Jak regularna aktywność fizyczna poprawia sen?

Nie można ukryć, że obniżona jakość snu i trudności z zasypianiem to nic przyjemnego. Możemy jednak zmienić to w prosty sposób – wprowadzając do naszego życia systematyczne ćwiczenia. Poprawa snu poprzez aktywność fizyczną jest jak najbardziej możliwa. Wykorzystajmy to, aby polepszyć nasz wypoczynek! 

Aktywność fizyczna a spokojny sen 

W pierwszej chwili sen a sport może nam wydawać się dziwnym zestawieniem. Okazuje się jednak, że te aspekty oddziałują na siebie znacznie bardziej, niż mogłoby nam się wydawać. Aktywność fizyczna może poprawić jakość naszego snu i sprawić, że lepiej wypoczniemy. Ćwiczenia ogólnie wpływają korzystnie na nasze zdrowie, poprawiając naszą wydolność czy minimalizując ból mięśni. To między innymi temu łatwiej jest nam zasnąć i się zrelaksować. Dzięki treningom nasz organizm jest ponadto lepiej dotleniony. Wysiłek fizyczny pomaga zachować zdrowy rytm dobowy, a do tego chroni nas przed nieprzyjemnymi skutkami siedzącego trybu życia. Pamiętajmy też, że im więcej ćwiczymy w ciągu dnia, tym więcej snu będziemy potrzebować. Jest to niezbędne, aby nasze mięśnie mogły się zregenerować i dojść do siebie. 

Wysiłek fizyczny a zasypianie 

Jeśli mamy problem z zasypianiem i odpłynięcie w sen zajmuje nam bardzo dużo czasu, ćwiczenia będą idealnym rozwiązaniem. Wynika to z tego, że wysiłek fizyczny powoduje, że nasz organizm się męczy. Na koniec dnia odczuwamy większe zmęczenie niż wtedy, gdy spędzamy cały nasz czas w pozycji siedzącej. Dzięki temu szybciej staniemy się senni i nawet nie zauważymy, kiedy zaśniemy. Oprócz tego istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedy już będziemy leżeć w łóżku, przez zmęczenie natrętne myśli, które towarzyszą nam na co dzień, nie będą nas męczyć. W ten sposób zaśniemy łatwo i przyjemnie. 

Jakie ćwiczenia wybrać? 

Wiemy już, jaka zależność łączy ćwiczenia a sen. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie każdy typ treningu będzie odpowiedni przed zaśnięciem. Jeśli chcemy uprawiać aktywność fizyczną na krótko przed pójściem spać, dobrze, aby był to trening, który nas odpręży i zrelaksuje. Świetnie sprawdzi się na przykład wyciszająca praktyka jogi czy też łagodne pozycje z pilatesu. 

Unikajmy zbyt wymęczających lub energicznych serii. Mogą one bowiem przynieść odwrotny efekt. Intensywne, pełne energii ćwiczenia mogą nas rozbudzić i pobudzić do działania. Wieczorem, kiedy za niedługo planujemy iść spać, na pewno nie jest to efekt, którego oczekujemy. Tego rodzaju trening zaplanujmy sobie na początek dnia – kiedy będziemy potrzebować dodatkowych bodźców. 

Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma mnóstwo korzyści. Oddziałuje pozytywnie nie tylko na nasz organizm, ale i sen, znacząco poprawiając jego jakość. Jeśli dotychczas byliśmy niechętnie nastawieni do systematycznych ćwiczeń, kiedy odczujemy różnicę w naszym wypoczynku, na pewno szybko się do nich przekonamy!