wplyw-diety-na-sen

Wbrew pozorom, nasze nawyki żywieniowe mają bardzo duży wpływ na jakość snu. Zmiana diety, coraz częściej jest zalecaną przez lekarzy, metodą walki z bezsennością. Właśnie dlatego podpowiadamy o co zadbać, aby lepiej wypoczywać i mieć więcej siły w ciągu całego dnia.

Dieta, a sen 

Sposób, w jaki się odżywiamy oraz jakość snu są ze sobą bardzo mocno powiązane. To, ile odpoczywamy w trakcie nocy, bezpośrednio przekłada się na nasz apetyt. Zakłada się, że osoby, które śpią mniej niż 6-7 godzin przyjmują więcej wysokokalorycznych posiłków, a także, ze względu na zaburzoną gospodarkę hormonalną, często mają większy problem z otyłością. Działa to również w drugą stronę, ponieważ dobre nawyki żywieniowe są w stanie regulować nasz cykl okołodobowy, dlatego wszelkie drastyczne zmiany w diecie przekładają się na to, jak śpimy, o której zasypiamy, czy często budzimy się w trakcie nocy oraz o jakiej godzinie wstajemy. Ponadto istnieje również zależność pomiędzy długością snu, a zróżnicowaniem spożywanych posiłków. Śpiący szczególnie krótko lub też osoby, które poświęcają na tą formę odpoczynku powyżej 9 godzin, na ogół jedzą mało urozmaicone dania.

Wyeliminuj złe nawyki żywieniowe

Żeby zadbać o jakość naszego snu, powinniśmy wyeliminować nawyki żywieniowe, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Dobrze jest ograniczyć cukier, którego zbyt wysoki poziom we krwi, będzie utrudniał nam zasypianie. Zamiast słodyczy, lepiej jest wybierać owoce lub pokarmy, które stopniowo uwalniają energię przez cały dzień. Skoki poziomu cukru, mogą sprawiać, że w trakcie dnia staniemy się senni, będziemy próbowali poprawić samopoczucie na przykład poprzez drzemkę, co sprawi, że gdy położymy się do łóżka, zaśnięcie może być problemem. Wieczorem, nie powinniśmy pić kawy, zielonej herbaty czy napojów typu cola, ponieważ posiadają one kofeinę. Ostatni posiłek dobrze zjeść 2 – 3 godziny przed porą snu. Zrezygnujmy wieczorem również z czerwonego mięsa, na rzecz ryb lub drobiu. Kłopoty ze snem będzie nam sprawiał również pusty żołądek, dlatego nie powinniśmy rezygnować z ostatniego posiłku danego dnia.

Jak zadbać o dobrą dietę?

Przede wszystkim, bardzo istotne jest, aby zadbać o spożywanie około dwóch litrów wody, przez cały dzień. Odwodniony organizm jest zmęczony i rozdrażniony, co może powodować kłopoty z zasypianiem. Dodatkową kwestią jest wysuszona przegroda nosowa, która będzie potęgować problem chrapania. W poprawie jakości snu, pomoże nam również magnez, który zawiera chociażby kasza, soja czy banany. Na kolację, najlepsze będą lekkostrawne produkty, jak sery czy zielone warzywa, lub jak też wcześniej wspominaliśmy białe mięso. Dobrze, gdy w naszej codziennej diecie pojawiają się produkty wpływające na wydzielanie serotoniny, która uspokajająco oddziałuje na nasz organizm. Tutaj głównie mowa o węglowodanach, które znajdują się w ziemniakach, płatkach owsianych czy kukurydzy. Istotne jest również zadbanie o nasz mikrobiom jelitowy, w czym pomogą nam bakterie zawarte w jogurtach, kiszonkach oraz warzywach i owocach.

Prowadzenie zdrowej i zróżnicowanej diety, a także dbanie o odpowiednią ilość snu każdej nocy sprawi, że bez wątpienia, poczujemy się dużo lepiej. Pamiętajmy, że często najmniejsze zmiany są w stanie najlepiej nam pomóc.