, dwa obrazy itd.

Kierując się powyższymi zasadami, z pewnością odnajdziesz spokój i równowagę w swojej sypialni. Jest to o tyle ważne, że pomieszczenie to jest miejscem wypoczynku i regeneracji, więc każde niepożądane przerwanie upragnionej harmonii może okazać się szkodliwe dla organizmu człowieka.