ASMR a jakość snu – jak dźwięki mogą wpływać na naszą jakość odpoczynku?

ASMR to zjawisko, które w ostatnim czasie podbiło serca internautów. Przez wiele osób jest uznawane za realny sposób na uspokojenie się, wyciszenie, a nawet na walkę z bezsennością. Czym tak naprawdę jest tajemnicze ASMR? Czego warto dowiedzieć się na ten temat i czy warto zasypiać z ASMR?

Jakość snu, a ASMR – co oznacza tajemniczy skrót?

ASMR, czyli Autonomous Sensory Meridian Response, w wolnym tłumaczeniu oznacza samoistną odpowiedź meridianów czuciowych. W praktyce jest to uczucie delikatnego mrowienia w ciele, które wiąże się z relaksem i uwalnianiem napięć. Wiele osób wskazuje, że początkowo pojawia się ono na karku, a doznania czasem wywołują też gęsią skórkę. 

Jakie bodźce mogą wywołać taką reakcję organizmu? Ciężko wskazać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie! Zarówno czynniki angażujące wzrok, zapach, dotyk, jak i słuch, mogą wiązać się z ASMR. Warto mieć na uwadze to, że każdy człowiek jest inny, a reagowanie na poszczególne bodźce może być różne, u różnych osób. Nie wszystkie osoby z taką samą łatwością są w stanie doprowadzić do pożądanej reakcji ciała. Z reguły, prostsze jest to dla tych, którzy potrafią żyć uważnie i z pełną uwagę przebywać w chwili obecnej. 

ASMR, a sen – bezsenność, a dźwięki relaksacyjne

Jedną z głównych korzyści, które mogą wiązać się z ASMR jest poprawa jakości snu. Oglądanie filmów czy słuchanie ścieżek dźwiękowych mających wywołać samoistną odpowiedź meridianów czuciowych, obniża tętno i ma działanie odprężające. Zasypianie z ASMR często jest szybsze niż w całkowitej ciszy, co wynika m.in. ze zmniejszenia poziomu niepokoju. 

Szczególnie popularne jest obecnie korzystanie z dźwięków mających wywołać ASMR i uważa się je za najszybciej przynoszące oczekiwane efekty. Pewną podstawą tego twierdzenia może być fakt związany z tym, że już od setek lat terapia dźwiękiem jest stosowana, a jej korzyści są doceniane w różnych kulturach całego świata. 

ASMR – gdzie szukać?

Materiały ASMR to głównie treści audio i wideo umieszczane w serwisie YouTube. Początki tego fenomenu datuje się mniej więcej na rok 2010, kiedy to Jennifer Allen stworzyła termin ASMR. Popularność trendu dotarła również do Polski. W związku z tym już od dłuższego czasu także influencerzy z naszego kraju prowadzą kanały ASMR. 

Większość materiałów dostępna jest w Internecie bezpłatnie. Można natknąć się nawet na transmisje prowadzone na żywo! Również w mediach społecznościowych pojawia się wiele postów tego typu, a wśród muzyki i podcastów dostępnych w różnych serwisach streamingowych także nie brakuje źródeł do praktykowania ASMR. 

ASMR to ciekawe zjawisko, które jest obecnie popularne w popkulturze. Warto się nim zainteresować – może okaże się doskonałym sposobem na relaks?