Zasłony

W salonie zasłony powinny wieczorem zapewniać prywatność, a w ciągu dnia chronić przed mocnym światłem słonecznym. Jak dobrać zasłony do salonu, aby aranżacja była spójna i praktyczna? Jak sprawić, by wnętrze wyglądało na większe? Oto pięć wskazówek doboru dekoracji okiennych do pokoju dziennego.

1. Zwróć uwagę na stopień transparentności tkaniny

Jeśli salon jest mocno nasłoneczniony, możesz wybrać zasłony do salonu zaciemniające – w ciągu dnia nie będą przepuszczać światła, a wieczorem zapewnią idealną ciemność. To również dobra opcja do pokojów dziennych, które w nocy zamieniają się w sypialnię. Mocno zaciemniający materiał zapewni absolutną prywatność oraz dobre warunki do snu. Jeśli natomiast zasłony są potrzebne jedynie do zasłaniania się od ulicy, możesz wybrać materiał półtransparetny, który przepuszcza światło słoneczne w 70-80%, tworząc we wnętrzu przyjemny klimat zarówno wieczorem, jak i o poranku.

2. Krótkie czy długi zasłony do salonu?

Niebywale modne są zasłony, które miękko opadają na podłogę. Tworzą przytulną atmosferę. Lekkie materiały mogą mieć spory zapas na podłodze, nawet do 25 cm. Cięższym welwetom wystarczy 5-8 cm, bo za długi materiał może wyglądać zbyt ciężko. Inna opcja to tzw. zasłony do salonu kiss the floor, które jedynie muskają podłogę. Trzeba je dobrze wymierzyć, by pasowały idealnie do wnętrza lub zlecić szycie zasłony do salonu profesjonalistom. Praktyczną opcją, zwłaszcza jeśli w domu są czworonogi, są zasłony o długości do parapetu.

3. Jaki kolor zasłon do salonu?

Zasłony zaciemniające nie muszą być czarne, choć oczywiście mogą. Współczesne tkaniny, które nie przepuszczają światła słonecznego, mogą być jasne, nawet białe. To dobry wybór do salonów z południową ekspozycją, ponieważ nie zatrzymują promieni słonecznych – nie nagrzewają się tak mocno, jak białe tkaniny. W niewielkich wnętrzach sprawdzają się jasne barwy, takie jak beże, pastele, delikatne szarości. W dużych salonach panuje większa dowolność doboru kolorystycznego. Jeśli lubisz często zmieniać dodatki, a materiały innych tekstyliów (poduszek, dywanów, obrusów) mają wzory, dobrym wyborem jest zakup jednolitych zasłon. Bogate desenie sprawdzą się natomiast we wnętrzach, które potrzebują szybkiej odmiany i mocnego akcentu.

4. Gładkie czy pomarszczone? Sposób mocowania zasłon do pokoju dziennego

Zwróć uwagę też na sposób mocowania zasłon. Jeśli nie przepadasz za samą czynnością wieszania dekoracji okiennych, możesz wybrać zasłony z przelotkami, które wiesza się błyskawicznie. Inna opcja to zasłony na taśmie marszczącej, które ułatwiają drapowanie materiału – zawsze układają się perfekcyjnie. Dostępne są również tkaniny zawieszane na klasyczne żabki i haczyki. Pamiętaj, by zamówić zasłonę do salonu o 50-100% szerszą od samego karnisza, by układała się w fałdy lub plisy. Jeśli ma być gładka, może być tylko nieznacznie szersza od wnęki okiennej.

5. Zasłony do salonu – jak sprawić, aby wnętrz wydawało się większe?

Aby wnętrze wyglądało na większe, zamontuj karnisz od ściany do ściany i zamocuj na nim zasłonę na listwie marszczącej. Jeśli chcesz, by sufit wydawał się wyższy, zdecyduj się na karnisz podsufitowy w formie listwy z maskownicą. Ściany mają jasny kolor? Dobierz zasłony do salonu w podobnej tonacji. Jeśli w pokoju dodatki mają intensywne kolory, na przykład żółte czy pomarańczowe, możesz wybrać ciemną, czarną czy antracytową zasłonę, która stworzy wrażenie głębi i powiększy optycznie wnętrze.

Artykuł sponsorowany.