Jak często należy zmieniać pościel?

Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.


Regularne pranie pościeli stanowi podstawę dbania o higienę naszego snu. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak często należy prać pościel. Ryzykują w ten sposób gromadzeniem się bakterii i drobnoustrojów. Aby temu zapobiec, wyróbmy w sobie nawyk systematycznego zmieniania pościeli. Jak często należy to robić? 

Jak często trzeba zmieniać pościel?

Jak często prać pościel? Okazuje się, że optymalny czas, po jakim należy zmienić pościel, to dwa tygodnie. Dla niektórych może wydawać się to zbyt często, jednak zmiana po tym okresie pozwoli nam skutecznie zadbać o higienę snu. Miejmy jednak na uwadze, że istnieją okoliczności, w których nawet częściej powinniśmy prać pościel – jak na przykład w przypadku alergików, ponieważ właśnie to zapobiegnie rozwijaniu się roztoczy i bakterii. Dzięki temu skutecznie unikniemy alergii.

Od czego zależy to, jak często należy zmieniać pościel?

Nie ma wątpliwości, że pierwszym znakiem do tego, by wyprać pościel, są różne zabrudzenia. Zauważywszy, że nasza pościel jest brudna, nie zwlekajmy z daniem jej do prania. Może okazać się to konieczne również wtedy, gdy do łóżka dostęp ma nasz zwierzak. Koty oraz psy zostawiają na pościeli swoją sierść i różne bakterie, co może wpłynąć niekorzystnie na naszą skórę. Ponadto, gdy w nocy intensywnie się pocimy, pościel zdecydowanie powinna szybciej pójść do prania. Inaczej doprowadzimy do rozprzestrzenienia się wilgoci

Jaka pościel będzie dla nas najlepsza? Wszystko zależy od naszych preferencji – dla niektórych faworytem będzie pościel flanelowa, dla innych pościel świąteczna, dopasowana do świątecznych dekoracji. Zwróćmy uwagę, aby odpowiednio dobrać rozmiar pościeli, bo ten aspekt również wpływa na nasz komfort. Dostępne są takie opcje jak: pościel 200×220, pościel 160×200, pościel 140×200, pościel 100×135, pościel 135×200 czy pościel 180×200. Inne rozmiary oczywiście będzie miała pościel do łóżeczka w sypialni małego dziecka. 

Jak zadbać o higienę naszego snu?

Podstawą higieny snu będzie idealny materac, który zagwarantuje dobrą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. W takie rozwiązania wyposażony jest ekologiczny materac Hilding Nevada, który ponadto cechuje się naturalnym składem, umożliwiającym naszej skórze oddychanie. Równie dobry okaże się materac Hilding Mistral, składający się z ekologicznej pianki, dzięki której materac zyskuje właściwości antyalergiczne, antybakteryjne czy nawet przeciwbólowe. Sprawdzony wybór to też materac SleepMed Natura Plus, który umożliwi nam połączenie higieny snu z wysokim komfortem. Dodatkową ochroną zapewni pokrowiec na materac, który zabezpieczy nasz idealny materac przed zabrudzeniami. 

Chcąc zadbać o higieniczny sen, powinniśmy systematycznie zmieniać i prać naszą pościel. Niech to stanie się naszym nawykiem, dzięki któremu materiały, na których śpimy, zawsze będą czyste i świeże. Zachowanie higienicznej przestrzeni wpłynie pozytywnie na nasz sen, dlatego zdecydowanie warto zatroszczyć się o ten aspekt.

 

Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.