na-czym-polegaja-strefy-twardosci-materaca

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Podczas wyboru materaca istotne jest jego odpowiednie dostosowanie do indywidualnych potrzeb, dlatego w trosce o znacznie bardziej komfortowy sen stworzono ulepszenia, które określa się strefami twardości. Dzięki tym nowoczesnym udogodnieniom, materac zapewni naszemu organizmowi regenerację oraz dobre samopoczucie na kolejny dzień.

Czym są strefy twardości w materacu?

Strefy twardości, zwane potocznie “strefami komfortu”, to podział na poziome zróżnicowane części dzielące dany wkład materaca. Charakteryzują się zróżnicowaną wypornością w zależności od fragmentu ciała, jaki mają podpierać. Najnowocześniejsze materace są podzielone na siedem stref twardości. W tym przypadku ilość jest równoznaczna z jakością, gdyż taka liczba pasów gwarantuje odpowiednie podparcie dla całej naszej sylwetki. Jednocześnie nie zmusza to organizmu do stałego korygowania ułożenia ciała, ponieważ wypełnienie realizuje to zadanie nienagannie.

Za co są odpowiedzialne poszczególne strefy?

Pierwsza jest strefa głowy, charakteryzująca się średnią twardością, mająca zapewnić lepsze krążenie krwi oraz stanowiąca optymalną podporę. Druga z kolei część materaca powszechnie nazywana strefą wysokiego komfortu, odpowiada za odciążenie oraz rozluźnienie mięśni, a także umożliwia barkom i ramionom właściwe ułożenie, niewywołujące nacisku na kręgosłup. Trzeci fragment o średniej twardości jest elastyczny, jak również podpiera okolice lędźwi, odprężając mięśnie znajdujące się w okolicy talii. Za jedną z najważniejszych stref uważa się czwartą, czyli tę, która, będąc środkiem materaca, ma za zadanie podtrzymywać najcięższy odcinek ciała, znajdujący się na biodrach, przy miednicy. Piąta część zajmuje się mocnym podparciem ud, dlatego też cechuje się większą twardością w przeciwieństwie do strefy szóstej, mianowicie, charakteryzującej się dużą elastycznością i odpowiedzialną za komfort łydek. W końcu, siódmy, ostatni fragment zapewnia stopom relaks, oferując  średnio twarde podłoże.

W jakich materacach można je znaleźć?

Materace posiadające strefy twardości różnią się sposobem powstawania tych części. Cieńszymi i grubszymi sprężynami manipuluje się w materacach sprężynowych kieszeniowych tworząc produkt o dużej elastyczności oraz małej lub dużej twardości. Tak powstał materac Janpol Wenus, który ma jednocześnie wysoką elastyczność punktową, to znaczy każda sprężyna reaguje na ciężar ciała osobno. W przypadku materaców z pianki termoelastycznej odpowiednio się ją nacina, przyczyniając się również do dobrej termoregulacji, tak jak w przypadku modelu Materasso Termopur Comfort. Każde materace medyczne posiadają siedem stref twardości, ponieważ jest to cecha przyczyniająca się do ich wysokiej skuteczności oraz wpływająca na niezrównaną jakość, cechującą na przykład produkt Hilding Rumba z dodatkowymi właściwościami antyalergicznymi. Istnieją także materace z lateksu, gdzie możliwość podziału na poziome fragmenty powstaje dzięki wycinaniu otworów w różnej częstotliwości oraz wielkości.

Zalety stref twardości

Materace zawierające strefy twardości to przede wszystkim gwarancja odpowiedniego podparcia dla całej sylwetki oraz ułożenia kręgosłupa w linii prostej, dzięki czemu nie ulega on przeciążeniu. Takie produkty, dzięki swoim właściwościom, pozwalają na należyty wypoczynek każdemu człowiekowi, pod warunkiem, że również twardość zostanie odpowiednio spersonalizowana.

Inwestycja w materac o kilku strefach twardości to naprawdę idealne rozwiązanie dla każdego człowieka ze względu na ogromne korzyści, z tego płynące. W końcu spędzamy w łóżku średnio 56 godzin tygodniowo, stąd też należy zadbać, aby czas w ten sposób spędzony dobrze wpływał na nasze ogólne samopoczucie.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.