urzadzanie-sypialni-a-jakosc-snu

Do aranżacji sypialni powinniśmy przykładać dużą uwagę. Każdy z nas chce, aby nie była tylko miejscem do spania, ale wyrażała nasze wnętrze, czy też była przestrzenią do realizacji pasji. Klimat budują często drobne dodatki czy użyte kolory. Urządzając nasz pokój nie możemy jednak zapomnieć o jego podstawowej funkcji, czyli zapewnieniu nam komfortowego snu.

Kolory i oświetlenie w sypialni

Duży wpływ na nasz sen mają także kolory ścian w sypialni. Osoby, których pokój utrzymany jest w odcieniach niebieskiego czy błękitu zazwyczaj śpią dłużej, ze względu na oddziaływanie tych barw na receptory w mózgu. Odwrotnie działa chociażby fioletowy, który nas pobudza. Uspokajająco zadziała na nas też wyblakła zieleń. Istotnym elementem ozdobnym są również rolety, które poza funkcjami dekoracyjnymi, będą też pełnić rano bardzo istotne zadanie, a mianowicie chronić nas przed promieniami słonecznymi. Kwestia ich wyboru zależna jest od położenia pokoju. Do bardziej nasłonecznionych sypialni polecane są przykładowo rolety dzień – noc, które wykonane są z grubego materiału lub folii refleksyjnej.

Jakie łóżko będzie najlepsze?

Kiedy już zadbamy o wystrój naszej sypialni warto zastanowić się jakie ustawienie mebli będzie najbardziej korzystne. W szczególności należy pomyśleć gdzie postawimy nasze łóżko. Według zasad feng shui powinno ono stać w centralnym punkcie pokoju, naprzeciwko drzwi wejściowych. Jeśli posiada zagłówek powinien on opierać się o ścianę, trzeba jednak zwrócić uwagę aby w ścianie nie znajdowały się wszelkiego rodzaju rury, z których hałas może zakłócić nasz sen. Kolejną kwestią mającą niewątpliwy wpływ na to, czy rano obudzimy się w pełni wypoczęci jest materac. Przy jego wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim naszą wagą, stanem zdrowia czy wykonywaną w ciągu dnia aktywnością fizyczną. Osoby powyżej 80 kilogramów powinny wybierać twardsze produkty, jak chociażby cechujący się dużą wytrzymałością materac Hilding Pasodoble, który sprawdzi się dla nich idealnie, dzięki połączeniu sprężyn kieszeniowych, maty kokosowej i naturalnego włókna z agawy Sizal. Osoby o niższej wadze powinny zdecydować się na bardziej miękkie, jak chociażby Janpol Lotis, który łączy aż 4 różne twardości dzięki niesymetrycznemu ułożeniu pianek. W momencie, kiedy będziemy już mieli idealny dla nas materac powinniśmy zwrócić uwagę na dobór ram do łóżka. Według wcześniej wspomnianych zasad feng shui powinny być one drewniane, aczkolwiek swój renesans przeżywają w ostatnim czasie również metalowe, które przestają być kojarzone głównie z zimną, szpitalną przestrzenią, a wielu wnętrzach nadają romantyczny klimat.

Czego powinniśmy unikać w sypialni?

Przede wszystkim bardzo duży wpływ na jakość naszego snu ma elektronika. Do niej możemy zaliczyć chociażby ładowarki, które znajdują się przy łóżkach większości z nas. Szczególnie, te z wbudowanymi diodami, ponieważ emitują niebieskie światło, na które nasz organizm nie pozostaje obojętny. Taki sam wpływ może mieć przeglądanie internetu na smartfonie lub komputerze przed położeniem się do łóżka lub oglądanie telewizji przed próbą zaśnięcia, dlatego warto zadbać, aby w naszej sypialni znajdowało się jak najmniej elektronicznych gadżetów. Kolejną rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest temperatura – unikajmy skrajności. Jeśli termometr w miejscu, gdzie śpimy wskazuje ponad 26 stopni nasze naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i przyśpiesza krążenie krwi, co może powodować problemy z zaśnięciem. Nie można jednak popadać w skrajności, ponieważ jeśli temperatura będzie za niska nasz organizm będzie zajęty procesami, które na celu będą miały utrzymanie prawidłowej temperatury naszego ciała. Według badań temperatura w sypialni powinna utrzymywać się w okolicach 18 stopni. Trzeba też pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia.

Jak już zdążyliśmy się przekonać wpływ na komfort naszego snu ma bardzo wiele czynników, dlatego przy urządzaniu sypialni warto jest wziąć je wszystkie pod uwagę. Jeśli jednak nasz pokój jest już gotowy, możemy wprowadzić chociażby drobne zmiany, ponieważ wszystko to ma wpływ na to jak będziemy się czuli przez cały dzień.