Bezsenność - przyczyny i naturalne przeciwdziałanie

Bezsenność jest problemem, z którym musi zmagać się coraz większy odsetek społeczeństwa. Jego przyczyny naprawdę mogą być różnorodne. Dlaczego warto jest walczyć ze wskazanym schorzeniem i jakie kroki podjąć, kiedy zaczyna nam doskwierać?

Skąd bierze się bezsenność?

Bezsenność może mieć naprawdę różne podłoża. Wśród jej przyczyn bardzo często wskazywane są względy zdrowotne. Jest to chociażby nadciśnienie tętnicze czy też astma, która powoduje kłopoty z oddychaniem. Coraz głośniej mówi się też o syndromie niespokojnych nóg, związanym z mimowolnym pojawianiem się ruchów kończyn. Często problemem jest też stres, który przez cały dzień kumuluje się w naszym wnętrzu, aż w końcu nie daje nam spokojnie zasnąć. Inną kwestią, którą należy również wskazać są zaburzenia na tle psychicznym. Bezsenność lub też nadmierna senność należą między innymi do objawów charakterystycznych dla depresji. Kłopoty ze snem często powodują różnego rodzaju leki, które przyjmujemy bądź używki. Nie możemy zapomnieć również o pozornie oczywistych kwestiach, takich jak warunki w pokoju – temperatura pomieszczenia, gdzie odpoczywamy czy też łóżko i dobrane do niego akcesoria, takie jak: pościel czy też dostosowany do naszych potrzeb materac.

Brak snu: do czego może doprowadzić

Brak snu bardzo szybko jest w stanie dać nam się we znaki. W końcu niedosypianie przekłada się na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Po jednej, nieprzespanej nocy pojawi się ból głowy czy zmęczenie. Na dłuższą metę jednak dojść może do takich problemów jak: stany zapalne jelit, kłopoty z gospodarką węglowodanową co skutkuje często cukrzycą. Do tego zaburzona zostaje przemiana materii, z związku z czym stajemy się bardziej narażeni na nadwagę i otyłość. Niestety, w przypadku, gdy jesteśmy przemęczeni istnieje większe ryzyko wystąpienia stanów depresyjnych, spadku nastroju i intensywnego odczuwania stresu. Nie możemy też nie wspomnieć o zaburzeniach koncentracji i zapamiętywania.

Sposoby na bezsenność

Z bezsennością można skutecznie walczyć! Jak? Wszystko to zależy od nas samych, ponieważ każdy przypadek jest inny. Na przykład jeżeli bezsenności towarzyszy szereg innych, niepokojących objawów zdrowotnych koniecznie powinniśmy udać się do lekarza specjalisty. Jeśli jednak nic, poza bezsennością, nas niepokoi to warto zacząć od sprawdzonych domowych metod. Będzie to chociażby wprowadzenie higieny snu, czyli pewnej rutyny, która pomoże się wyciszyć przed zaśnięciem, jak np. kąpiel o stałej porze czy czytanie książki przed położeniem się do łóżka. Świetnie sprawdza się również joga i ćwiczenia oddechowe. Nie zapominajmy o roli materaca: może to on powoduje dyskomfort, który uniemożliwia nam zaśnięcie. Zastanawiając się, na jaki go wymienić warto jest zwrócić uwagę na Tempur Hybrid Luxe. Technologia mikrosprężyn Precision™ została tutaj zestawiona z unikatowym materiałem Tempur®, dzięki czemu całe ciało ma zagwarantowane odpowiednie podparcie idące w parze z wysokim komfortem wypoczynku!

Bezsenność niestety potrafi wpłynąć na niemal każdą dziedzinę naszego życia. Niestety wielu bagatelizuje ten problem nie próbując w żaden sposób z nim walczyć.