Jak Twoja pozycja podczas snu wpływa na jakość snu i zdrowie?

Komfortowy, spokojny sen zależy od wielu różnych czynników. Okazuje się, że nie wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni materac. Należy ponadto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób na nim leżymy. Może się bowiem zdarzyć, że nasza pozycja snu nam nie sprzyja. Dowiedz się, jak wpływa na sen i zdrowie!

Jakie są pozycje do spania?

Jeśli chodzi o pozycje do spania, każdy ma swoje preferencje. Najczęściej możemy spotkać się z tym, że osoby śpią na lewym bądź prawym boku. Niektórzy z kolei chętnie kładą się na brzuchu, inni zaś na plecach. Okazuje się, że to, jaką pozycję wybieramy, ma ogromne znaczenie. Od tego może bowiem zależeć, czy rano obudzimy się wypoczęci i pełni energii. Spanie w nieodpowiedni sposób może bowiem sprawić, że będziemy odczuwać ból kręgosłupa, który uniemożliwi nam swobodny wypoczynek. 

Sen a postawa ciała – czego unikać?

Nasza pozycja snu jest kluczowa, bo zależy od niej nie tylko to, czy zapewnione podparcie będzie miał nasz kręgosłup, ale też biodra, ramiona czy głowa. Jak zatem upewnić się, że sposób, w jaki śpimy, zapewni nam komfortowy wypoczynek? W pierwszej kolejności zrezygnujmy z leżenia na brzuchu. To bowiem najgorsza pozycja snu, jaką możemy wybrać. Kiedy leżymy na brzuchu, odczuwamy większe napięcie mięśniowe. Ciało ułożone jest w nienaturalnej pozycji, co negatywnie wpływa na nasz kręgosłup. Może to nawet przyczynić się do powstania lub pogłębienia schorzeń. Co więcej, w tej pozycji twarz jest dociśnięta do poduszki, co może z kolei przynieść nieprzyjemne konsekwencje dla odcinku szyjnego. W razie problemów z plecami dobrze jest zainwestować w materac sprężynowy, taki jak Janpol Tauris. Trzeba mieć ponadto na uwadze, że kiedy leżymy na brzuchu, uciskamy właściwie wszystkie wewnętrzne organy – nie jest to dobre szczególnie dla naszych płuc. Leżenie na boku uważane jest za neutralną pozycję. Oznacza to, że nie przynosi żadnych korzyści, ale też nie wywołuje negatywnych dolegliwości. Uważa się nawet, że sen na lewym boku jest dobry dla naszego układu pokarmowego. Jest to najlepszy wybór dla kobiet w ciąży, które często skarżą się na objawy takie jak nudności czy zgaga. 

Najzdrowsza pozycja podczas snu

Najzdrowsza pozycja snu to zdecydowanie spanie na plecach. Leżąc w ten sposób, jesteśmy w pozycji neutralnej dla kręgosłupa. Dzięki temu nie powstaje żadne niepotrzebne napięcie. Mięśnie mogą się rozluźnić, a żadne organy czy części ciała nie są uciskane. Dobrze mieć jednak na uwadze, że sposób ten może potęgować chrapanie oraz bezdech senny. Jeśli zmagamy się z tymi dolegliwościami, wybierzmy sen na lewym boku. Chcąc jeszcze bardziej poprawić jakość wypoczynku, zainwestujmy w solidny materac, taki jak Hilding Salsa

Jeśli zależy nam na tym, aby skutecznie wypocząć, powinniśmy stworzyć sobie odpowiednie warunki do spokojnego snu. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet po tym, jak zaopatrzymy się w najwygodniejszy materac, to może nie wystarczyć. Musimy zwrócić uwagę również na to, w jaki sposób na nim leżymy. Najlepszą opcją dla naszego kręgosłupa będzie sen na plecach!