Jak wyczyścić materac? Dezynfekcja krok po kroku

Łóżko i materac to najważniejsze elementy każdej sypialni. Warto, więc zadbać o to, aby były one w dobrym stanie. Sprawi to, że Twój sen będzie optymalny i spokojny. Na materacu spędzasz około ⅓ całej doby, co jest bardzo długim czasem, więc koniecznie zadbaj o jego dobrą jakość, ale również higienę. Jak czyścić materac? Jakich produktów używać, aby nie zniszczyć struktury nawierzchni? Jakie są pewne domowe sposoby? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej!

Czyszczenie materaca z moczu 

Czasami zdarzają się różne wypadki, w których warto wiedzieć, co zrobić! Do wyczyszczenia materaca z moczu będzie potrzebne ¼ szklanki octu wymieszane z ¾ szklanki wody. Tak stworzony roztwór nanieś na plamę i pozostaw na około 20 minut. Po tym czasie delikatnie wytrzyj plamę ściereczką – najlepiej wykonaną z mikrofibry lub gąbką. Na rynku są dostępne specjalne środki do czyszczenia plam z moczu, których również możesz użyć. Po takim czyszczeniu materac potrzebuje czasu, aby wyschnąć, więc najlepiej pozostaw go bez żadnych kołder, prześcieradeł, koców itp. Jeśli masz ogródek, to możesz położyć materac na zewnątrz, ale koniecznie musi on na czymś leżeć, np. na krzesłach czy suszarce do ubrań  – nie możesz pozostawić go bezpośrednio na trawie, ponieważ jest to niekorzystne dla tego typu produktów! 

Czyszczenie materaca z roztoczy

Jeśli chcesz pozbyć się roztoczy ze swojego materaca, to możesz do tego użyć odkurzacza. Innym sposobem jest wyczyszczenie materaca specjalnym płynem do mycia tapicerek lub środkiem do dezynfekcji materacy. Spryskaj równomiernie powierzchnię materaca i pozostaw tak produkt na kilka godzin. Następnie zmyj produkt z powierzchni gąbką i odkurz. Aby zapobiec rozwojowi roztoczy, możesz kupić specjalny pokrowiec na materac, który ma za zadanie temu zapobiec. 

Czyszczenie materaca sodą – na sucho i ma mokro!

Jeśli na Twoim materacu są widoczne plamy różnego pochodzenia, to świetnym sposobem na ich pozbycie się będzie roztwór z sody i wody utlenionej. Pamiętaj jednak, że nie możesz dopuścić do zamoczenia materaca, ponieważ to bardzo niekorzystnie wpłynie na jego stan. Czyszczenie materaca sodą na sucho ma za zadanie zneutralizować zapachy! Warto choć raz w roku jej użyć, aby odświeżyć powierzchnię, na której śpisz! Wystarczy, że równomiernie posypiesz sodą na materac! Rozprowadź proszek po powierzchni, pozostaw go na około trzydzieści minut, a następnie odkurz materac. Tak użyta soda zabije różne bakterie, które gromadzą się na materacu.

Czyszczenie materaca parą 

Chcesz się pozbyć zabrudzeń z materaca, a jednocześnie kurzu, roztoczy i bakterii? Najlepszy wyborem będzie para – możesz użyć odkurzacza z funkcją pary lub specjalnego urządzenia do czyszczenia parą. Jest to bezpieczny i bardzo skuteczny sposób czyszczenia powierzchni, na której będziesz spać. Wyczyszczenie parą zniweluje również nieprzyjemny zapach materaca. Takie czyszczenie jest pożądane przede wszystkim dla osób chorujących na astmę lub różne alergie. 

Czyszczenie materaca piankowego

Materace piankowe można czyścić na kilka sposobów: odkurzać jego powierzchnię, przy użyciu pary wodnej lub specjalnego preparatu do czyszczenia tapicerek. To, co wybierzesz, zależy od rodzaju zabrudzeń i pożądanego efektu! 

Wymień go! 

Jeśli Twój materac jest w złym stanie, ponieważ śpisz na nim już wiele lat, to najlepszym wyborem będzie wymiana materaca na nowy. To z pewnością sprawi, że będzie Ci komfortowo podczas spania! Naszą pierwszą propozycją jest Materac Hilding Flamenco, czyli produkt multipocket. Oznacza to, że w swoim wnętrzu ma wiele sprężyn, których zadaniem jest podtrzymywanie ciała przez całą noc. Dodatkowo ma również dwie pianki: lateksową oraz HR, co sprawia, że produkt jest bardzo wygodny. Kolejna opcja to Materac Janpol Jan – produkt kieszeniowy z dodatkiem pianki termoelastycznej, dzięki której materac idealnie dopasuje się do Twojej sylwetki za pomocą ciepła ciała. Nasza ostatnia propozycja to Materac Janpol Posłaniowy Piankowy. Jest to produkt nawierzchniowy, więc taki, który możemy położyć na kanapie lub innym już niewygodnym materacu i cieszyć się nową oraz wygodną powierzchnią do odpoczynku. Jest to niskobudżetowa opcja, która zapewni Ci pełen komfort.

Czyszczenie materaca jest bardzo ważną czynnością, aby utrzymać jego dobry stan, i aby mógł on Ci służyć przez wiele lat. Jeśli zauważysz jakąś plamę, to od razu zastosuj jedną z powyżej opisanych metod! Twoje dziecko miało mały wypadek w łóżku? Nic nie szkodzi! Możesz wyczyścić taką plamę roztworem z wody i octu. Warto pamiętać o tym, aby materac miał pokrowiec, który będzie go chronił przed każdym zabrudzeniem.