Czy fazy księżyca mogą wpływać na sen?

Fazy księżyca to jeden z niezwykle istotnych czynników w świecie przyrody. Nie powinniśmy zatem się dziwić, że wpływają również na nas. Decydują o naszym samopoczuciu i nastroju. Mogą również oddziaływać na jakość naszego wypoczynku. Dowiedz się, jak działa wpływ księżyca na sen!

Sen a pełnia 

Faza księżyca a sen to zależność, której nie powinniśmy ignorować. Okazuje się, że jest ona silniejsza, niż może nam się wydawać. Możemy to zauważyć szczególnie podczas pełni, która w największym stopniu oddziałuje na to, jak się wysypiamy. Kiedy księżyc jest w pełni, oznacza to, że znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Możemy zobaczyć jego powierzchnię w całości. Emitowane przez niego światło jest intensywne i może utrudniać zasypianie. Uważa się, że dzieje się tak z powodu zaburzenia produkcji melatoniny, czyli hormonu snu. Okres pełni wzbudza w nas różne nieprzyjemne emocje, takie jak rozdrażnienie, niepokój czy zdenerwowanie. Nie ma wątpliwości, że w takim nastroju zdecydowanie trudniej będzie nam zasnąć. Sen podczas pełni może być krótszy, płytszy i niespokojny. Może się też okazać, że częściej będziemy się wybudzać w ciągu nocy. Bez wątpienia będzie to nieprzyjemne, ale możemy pocieszyć się tym, że pełnia trwa jedynie około trzech dni. 

Sen podczas nowiu

Wpływ na cykle snu ma nie tylko pełnia, uważana za najintensywniejszy okres w ciągu miesiąca. Czas nowiu również może zadecydować o tym, jak się wyśpimy. W przekonaniach, czas nowiu był postrzegany jako chwila nowego początku i odrodzenia. Postrzegano go bardzo pozytywnie. Warto wiedzieć, że o nowiu mówimy wtedy, gdy księżyc jest praktycznie niewidoczny z Ziemi. Nie dociera do nas wówczas tak dużo światła, jak podczas pełni. To między innymi temu możemy lepiej spać. Uważa się, że podczas nowiu śpimy spokojniej i głębiej. Wynika to między innymi z tego powodu, iż nasze sny są raczej przyjemne i łagodne. My sami odczuwamy  zdecydowanie większy spokój ducha niż w przypadku innych faz księżyca. 

Sen podczas pierwszej i trzeciej kwadry

Nów i pełnia to bez wątpienia najbardziej znane fazy księżyca. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że oprócz nich mamy jeszcze pierwszą i trzecią kwadrę. W ich czasie Księżyc i Słońce tworzą kąt prosty. Podczas pierwszej kwadry Księżyc powoli zbliża się do pełni. Im bliżej będzie następnej fazy, tym bardziej jakość naszego snu się pogorszy. Trzecia kwadra oznacza z kolei bliskie nadejście nowiu. Wtedy nasz wypoczynek staje się coraz lepszy. Faza ta wyróżnia się tym, że przynosi bardzo intensywne, wyraźne sny, które na pewno zapadną nam w pamięć. 

Nie ma wątpliwości, że nie można bagatelizować roli faz księżyca. Wpływają one na różne procesy w przyrodzie, a do tego oddziałują na nasze samopoczucie. W zależności od tego, w jakiej fazie znajduje się księżyc, jakość nasz snu może się różnić. Dobrze o tym wiedzieć, aby zapewnić sobie jak najlepszy wypoczynek!