Jak uniknąć alergii w sypialni?

W poprzednim artykule skupiliśmy się na tym, jak materac może oddziaływać na nasilanie się objawów alergii. Dzisiaj do tematu podejdziemy szerzej, dlatego jeśli zastanawiasz się jak wyeliminować alergeny z sypialni zapraszamy do lektury!

Alergeny w sypialni

Chcąc poruszyć temat tego, jak skutecznie pozbyć się alergenów z naszej sypialni warto jest najpierw zastanowić się, co wywołuje niepożądane reakcje organizmu. Zacznijmy od malutkich pajęczaków, które mogą chować się w naszej pościeli, czyli roztoczy. Żywią się one martwym naskórkiem, dlatego tak często wybierają jako miejsce do życia właśnie łóżka, w których pojawia się nawet kilkanaście tysięcy osobników. Są one tak małe, że nie jesteśmy w stanie zauważyć ich gołym okiem, jednak potrafią spowodować naprawdę poważne problemy. Inną kwestią są pyłki roślin, które szczególnie dają o sobie znać szczególności wiosną i latem oraz zarodniki grzybów, które najbardziej dokuczliwe są jesienią. Zazwyczaj do sypialni przynosimy je na naszych ubraniach lub też osadzają się na sierści zwierząt  wskakujących często do  łóżek. Nie możemy zapomnieć też o kurzu, czyli jednym z najsilniejszych alergenów. Ten może się pojawić dosłownie wszędzie: na książkach, figurkach, liściach roślin czy też ramie od łóżka.

Alergia jako przyczyna bezsenności

Niestety alergeny mogą wywoływać niepożądane reakcje, które mają bezpośrednie przełożenie na nasz komfort snu, szczególnie jeśli w naszej sypialni jest ich naprawdę dużo, a my jesteś w tym wypadku szczególnie czuli. Jakie reakcje najczęściej występują? Będzie to między innymi tak zwany katar alergiczny, który nasila się rano, jest on bardzo wodnisty połączony nierzadko z napadami kichania. Inną kwestią są problemy naszego układu oddechowego. Tutaj zazwyczaj pojawia się kaszel, świszczący oddech w czasie wypoczynku oraz duszności. Do tego wszystkiego warto jest dodać jeszcze łzawienie, lub nawet ropienie oczu, ogólne osłabienie czy też ból głowy. Czasami dokuczają nam również zmiany skórne w postaci czerwonych, suchych placków na skórze.

 Alergeny w sypialni – pozbądź się ich!

Oczywiście jesteśmy w stanie w skuteczny sposób zminimalizować ryzyko pojawiania się wszelkiego rodzaju niepożądanych reakcji. Tutaj istotnym będzie wybór odpowiedniego materaca, wykazującego szereg właściwości antyalergicznych, na przykład z pianką lateksową. Ważne jest też regularne wietrzenie naszej sypialni oraz dbałość o jakość powietrza, na przykład poprzez stosowanie nawilżaczy. Podstawową kwestią jest regularne sprzątanie – odkurzanie, mycie podłóg, a także robienie prania, w szczególności pościeli.  Świetnie sprawdzić może się też specjalny odkurzacz z filtrem antyalergicznym. Dobrze jest też w pomieszczeniu, gdzie śpimy postawić na minimalizm: jeśli możemy to zrezygnujmy z dywanów, w szczególności tych z długim włosiem, a także z tak zwanych “zbieraczy kurzu” czyli figurek czy innych zbędnych ozdób. Warto jest też poza sypialnią trzymać nasze książki, na których drobnoustroje bardzo często się gromadzą.

Alergeny w sypialni niestety mogą mieć bezpośrednie przełożenie na naszą kondycję zdrowotną, dlatego warto jest wiedzieć, jak zminiamlizować ryzyko występowania niepożądanych reakcji organizmu.