Materace wysokoelastyczne vs termoelastyczne: Który wybrać?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Materace piankowe to prawdziwy fenomen ostatnich lat. Świetnie dopasowują się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, a przy tym zapewniają stabilne wsparcie całej sylwetki. Pozostaje jednak pytanie, na jaki model materaca lepiej jest się zdecydować – materac termoelastyczny czy materac wysokoelastyczny?

Materac termoelastyczny

Materac termoelastyczny jest zbudowany z pianki visco, dzięki czemu doskonale zapamiętuje kształty ciała. Ugina się ona bowiem pod wpływem temperatury ciała – podczas kontaktu staje się plastyczna oraz miękka, a wypoczynek prawdziwie komfortowy. Ponadto materace termoelastyczne składają się najczęściej z kilku warstw. Pianka visco znajduje się zazwyczaj na samej górze, natomiast dolne warstwy zbudowane są z pianek zapewniających stabilność materaca i wspierających warstwę pamięciową lub ze sprężyn kieszeniowych. Te wszystkie aspekty sprawiają, że powierzchnia podparcia ciała jest większa aż o 60% w porównaniu ze zwykłym materacem. Przykładowo materac Hilding Salsa stworzony jest z termoelastycznej pianki visco, dzięki czemu zapewnia wyraźnie odczuwalny komfort oraz przyjemne otulenie podczas wypoczynku.

Materac wysokoelastyczny

Pianka wysokoelastyczna przede wszystkim charakteryzuje się tym, że szybko wraca do swojej wyjściowej pozycji. Ulega ona sile nacisku użytkownika, a porowata i pęcherzykowata struktura zapewnia świetne dopasowanie do kształtu ciała. Dzięki swojej unikalnej budowie gwarantuje również właściwą cyrkulację powietrza, a wewnątrz materaca nie gromadzi się wilgoć oraz brud. Pianka wysokoelastyczna świetnie dopasowuje się także do krzywizn ciała. Jest zatem idealnym rozwiązaniem dla osób z bólami pleców czy sztywnością karku. Krótko mówiąc, materac wysokoelastyczny to zdecydowanie idealny materac – jego zaletą jest przede wszystkim duża sprężystość oraz gwarancja higienicznych warunków zdrowego snu. Najlepszym tego przykładem jest materac SleepMed Supreme, który zapewnia doskonałe podparcie i jednocześnie wysoki komfort wypoczynku.

Jaki materac wybrać – porównanie

Choć te dwa modele materacy są do siebie bardzo zbliżone, posiadają jednak kilka istotnych różnic. Materac termoelastyczny zapewnia idealne dopasowanie oraz wysoki komfort snu. Jest to więc idealny materac  dla osób często zmieniających pozycję podczas snu. Posiada on także właściwości ortopedyczne, dzięki czemu może być trafnym wyborem dla osób z różnego typu schorzeniami. Natomiast materac wysokoelastyczny jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików czy osób z nadmierną potliwością ze względu na o wiele lepszą wentylację niż w przypadku pianki termoelastycznej. Struktura pianki wysokoelastycznej jest również twardsza w porównaniu z termoelastyczną. Przed ostatecznym wyborem warto jednak zapoznać się z rankingami materacy termoelastycznych i wysokoelastycznych, aby móc zdecydować, który model będzie faktycznie najlepszym wyborem.  

Wybór odpowiedniego modelu materaca jest niezwykle istotny, ponieważ to od niego w głównej mierze zależy jakość i komfort Twojego wypoczynku. Być może świetnym rozwiązaniem będą materace piankowe wysokoelastyczne lub termoelastyczne. Warto jednak na początek zapoznać się z ich konkretnymi właściwościami.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.