swiatlo-w-sypialni-na-co-zwrocic-uwage

Sypialnia powinna być miejscem, które kojarzy nam się tylko z dobrym wypoczynkiem. Dlatego też – aby zwiększyć sobie komfort snu – warto stworzyć przytulne pomieszczenie, w którym będziemy czuli się spokojni i zrelaksowani oraz które będzie sprzyjało zasypianiu. Istotnym elementem jest oświetlenie. Należy pamiętać, aby nie rozbudzało ono naszego organizmu, tylko pomagało szybko zasnąć, a także żeby spełniało określone funkcje.

Jaki kolor światła do sypialni?

Najkorzystniejsza barwa światła w sypialni to taka, która plasuje się między 2700 a 3000 K. Można ją scharakteryzować jako żółtą, żywą, przyjemną dla oka. W miejscu gdzie śpimy zrezygnujmy z zimnego oświetlenia, które męczy oczy oraz hamuje wydzielanie hormonu snu, przez co możemy mieć problemy z zaśnięciem.  Dobrym rozwiązaniem jest retro źródło światła, którego barwa sięga 2200 K. Nie jest ono w stanie objąć całego pomieszczenia, jednak wspaniale nadają mu nastrojowy klimat i atmosferę. Alternatywą są także LEDY jednak nie z transparentnym, a mlecznym szkłem. Dzięki temu uzyskujemy efekt, który nie razi, a wprawia w stan błogości i odprężenia.

Rozmieszczenie lamp

Rozmieszczenie lamp w sypialni powinno być dokładnie przemyślane. Na suficie dobrze jest umieścić główną lampę do oświetlenia całego pomieszczenia. Istotne jest, aby rozprowadzało światło równomiernie. Warto wziąć pod uwagę kuliste abażury z lekkich, nie za bardzo prześwitujących materiałów. Mniejsze lampy ścienne – tak zwane kinkiety – są świetne do stworzenia romantycznego nastroju, wyciszenia, przytulnego miejsca do odpoczynku po ciężkim dniu. Lampki nocne na stolikach przy łóżku zazwyczaj służą do czytania, więc dobrze jest mieć je zawsze pod ręką, aby łatwo je włączyć i wyłączyć w razie potrzeby. Świetnym rozwiązaniem jest możliwość regulacji natężenia światła w zależności od naszych potrzeb. W sypialni taki sposób sprawdzi się doskonale.

Funkcje lamp

Każda z lamp w sypialni powinna mieć swoją określoną funkcję w zależności od umiejscowienia i natężenia światła. Miejsce do czytania – najlepiej przy samym łóżku, ponieważ czytanie wspaniale usypia. Istotne tu jest delikatne, ciepłe oświetlenie, jednak takie, aby nie utrudniało czytania. W celu optycznego podwyższenia pomieszczenia trzeba uzyskać kierując światło na sufit. Dlatego też dobrze jest wybrać odpowiednie oprawy. Natomiast większą intymność i bardziej przytulną sypialnię uzyska się kierując światło ku podłodze. Innowacyjnym rozwiązaniem są LEDY umieszczane pod łóżkiem. Sprawiają przyjemne wrażenie, pozwalają delikatnie rozświetlić pomieszczenie, gdy chcemy pójść w nocy po coś do picia lub do łazienki, bez niepotrzebnego budzenia partnera i rozbudzania naszego organizmu.

Sypialnia to miejsce, które kojarzy się z odpoczynkiem i intymnością. Zazwyczaj przebywamy w niej w porze nocnej, kiedy jest już ciemno, dlatego ważne jest odpowiednie oświetlenie, które wprawi nas w błogie uczucie relaksu i pozwoli na odprężenie. A ponadto nie będzie męczyło oczu i nie rozbudzało nas bez potrzeby. Warto już przy projekcie sypialni przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych lamp oraz jakie mają one pełnić funkcję. Odpowiednie oświetlenie pozwoli nam uzyskać przytulne, intymne i klimatyczne miejsce w naszym mieszkaniu.