Jak często należy prać pościel?

Pościel to element łóżka, który ma bezpośredni i codzienny kontakt z naszą skórą. Dlatego bardzo ważne jest, aby o nią dbać i w odpowiednim momencie wymienić na świeżo wyprane poszewki. W poniższym artykule dowiesz się, jak często należy prać pościel, co czyha na nas w poszewkach, które nie są zbyt często wymieniane, oraz jak najlepiej prać pościel. Jeśli jesteś tego ciekawy, to koniecznie czytaj dalej!

Co znajduje się w długo niewymienianej pościeli? 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pościel to idealne siedlisko dla roztoczy, alergenów, bakterii oraz grzybów. Mogą one bardzo negatywnie wpływać na zdrowie człowieka oraz jego codzienne samopoczucie. Czym są roztocza? Są to mikroskopijne pajęczaki, których odchody mogą prowadzić do różnych chorób oraz objawów, np. astmy, podrażnień skóry czy nawet alergii oddechowych i skórnych. Zbyt rzadka wymiana pościeli może doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości snu, pojawienia się różnych alergii, podrażnień skóry oraz infekcji. Nieświeża pościel może również wpływać negatywnie na komfort podczas snu, dlatego tak ważne jest jej regularne wymienianie. 

Wymiana pościeli – jak często należy to robić?

Niestety, ale nie ma jednej reguły, która określiłaby to, co jaki czas należy prać i wymieniać pościel na świeżą. Zazwyczaj wystarczy to robić raz na jeden lub dwa tygodnie, jednak ten czas może być inny w różnych przypadkach. Pierwszym z nich są alergicy, którzy mogą nie tolerować zbierającego się na pościeli kurzu czy roztoczy. Wtedy pościel należy wymieniać częściej, np. 2-3 razy w tygodniu. Kolejnym przypadkiem są osoby zmagające się z nadmierną potliwością – tutaj również pościel należy wymieniać znacznie częściej, nawet co 2-3 dni. Osoby, które ze względu na swój stan zdrowia całe dnie i noce spędzają w łóżku, też potrzebują częstszej zmiany pościeli, aby zachować odpowiednią higienę w miejscu, w którym spędzają każdą chwilę swojego życia. Kolejnym przykładem są dzieci, które ze względu na ślinienie czy wypadki związane z pieluszką, również powinny mieć częściej wymienianą pościel na świeżą. Częstotliwość zmiany pościeli może także różnić się ze względu na porę roku. Latem, kiedy temperatury są wysokie, a ciało bardzo się poci, pościel należy wymieniać i prać częściej, natomiast zimą można to robić w dłuższych odstępach czasu. 

Pranie pościeli – jak najlepiej prać pościel, aby nie straciła ona swoich właściwości?

Pielęgnacja pościeli zależy głównie od użytego materiału oraz zaleceń producentów, które bywają zróżnicowane. Różnice w praniu wynikają z różnych rodzajów materiałów użytych do produkcji. Na przykład, pościel wykonana z bawełny, będąca jedną z najczęstszych na rynku, powinna być prana w temperaturze 60°C. Natomiast pościel lnianą zaleca się prać w 40°C. Delikatna pościel jedwabna powinna być prana maksymalnie w 30°C, preferowane jest pranie ręczne, aby zachować jej delikatność i uniknąć uszkodzeń materiału.

Teraz już z całą pewnością wiesz, jak ważne jest dbanie o higienę w łóżku oraz co ile prać pościel. Jest to bardzo zależne od indywidualnych przypadków, jednak zasada mówi, że najlepiej poszewki na kołdrę oraz poduszki i prześcieradło zmieniać co tydzień lub dwa. Koniecznie zadbaj o ten aspekt, a będziesz się z całą pewnością cieszyć lepszej jakości snem!