wplyw-aranzacji-sypialni-na-jakosc-snu

Jakość naszego snu w dużym stopniu wpływa na samopoczucie w ciągu całego kolejnego dnia. A od czego zależy jak najwyższy jego komfort? Od sypialni, która będzie sprzyjać efektywnemu snu. To zarówno sama jej aranżacja, kolorystyka ścian i dodatków, ale także odpowiedni materac, dzięki któremu zawsze wstaniesz prawą nogą.

Odpowiednia aranżacja sypialni – zadbaj o przytulność

Podczas aranżacji sypialni jedną z pierwszych kwestii, od których zaczynamy planowanie, jest kolorystyka. Jeśli chodzi o ściany tego pomieszczenia, warto postawić na kojące, pastelowe kolory lub odcienie nude – między innymi beże, szarości i jasne odcienie całej gamy kolorystycznej, np. pastelowy czy zielony. Intensywniejsze barwy warto zastosować w postaci dodatków lub akcentów. Jasna kolorystyka w przypadku ścian działa jednak uspokajająco i relaksująco, co jest istotne po całym dniu pracy – najlepiej odpoczywa się właśnie w takich miejscach.

Dobrym ruchem będzie inwestycja w drewniane meble czy ramę łóżka – ten motyw ociepla wnętrze. Sprawdzą się również drewniane panele, na których dobrze będzie wyglądał każdy dywan. W sypialni można pomyśleć także o żywych roślinach. One także działają uspokajająco i kojąco – a dodatkowym atutem jest oczyszczanie powietrza i dotlenianie pomieszczenia, dzięki czemu śpi się wtedy o wiele przyjemniej. Jako swego rodzaju filtr powietrza sprawdzi się przede wszystkim aloes, który wymaga tylko odrobinę nawilżania i światła naturalnego, a osiągnie duże rozmiary. Dodatkowo w sypialni na pewno sprawdzi się praktyczny element, jakim są rolety lub zasłony w oknach – dzięki nim pożegnasz problem świecącego w oczy słońca na dobre. Zbyt intensywne nasłonecznienie sypialni może niekorzystnie wpływać na mózg – pobudzać i utrudniać zasypianie lub pogarszać jakość snu. Ważną kwestię stanowi temperatura panująca w pomieszczeniu przeznaczonym na sen. Powinna mieścić się pomiędzy 16 a 18 stopni – jest to norma, która pozwoli na komfortowy wypoczynek. Aranżacja, na którą się zdecydujesz, powinna tworzyć harmonijną całość. To również ma wpływ na zmysły.

Wygodny materac kluczem do sukcesu

Aranżacja jest ważna, jednak w centrum zainteresowania powinno znaleźć się Twoje łóżko – a ściślej mówiąc materac, na którym śpisz. To od niego zależy stan Twojego wypoczynku oraz zdrowia, bo ma stanowić właściwe podparcie zarówno dla kręgosłupa, jak i całej sylwetki. Podłoże nie powinno być ani za twarde, ani za miękkie – a idealnie dostosowane do Twojego wzrostu oraz wagi. Dobrze jest wykonać tzw. test z dłonią. Leżąc na materacu, wystarczy wsunąć dłoń pod plecy, aby ocenić, czy jego twardość jest dla nas odpowiednia. Jeśli możesz ją włożyć bez żadnego problemu, podłoże jest zbyt twarde. Jeśli napotyka opór i wsunięcie dłoni jest niemożliwe – za miękki. Najbardziej optymalnym materacem będzie ten, na którym podczas testu ręka napotka delikatny opór. Znaczenie mają także preferencje, które wpływają na odpowiedni wybór. Trzeba pamiętać o tym, że materac to inwestycja na lata – dlatego w przypadku bardziej indywidualnego doradztwa czy rozmowy na temat właściwości podłoża w wielu sklepach do dyspozycji użytkowników są konsultanci. Ich zadaniem jest aktywna pomoc w wyborze odpowiedniego materaca – dlatego możesz się z nimi kontaktować telefonicznie, mailowo, a także poprzez czat internetowy.

Dobrze jest czuć się w pełni wypoczętym i wyspanym. Dlatego zastosuj nasze powyższe rady, aby poprawił się komfort Twojego snu, dając Ci energię na sprostanie przeciwnościom każdego kolejnego dnia.